Beskrivning
Författare
Illustratör
Formgivare omslag
Karin Berg
Mediekontakt
Terri Herrera
Två syskon har satt frön i sina fönster
nu gror små plantor där, dom växer i en rad
I parken där står träden i ett mönster
för så ska det se ut i parken i en stad
En stad gör sig redo för att sova. Kanske är det en stad ganska lik din? Ser du pojken som övar på fiolen, och pappan som somnat mitt i sagan? Eller alla de som står och fryser i en liftkö? Kanske ser du den som ivrigt väntar på att pannkakorna ska bli färdiga, och fartyget som kastar loss och seglar bort i mörkret. Och högt ovanför allt och alla – tyst och stor och rund – ser du månen?
En vidunderlig skildring av stadens människor och miljöer, växelvis nära och på avstånd. På stämningsfull vers av Augustvinnaren Oskar Kroon, och bildsatt av Josefin Sundqvist, vars illustrationer förenar stillhet och rörelse, vakenhet och vila. En bilderbokspärla för en lugn stund vid läggdags.
Recensioner
Sydsvenskan
”En påhittig, poetisk stjärna i natten.”
"Oskar Kroons nya bilderbok ”Så sover staden” med bilder av Josefin Sundqvist är precis en sådan man vill ha vid läggdags. En bok som lugnar utan att vara tråkig. Som är vacker utan att vara söt. Poetisk men inte kryptisk. /.../ Det finns massor att upptäcka i de underbara bilderna." Gunilla Brodrej
BTJ
”finstämd bilderbok”
"En vacker samtidsskildring som väl stämmer in i vår tids miljödebatt men som även på ett lekfullt vis lämnar utrymme för sin egen fantasi. Josefin Sundqvists bilder i mjuk akvarell ger en rofylld känsla inför sänggåendet och boken Så sover staden kan säkerligen bli en favorit för många att läsa om och om igen. Helhetsbetyg: 4." Sanna Godenäs
Nyheter
Oskar Kroon: ”Fantasin är en livsnödvändig skaparkraft”
Med sin karakteristiska poetiska precision skriver Augustprisvinnaren Oskar Kroon om vänskapens villkor i en föränderlig värld. Min vän Skurken, illustrerad av David Henson, är en berättelse om fantasin som livskraft och om det mod som krävs för att älska något som kan försvinna.
De är nominerade till Augustpriset 2025
Oskar Kroon, Annica Hedin och Karin Cyrén är nominerade till Augustpriset i kategorin Årets svenska barn- och ungdomsbok för Det finns inget paradis respektive Osynligt. Priset delas ut den 24 november vid Augustgalan på Dramaten i Stockholm.
Kärlek, svek och drastisk humor
Det finns inget paradis är en finstämd berättelse om den första kärleken av den dubbla Augustprisvinnaren Oskar Kroon.