Beskrivning
Författare
Formgivare omslag
Niklas Lindblad
Mediekontakt
Jenny Edh-Jansen, Erika Bjurling
Fristående uppföljare till Rum 213
”Ingelin Angerborn har gjort det igen.”
Corren
”Fyr 137 är onekligen en väldigt bra mysrysare, som passar perfekt som sommarläsning!”
Bokkoll.se
Vem äger dagboken som Elvira, Meja och Bea hittar borta vid Svartudden? Vem är det som smyger utanför tjejernas tält om natten? Och vem är det egentligen Elvira ser i fyrens fönster? Är det bara inbillning, eller kan det ha något med den hemska spökhistorien om fyren att göra?
Ingelin Angerborns rysare är oändligt älskade och har blivit moderna klassiker. I serien ingår: Rum 213, Sal 305, Fyr 137 och Ond 113. Böckerna kan läsas fristående.
Recensioner
”Ingelin Angerborn har gjort det igen, det är jag säker på. Alltså skrivit en ny mysrysare för slukaråldern som blir en sommarlovssuccé.” /Norrköpings Tidningar
”Det är en lättläst, händelserik och härligt pirrig sträckläsningsbok. Helhetsbetyg: 4.” /BTJ
Relaterat
Nyheter
Ingelin Angerborn tilldelas Astrid Lindgren-priset 2025
På Astrid Lindgrens födelsedag den 14 november delas Astrid Lindgren-priset traditionsenligt ut till en framstående författare inom barn- och ungdomslitteraturen. I år går utmärkelsen och prissumman på 100 000 kronor till författaren Ingelin Angerborn.
Paret Angerborn bjuder på slapstick och spänning i ny deckarserie
Ingelin Angerborn har tillsammans med maken Niclas, manusförfattare och skådespelare, skapat en helt ny deckarserie: "Världens sämsta detektiver". Den första boken i serien, De blodiga händerna, bjuder på fniss, knas, lagom spänning och full fart. För illustrationerna står Sandra Fröjd.
Ny Ingelin Angerborn-rysare i kort format
Ingelin Angerborn är tillbaka med en klassisk mysrysare för mellanåldern. Vems är spegelbilden i fönsterglaset, varför står vindsdörren alltid på glänt och vad är det för märkliga saker undulaten säger? De spöklikt stämningsfulla illustrationerna är signerade Lina Blixt.