bok

Draken och känslorna pysselbok

med klistermärken

Arvid Tappert

Författare

Jonathan Dahl

Illustratör

Beskrivning

2025-09-05
Svenska
3-6

Författare

Arvid Tappert

Illustratör

Jonathan Dahl

Formgivare omslag

Karin Johansson

Rita, klistra, klura och ha kul med Bolibompadraken. Drakens pysselbok är fullproppad med färgglada pyssel, kluriga labyrinter, roliga klistermärken och kreativa rituppdrag – perfekt för alla små drakfans som älskar att pyssla!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Bolibompadraken och känslorna

Publiceringsdatum

2025-09-05

Produktion

Papper

Arcoset

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Ja

Tryckeri/Producent

GPS Internationale Handels Holding GMBH

Produktdetaljer

ISBN

9789129753400

Antal Sidor

24

Ryggbredd (mm)

5

Höjd (mm)

297

Vikt (kg)

0.136

Bredd (mm)

210

Format

Häftad

Hållbarhet

 

Draken och känslorna pysselbok

Om boken

Rita, klistra, klura och ha kul med Bolibompadraken. Drakens pysselbok är fullproppad med färgglada pyssel, kluriga labyrinter, roliga klistermärken och kreativa rituppdrag – perfekt för alla små drakfans som älskar att pyssla!

Arvid Tappert, Jonathan Dahl

Draken och känslorna pysselbok

 

 

Relaterat

Här kommer taxin

Om boken


Sätt dig i Halvans taxi och lär dig vad en hybridmotor är, hur en taxameter funkar och hur den första svenska taxin såg ut!Halvan är taxichaufför och han bryr sig verkligen om sina kunder. Han kör en musiker till tåget, ett barn till skolan och en dam till sin mans grav. Och Halvan ställer upp när knattelaget i fotboll behöver skjuts till en match. Dessutom lyckas han ta sig till sjukhuset så snabbt att den medvetslösa mannen i baksätet hinner räddas.Vilken tur att Halvan och hans taxi finns!Böckerna om Halvan skildrar spänningen i vardagen och är fulla av roliga detaljer. Inför varje Halvan-bok gör författare och tecknare noggrann research. Därför står Halvan ständigt på barnens önskelistor och på bokhandelns topplistor.Författaren Arne Norlin har tidigare arbetat som reporter på Aftonbladet och illustratören Jonas Burman levandegör skickligt hur alla spännande fordon ser ut både inuti och utanpå.

Arne Norlin, Jonas Burman

Här kommer taxin

Idde rymmer

Om boken

Idde är arg. Superarg. Mamma har sagt nej till att hon får sova över hos bästa kompisen Miriam. Istället ska moster Lollo och kusinen Rosa komma på besök. Rosa som bara härmas och inte ens gillar katter!
Idde packar ryggsäcken, tar mammas åkkort och bestämmer sig för att rymma. Men äventyret blir snabbt läskigare än hon tänkt sig. Fel buss, en mörk skog och ett svidande skrubbsår på knät. Kommer Idde att hitta hem igen?Fjärde boken om den älskade och kattokiga Idde – en fristående fortsättning på Idde och Hajen (2019), Idde och den bortsprungna katten (2021) och Idde och maskeradkalaset (2023). Ellen Ekman skildrar med humor och hjärta känslor som ilska, orättvisa och modet att våga göra fel.

Bakom böckerna står den prisbelönta serieskaparen Ellen Ekman, som med humor och värme gestaltar avundsjuka och vänskap. Ellen har tidigare också illustrerat Veckan före barnbidraget, Hemma hela sommaren,böckerna om Stella och Olle och Bolle.Sagt om böckerna om Idde:”Ellen Ekmans handlingskraftiga Idde tar raskt saken i egna händer i denna varmt humanistiska bilderboksskildring.” DN”Högsta betyg! Den här berättelsen har allt man kan önska av en barnbok, den är varm och äkta och samtidigt får läsaren veta mycket om katter och allt vad de behöver.” BTJ”Jag älskar Ellen Ekmans detaljrika bilderböcker. /…/ Idde och den bortsprungna katten rymmer mycket värme och kärlek, precis som alla Ekmans böcker.” Sydsvenskan

Ellen Ekman, Ellen Ekman

Idde rymmer

Nyheter

Nya böcker i september 2025

September bjuder på kära återseenden med Halvan, Sommarskuggan, korpen Manfred och hans sidekick Måses. Vi får också lära känna den knasiga familjen Tvärtomsson och Krom och Nea, en cromagnonpojke och en neandertalarflicka som blir vänner mot alla odds. Dessutom kan vi läsa om mystiska drakar, giftiga djur, Sveriges historia och ta del av ännu fler recept av Victor, Emil, Joel och Jennifer som är tillbaka i Matfighten-köket. Och mycket, mycket mer! 

Debutantporträtt: Jonathan Dahl

Jonathan Dahl är verksam som illustratör och animatör. Han har skapat animationerna till SVT Barns populära satsning Draken och känslorna som nu tar steget in i bokformatet.