bok

Pim mitt i spelet

Cajsa Winqvist

Författare

Beskrivning

2000-11-02
Svenska

Författare

Cajsa Winqvist

Hästkiv och kärleksliv. Pim kan inte flytta till Stockholm! Hon har ju sin älskade häst. Och så är det Tobias, det som just har blivit så bra mellan dem. Om det så är det sista hon gör måste hon sätta stopp för flyttplanerna... Pim är känd från den populära minisåpan i tv-programmet Hippo. Detta är den andra boken om henne och hennes kompisar. Cajsa Winqvist har skrivit manus och regisserat tv-serien.

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2000-11-02

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789188877307

Antal Sidor

156

Vikt (kg)

0.343

 

Sommaren med Pim

Om boken

De stora internationella tävlingarna i Falsterbo börjar närma sig. Pim har fullt upp med förberedelser. Som plikttrogen hästskötare är det mycket som ska hinnas med, samtidigt som det är dags för skolavslutning och kärlekslivet trasslar. Förhållandet med Hampus har redan börjat kännas tråkigt, de träffas hela tiden! Dessutom börjar hon tycka Hampus är ganska barnslig. Så är det äntligen dags - Falsterbo Horse Show! VIP-tält, restauranger, hästar, massor av folk... Mitt i myllret ser Pim något som får henne att nästan ramla ur sadeln: Keith! Killen från ridlägret förra sommaren. Snyggare än någonsin... Tredje boken om Pim. Cajsa Winqvists böcker om Pim träffar helt rätt hos många unga tonårstjejer. Böckerna är rappa, roliga och intelligenta och späckade med både stora hästkunskaper och romantisk kärlek. Från 11 år. Böckerna om Pim baserar sig på en tv-serie som gått i SVTs populära hästprogram HIPPO. Cajsa Winqvist är född 1975 och bor i Stockholm. När hon inte skriver böcker jobbar hon med film och tv. Hon skriver även manus till dataspel.

Cajsa Winqvist

Sommaren med Pim

Relaterat

Vilda Vic och världens största våg

Om boken

Snöar det verkligen … inomhus?! När Vic kliver in i farmor Maggies verkstad yr det av vita plastkulor i luften. Vad bygger farmor nu? Surfingbrädor! För snart väntar ett nytt äventyr, den här gången bland havets mäktigaste vågor!
Lorenza, folkabussen med den hemliga hitådit-panelen, packas full för en resa till Biarritz. Men som alltid tar historien en oväntad vändning, för plötsligt befinner sig Vic och gänget på Hawaii för 200 år sedan! Där möter de surfande kungligheter, paddlar bland havssköldpaddor och lär sig att bemästra vågorna.Men när en mullrande vulkan vaknar till liv och skapar en enorm jättevåg gäller det att tänka snabbt. Kommer de att våga surfa på världens största våg?Vilda Vic och världens största våg är ett fartfyllt och lekfullt äventyr fyllt av humor, fakta och hisnande upplevelser. Lär dig om surfande och om hur vågor och vulkaner fungerar, och upptäck att nyfikenhet är den bästa kompassen i världen.Perfekt för barn som älskar hav, spänning och att lära sig nya saker längs vägen.

Sagt om tidigare böcker med Vilda Vic:"Ett spännande äventyr med en perfekt balans mellan fakta och berättelse för att man ska vilja fortsätta läsa.” Tidningen förskolan"Språket är överlag livfullt och ibland, när djuphavsgravens undervattensvärld beskrivs, näst intill poetiskt. Illustrationerna är ett fyrverkeri av färger, detaljrikedom och humor, som ger berättelsen liv och lust. Hela berättelsen är fyndig och slutar i ett hejdundrande crescendo.” BTJ”Roligt, lättfattligt och fartfyllt, på en och samma gång.” DN, Alexandra Sundqvist"Med högt tempo, humor och färgglad palett är det lätt att känna intresse för både djuphavets och mekaniska verkstäders hemligheter.” Jönköpings-posten, Josefin Jansson

Joachim Vogel, Jonas Burman

Vilda Vic och världens största våg