bok

Alex som i Alexandra

Ylva Wallin

Författare

Beskrivning

2002-01-28
Svenska
9-12

Författare

Ylva Wallin

Hockey är livet! Det kan vara tufft att vara den enda tjejen i hockeylaget. Men vad ska man göra, det finns ju inget tjejlag? Och Alex är bra. Alex, som i Alexandra, platsar självklart som lagets målvakt. Det är egentligen ingen som tänker på att hon är tjej, hon är bara en suverän målvakt. Ända tills en ny kille börjar. Han är i en klass för sig och Alex känner sig plötsligt hotad... Vilket sportande barn som helst kan vittna om att idrott är det absolut roligaste som finns. Men det är jobbigt också med träning och matcher. Pådrivande föräldrar är också ett välkänt fenomen. Många mellanstadiebarn kommer att känna igen sig i Ylva Wallins friska och trovärdiga skildring av det allvar som barnen satsar i sporten och den glädje det ger. I Alex som i Alexandra handlar det också om de svårigheter det innebär att vara tjej och duktigt på en ?kill-idrott?. Ylva Wallin är frilansjournalist och debuterar med denna friska samtidsskildring för mellanstadieåldern.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Alex

Publiceringsdatum

2002-01-28

Läsordning

1

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789179406516

Antal Sidor

105

Höjd (mm)

210

Vikt (kg)

0.153

Recensioner

Pressröster om Alex som i Alexandra

"Alex förtjänar en framskjuten placering inom sportlitteraturen!" BTJ "Det är ett fint porträtt av en vanlig flicka i en ovanlig situation som författaren gör till en spännande och fängslande berättelse." SvD

 

På egna ben

Om boken

När Greta börjar skolan efter sommarlovet känner hon genast att något är fel. Disa sitter med den nya tjejen i klassen, Jazmine, och verkar inte bry sig om Greta alls. Jazmine gillar inte fotboll, hon tycker bara om hästar. Men Disa kan väl tycka om fotboll ändå? Hon kan väl tycka om Greta?
Hästar eller fotboll - måste man välja? Ylva Wallin skriver lättläst och mitt i prick om fotboll och vänskap.

Ylva Wallin

På egna ben

 

Relaterat

Demonen i träskets hjärta

Om boken

Bastian är en liten pojke som är rädd för nästan allt. Av sin pappa får han en märklig kompass, så sinnrik att den sägs kunna visa vägen ute i världen. Med kompassen som stöd vågar Bastian ge sig ut, men möts genast av en väldig katt som krossar kompassen i tusen bitar. Plötsligt är han ensam och vilsen i ett träsk där den fruktade demonen sägs bo.
I träskets dunkla landskap upptäcker Bastian snart att han inte är ensam. Där möter han andra som också bär på rädslor och sår: en mullvad, en salamander och en häger. Med gemensamma krafter ger de sig av för att hitta den visa ugglan, den enda som kanske kan laga kompassen. På vägen inser Bastian något avgörande, att det som skrämmer också kan bli rädd, och att mod ibland föds ur gemenskap.En suggestiv och sagolik bilderbok om rädsla, mod och att våga ta hjälp av andra. En berättelse som öppnar för samtal om känslor och styrkor, och som lämpar sig väl för högläsning. Här tas barns rädsla på allvar utan att bli överväldigande. I sin tredje egna bilderbok skapar Bjarke Stenbæk Kristensen en storslagen och existentiell saga med ett bildspråk som rör sig någonstans mellan Studio Ghibli och Alice i Underlandet. Läsaren bjuds in i en blöt, rökfylld och färgmättad värld där faror lurar – men där hjälp kan komma från oväntat håll. En bilderbok som stannar kvar, både i bilderna och i samtalen efteråt.

Bjarke Stenbæk Kristensen, Bjarke Stenbæk Kristensen

Demonen i träskets hjärta