bok

Knasiga klassen får en ny elev

Hans Hatwig

Författare

Lars Brander

Författare

Beskrivning

2000-03-23
Svenska

Författare

Hans Hatwig, Lars Brander

Helt utflippat och full rulle - från första till sista sidan... Var hade hon hamnat?! Kattis har flyttat genom hela långa Sverige ända uppifrån Norrland till en liten stad i Småland. Efter första dagen i klass 7 A i Aleskogsskolan är hon säker på att smålänningar är ett helknäppt folk ? klassföreståndaren som är klädd som Gustav III, Zippo Sandén som har dille på att hamna i Guiness Rekordbok, bruden Bambi som har fuskpush-up bh och killen i bänken bredvid henne som sitter och fiser hela tiden. Och dessa galningar ska hon åka på klassresa med till Göteborg! Inte blir det bättre av att Kattis pinsamma pappa kommer och hälsar på och slår vad om att han kan klättra upp i flaggstången... Första boken om Knasiga klassen, ett helvilt gäng som ständigt rör till det både för sig själva och för dem som råkar komma i deras väg. Hans Hatwig mannen bakom tidningen Okej, Date och Poster skriver nu också böcker! Hans Hatwig har dessutom gett ut ?tidningsböcker?, skrivit manus, producerat och regisserat långfilmen Ha ett underbart liv! Lars Brander är journalist och medförfattare till flera av Hans Hatwigs tidigare storys.

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2000-03-23

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789188877147

Antal Sidor

154

Vikt (kg)

0.344

 

Knasiga klassen drar till fjällen

Om boken

Klass 8A I Aleskolan i Småland är inte som andra. Kattis har nu gått ett år i knasiga klassen och börjar vänja sig vid sina utflippade lärare och klasskamrater. I den andra boken om knasiga klassen fortsätter historierna från Knasiga klassen får en ny elev. Hur ska Kattis och Professorn ha det egentligen, ska dom vara ihop eller bara vara kompisar? Varför lagar Kattis mamma korv till middag varenda dag? En lättläst tokrolig historia med högt tempo. Från 10 år.

Hans Hatwig, Lars Brander

Knasiga klassen drar till fjällen

Relaterat

Vilda Vic och världens segaste sengångare

Om boken

Farmor är på väg att ramla ur båten hon håller på att laga! Vilda Vic hinner precis rädda både farmor och hennes katt. Och som tack lovar farmor ett riktigt äventyr: de ska åka till regnskogen och leta efter sengångare!
FOFF! Snart brakar Lorenza, folkabussen med den hemliga hitådit-panelen, rakt ner i en trädtopp i Costa Rica. Medan farmor lagar bussen firar sig Vic och Kattis ner bland träd och lianer. De möter den snälla sengångaren Sigrid, räddar henne från en jaguar och stoppar till och med en skogsskövling – med hjälp av sengångarbajs! Och som om det inte vore nog hittar Vic ett riktigt skelett … av en jättesengångare! Perfekt till farfars museum därhemma. 
Vilda Vic och sengångaren är en fartfylld berättelse med fakta och äventyr, där man får följa med till regnskogen och lära känna både sengångare, jaguarer och bladskärarmyror. Perfekt för vetgiriga barn som älskar djur, natur och spänning.Sagt om tidigare böcker med Vilda Vic"Ett spännande äventyr med en perfekt balans mellan fakta och berättelse för att man ska vilja fortsätta läsa.” Tidningen förskolan"Språket är överlag livfullt och ibland, när djuphavsgravens undervattensvärld beskrivs, näst intill poetiskt. Illustrationerna är ett fyrverkeri av färger, detaljrikedom och humor, som ger berättelsen liv och lust. Hela berättelsen är fyndig och slutar i ett hejdundrande crescendo” BTJ”Roligt, lättfattligt och fartfyllt, på en och samma gång.” DN, Alexandra Sundqvist"Med högt tempo, humor och färgglad palett är det lätt att känna intresse för både djuphavets och mekaniska verkstäders hemligheter.” Jönköpings-posten Josefin Jansson

Joachim Vogel, Jonas Burman

Vilda Vic och världens segaste sengångare