bok

Alex som i Alexandra

Ylva Wallin

Författare

Beskrivning

2002-01-23
Svenska
9-12

Författare

Ylva Wallin

Hockey är livet! Det kan vara tufft att vara den enda tjejen i hockeylaget. Men vad ska man göra, det finns ju inget tjejlag? Och Alex är bra. Alex, som i Alexandra, platsar självklart som lagets målvakt. Det är egentligen ingen som tänker på att hon är tjej, hon är bara en suverän målvakt. Ända tills en ny kille börjar. Han är i en klass för sig och Alex känner sig plötsligt hotad... Vilket sportande barn som helst kan vittna om att idrott är det absolut roligaste som finns. Men det är jobbigt också med träning och matcher. Pådrivande föräldrar är också ett välkänt fenomen. Många mellanstadiebarn kommer att känna igen sig i Ylva Wallins friska och trovärdiga skildring av det allvar som barnen satsar i sporten och den glädje det ger. I Alex som i Alexandra handlar det också om de svårigheter det innebär att vara tjej och duktigt på en ?kill-idrott?. Ylva Wallin är frilansjournalist och debuterar med denna friska samtidsskildring för mellanstadieåldern.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Alex

Publiceringsdatum

2002-01-23

Läsordning

1

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789179406516

Antal Sidor

105

Höjd (mm)

210

Vikt (kg)

0.153

Recensioner

Pressröster om Alex som i Alexandra

"Alex förtjänar en framskjuten placering inom sportlitteraturen!" BTJ "Det är ett fint porträtt av en vanlig flicka i en ovanlig situation som författaren gör till en spännande och fängslande berättelse." SvD

 

På egna ben

Om boken

När Greta börjar skolan efter sommarlovet känner hon genast att något är fel. Disa sitter med den nya tjejen i klassen, Jazmine, och verkar inte bry sig om Greta alls. Jazmine gillar inte fotboll, hon tycker bara om hästar. Men Disa kan väl tycka om fotboll ändå? Hon kan väl tycka om Greta?
Hästar eller fotboll - måste man välja? Ylva Wallin skriver lättläst och mitt i prick om fotboll och vänskap.

Ylva Wallin

På egna ben

 

Relaterat

Paddvättens skog

Om boken

"En bok vars uppföljare läsaren kommer att längta till." Helhetsbetyg: 5 – BTJ, Linda Boodh
Allt i den här boken är sant. Jag har skrivit ner det för att det är så konstigt. Och jag kan lika gärna erkänna det. Alltihop hände för att jag åkte för långt med bussen. Och jag åkte för långt med bussen för att jag grät. Men jag tänker inte berätta varför. Det hör inte till historien.Det är i Mörkmarken som Enel råkar kliva av bussen den där dagen, en skog som nästan ingen varit i för att den är så tät, snårig och sank. Allt där känns helt enkelt lite ... fel. Där finns taggiga buskar som nästan verkar röra sig, skumma fåglar och stirrande blommor. Och så paddvätten – den slemmiga, morrande varelsen som Enel måste rädda.Men det är inte bara det som är så konstigt i Mörkmarken. Av någon anledning verkar skogen vilja dra in Enel och hålla henne kvar. Vad är det för ställe egentligen? Vad är det för enorm varelse som tjuter bland träden? Och hur ska Enel kunna ta hand om den skadade paddvätten? I utkanten av skogen bor Peter med sin sexbenta katt. Kanske kan han hjälpa Enel? Fast inte med det viktigaste förstås, det där med hennes mamma, det där som hon inte tänker berätta om.Med Paddvättens skog påbörjar Ylva Karlsson och Katarina Strömgård en ny bokserie i den genre där de trivs bäst, mitt emellan fantasy och realism."Språket är rappt; humor och allvar varvas med lätthet, men framför allt är det inkännande – Enels elvaåriga röst är tonsäkert och förtroligt framskriven. Strömgårds vilda fineliner-illustrationer passar Mörkmarkens enigmatiska flora och fauna perfekt. En bok vars uppföljare läsaren kommer att längta till." Helhetsbetyg: 5 – BTJ, Linda Boodh

Ylva Karlsson, Katarina Strömgård

Paddvättens skog

Banjo Baby

Om boken

Sasha vände sig mot mig och stirrade mig djupt in i ögonen. Som om hon försökte se igenom min själ.
– Men Mörten, det GÅR inte att bry sig om vad andra tycker. Dessutom finns det en massa kända och lyckade människor som har Tourettes.– Va? Vilka då? frågade jag skeptiskt.Sasha knappade på sin telefon i några sekunder innan hon skrek:– Mozart! Mozart hade Tourettes!– Va? Hade Mozart Tourettes? Pratar du alltså om ... om Wolfgang Amadeus Mozart?– Nej, jag pratar om Gösta Marmeladus Mozart, hans bror. Såklart jag menar Wolfgang! Lyssna här: ”Det finns tecken på att Mozart hade Tourettes syndrom. Människor i hans närhet har beskrivit att han ofta gjorde grimaser eller fick ansiktsryckningar, rörde händer och fötter på ett ofrivilligt, upprepat sätt och plötsligt kunde låta som en katt. Dessa beteenden har vissa forskare tolkat som motoriska och vokala tics, vilket är typiskt för Tourettes syndrom.”– Va? Lät han som en katt? Det är ju precis som jag! sa jag och mjauade så verklighetstroget att en av kaninerna plötsligt skuttade iväg in i en liten träkoja.Märta, eller Mörten som hon kallas, älskar att spela banjo och har startat en videokanal som heter Banjo Baby. En dag får hon ett meddelande från en tjej som heter Alma de Palma, som också spelar banjo och som har sett Mörtens videor. De börjar skriva till varandra och blir snabbt väldigt nära, de pratar om allt – eller nästan allt. För hur berättar för någon man gillar att man har Tourettes syndrom och plötsligt kan börja stampa med foten eller jama som en katt? Jenny Jägerfeld är tillbaka med en fristående uppföljare till bok- och filmsuccén Comedy Queen och äntligen får vi lära känna Sashas underbara bästis Märta lite bättre. Med sin säregna blandning av humor och svärta berättar Jenny Jägerfeld om kärlek och vänskap – men också om de knepiga och ibland ganska pinsamma situationer man kan hamna i när man inte alltid beter sig som förväntat.

Jenny Jägerfeld

Banjo Baby