Beskrivning
Författare
Illustratör
Jujja Wieslander är en av våra mest älskade barnboksskapare. Hon är en mästare på att förvandla de enklaste vardagshändelser till stora äventyr i de små barnens värld. Alla känner Jujja Wieslanders världsberömda bilderbokskaraktärer Mamma Mu och Kråkan. Vina Vina är en spännande bekantskap för de lite yngre barnen.
Recensioner
”En ren njutning i ord och bild för de allra minsta bokälskarna” /Katrineholms-Kuriren
”Här finns alla känslolägen representerade och såväl Vina Vina som Varg och kusin Kvist Oglia är mycket lätta att ta till sitt hjärta och omvandla till egna erfarenheter. Helhetsbetyg: 5.” /BTJ
Relaterat
Nyheter
Älskade Mamma Mu-visor blir pekböcker
Det har gått över 40 år sedan Mamma Mu råmade i radio för första gången. Då som mellanpratskaraktärer till programmet med Jujja och Tomas Wieslanders populära barnsånger. De älskade visorna har sjungits av barn och vuxna i decennier och kommer nu äntligen i pekböcker illustrerade av hyllade Klara Nordin Stensö – ett lustfyllt samarbete mellan två generationer i familjen.
Pro Patrias medalj till Jujja Wieslander och Sven Nordqvist
I samband med Kungl. Sällskapet Pro Patrias årsmöte den 21 maj tilldelades Jujja Wieslander och Sven Nordqvist Sällskapets guldmedalj För medborgerliga förtjänster i 8:e storleken.
Mamma Mu fyller 40 år!
Det har gått 40 år sedan Mamma Mu råmade i radio för första gången. Resten är en kraxig historia som har kantats av försäljningssuccé, roliga visor och priser – och framför allt kärlek till fantasin. Nu firas jubileet med en ny pekbok: Kråkans kläder.