bok

Elvis nya lillebror går inte att stänga av

Peter Arrhenius

Författare

Ingela Peterson Arrhenius

Illustratör

Beskrivning

2008-09-10
Svenska
3-6

Författare

Peter Arrhenius

Illustratör

Ingela Peterson Arrhenius

Att få en lillebror borde ju vara bland det härligaste som finns ... eller? Elvis tycker inte det. Lillebror bara tjuter som en tuta och det spelar ingen roll vad hon än gör för att skoja till det. Pappa säger att lillebror Sigge nog ska sluta tjuta och bli rolig att leka med, bara Elvis har lite tålamod. Men dagen därpå är lillebror lika tråkig som förut och Elvis tröttnar. Hon tänker bygga en raket och rymma till rymden!

Med stor humor och språkliga finurligheter har Peter Arrhenius tillsammans med illustratören Ingela Arrhenius skapat en ny, härlig bilderbokskaraktär att tycka om.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Språk

Svenska

Originalspråk

Svenska

Publiceringsdatum

2008-09-10

Läsordning

0

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789173710442

Antal Sidor

32

Ryggbredd (mm)

8

Höjd (mm)

266

Vikt (kg)

0.258

Bredd (mm)

190

 

Till häxornas försvar

Om boken

De kallar henne för häxa. Önskar henne till helvetet. Vill att hon ska brinna. /.../

Den börjar få fäste i hela Stockholm nu.

Häxskräcken.

Alla viskar om det. Om hur häxorna tar deras barn om natten och far till Blåkulla på djur som stulits för ändamålet. Väl framme på Blåkulla tvingas barnen se på när häxorna gör alla möjliga hemskheter tillsammans med självaste djävulen.

På 1670-talet dog över trehundra kvinnor i Sverige i något som kallas Det stora oväsendet. Det var flickor och kvinnor som anklagades för att vara häxor, för att ha förbindelser med djävulen.

Fanny Falk hänger ofta i sin farfar Stickans urmakeri. Urmakeriet har varit i familjen i hundratals år. Kanske är det Fanny som ska ta över efter Stickan sen. I urmakeriet står ett enormt golvur. Som visserligen inte har fungerat de senaste sextio åren, men det har andra kvaliteter om man kliver in i luckan på urets framsida kan man färdas vart man vill i tid och rum. Och inte nog med det, Stickan har en organisation: VAO vän av ordning. VAO håller koll på den historiska tidsordningen, det vill säga att saker och ting genom historien sker som de ska, tidsordningen kan nämligen störas, och då påverkar det vår tid.

I andra boken om Fanny har VAO ett nytt uppdrag åt henne, men Stickan är inte säker på att hon kommer att klara av det, kanske är det för farligt. Hon måste resa tillbaka i tiden, till häxbränningarna i Stockholm 1676. Om hon inte tar uppdraget och får ordning på lögnerna om de påstådda häxorna, riskerar de att än fler oskyldiga dör, vilket skulle få stora konsekvenser för befolkningen på 2000-talet.

Precis som i I kungens spår varvas det historiska tidplanet med nutid; Fanny har lyckats strula till det med Nova, som är ihop med Julien, killen som Fanny är kär i. Och givetvis har det som händer här och nu trådar tillbaka i historien. Finurligt, spännande, roligt - inklusive en lektion i historia.

Peter Arrhenius, Elin Jonsson

Till häxornas försvar

 

Baksidans hemliga hjältar

Om boken

FFGG är här! Första delen i serien om Robin, Izzy och Farzad - i föreningen för goda gärningar.

Robins föräldrar har skilt sig och de måste flytta från radhuset i Framsidan till ett höghus i Baksidan. Robin har inte alls någon lust att bo där, och för att fly från lägenheten tar han hissen ner i källaren. Där, i ett rum bakom en låst dörr, har Izzy och Farzad sitt hemliga ställe där de gömmer sig för världen och där de har sin klubb. En klubb för såna som tycker att världen borde vara ett bättre ställe. Deras uppdrag är att hjälpa folk med olika saker - utan att de märker något. De är hemliga vardagshjältar som arbetar hårt för att andra ska få ett lite bättre liv.
Till exempel försöker de hjälpa brevbäraren med hans post, men det går inte så bra. Men när de ser en tant med rullator som försöker locka ner en katt som klättrat upp i ett högt träd, ser de sin chans. Med hjälp av Robins lillasyster Frida lyckas de förvilla bort tanten tillräckligt länge för att få ner katten. Fast det blir ju inte heller så bra, det visar sig att tanten tänker avliva katten, den förstör hennes rabatter, den jamar hela nätterna och lägger döda möss på hennes altan. Nu måste FFGG göra allt för att stoppa tanten!

Peter Arrhenius visar med första delen i FFGG-serien sin förmåga att rakt, enkelt och lättläst skriva en modern berättelse med stor igenkänningsfaktor, mycket här och nu-känsla och roliga karaktärer.

Peter Arrhenius, Ingela Peterson Arrhenius

Baksidans hemliga hjältar

Allt och lite till

Om boken

Här är boken om Rut, Vivian och Jonas - de tre vännerna från TV:s ALLT OCH LITE TILL. En maffig bok som inte liknar någon annan - överraskande fylld med funderingar, händelser, hemgjorda spel, ordlekar och massor med härliga bilder! Den här boken är inte lik någon annan, den är halsbrytande samtidigt som den är pedagogisk - fast utan en endaste pekpinne. Berättelserna om Rut, Vivian och Jonas sätter igång tänket och fantasin! Perfekt för högläsning. Och dessutom suverän som inspirationkälla för samtal och aktiviteter. Boken baseras på ALLT OCH LITE TILL, SVT:s storsatsning för barn och uppföljaren till "Fem myror är fler än fyra elefanter". Boken innehåller bl.a.: - 10 helt nya berättelser - funderingar - problemlösning - spel - listor Ingen är bra på allt, men alla är bra på nåt! Rut, Vivian och Jonas är väldigt olika, men de kompletterar varandra. Rut är energisk, hon har svårt att sitta still och hon vill vara bäst. Vivian är byråkraten och kontrollfreaken som älskar ordning, manualer och att lösa problem. Jonas är den kreative filosofen som älskar ord. Och så har han svårt att välja och att säga nej. Hemma hos Rut, Vivian och Jonas är det sällan tråkigt! Berättelserna handlar om myror och gräl, rymdraketer och framtidsplaner, kungar och smörknivar och nötter och julantiloper. Till exempel. Och mellan historierna funderar de tre vännerna över vad språk är bra för; varför man skrattar åt olika saker och vad som egentligen är lagom. Dessutom har de gjort egna spel med alldeles nästan rättvisa regler ...

Mats Wänblad, Sarah Dessen, Lena Ollmark, Jonas Burman, Ingela Peterson Arrhenius

Allt och lite till

Relaterat

Så sover staden

Om boken

Två syskon har satt frön i sina fönster
nu gror små plantor där, dom växer i en radI parken där står träden i ett mönsterför så ska det se ut i parken i en stadEn stad gör sig redo för att sova. Kanske är det en stad ganska lik din? Ser du pojken som övar på fiolen, och pappan som somnat mitt i sagan? Eller alla de som står och fryser i en liftkö? Kanske ser du den som ivrigt väntar på att pannkakorna ska bli färdiga, och fartyget som kastar loss och seglar bort i mörkret. Och högt ovanför allt och alla – tyst och stor och rund – ser du månen?En vidunderlig skildring av stadens människor och miljöer, växelvis nära och på avstånd. På stämningsfull vers av Augustvinnaren Oskar Kroon, och bildsatt av Josefin Sundqvist, vars illustrationer förenar stillhet och rörelse, vakenhet och vila. En bilderbokspärla för en lugn stund vid läggdags.

Oskar Kroon, Josefin Sundqvist

Så sover staden

Djuren i staden

Om boken

Välkommen till betongdjungeln!
Det finns många fördelar med att bo i stan och det har även en del vilda djur upptäckt! I den här boken får man bland annat träffa skvallriga småsparvar, höghus-byggande skator, nattpatrullerande rävar, tunnelbane-åkande duvor och stadens listigaste invånare – råttan.Med fakta och humor i perfekt symbios berättar och levandegör Sarah Sheppard djuren och naturen för stora och små.
Några pressröster om böckerna Djuren i skogen och Djuren i vattnet:

"Massor av lärorika fakta, smittande humor." Ingalill Mosander, Aftonbladet

"Sarah Sheppard har verkligen öga för det där, det som är roligt och som samtidigt förmedlar någonting om djurens liv." Yukiko Duke, SVT Gomorron Sverige

"Humor och kunskap i en ljuv förening." Jenny Berntson Djurvall, Naturmorgon, SR P1”… boken andas både lust att lära och lära ut.” BTJ”Imponerande hur Sarah Sheppard lyckas förmedla massor av fakta med humor och ett djup.”Naturmorgon, SR P1

Sarah Sheppard, Sarah Sheppard

Djuren i staden