X-märkt

Flickornas guide till verkligheten

Kristina Thulin

Författare

Jenny Östergren

Författare

Beskrivning

1997-09-04
Svenska

Författare

Kristina Thulin, Jenny Östergren

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

1997-09-04

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129639483

Antal Sidor

152

Vikt (kg)

0.438

 

X-märkt + Bimbobakslaget

Om boken

X-märkt är en feministisk handbok för unga tjejer som tar upp allt från hur man hanterar killarnas trackande i korridoren till hur man löneförhandlar. När boken kom, 1997, var den först i sitt slag och den väckte mycket uppmärksamhet och debatt. Det kapitel i boken som alla ville prata om var det som handlade om skönhet och den hets dagens skönhetsideal föder. I Bimbobakslaget gör därför författarna en djupdykning i skönhetsindustrin. Kvinnor bedöms fortfarande på grund av sitt utseende stället för sin kompetens - varför är det så? Detta och annat tas upp i boken. Det är intervjuer och reportage om Fröken Sverige, modeindustrin, skönhetsoperationer, utvikningsbrudsfotografer, med mera.

Innehållet i X-märkt är till viss del uppdaterat.


"Ett fräscht debattinlägg."
Gotlands Tidningar

"Läs gärna Bimbobakslaget. Du blir garanterat ilsk."
Kinda-Posten

"En intressant betraktelse över dagens samhälle och ett steg i rätt riktning."
Sölvesborgs-Tidningen

"En bok som öppnar ögonen på folk."
Bokkanalen

Kristina Thulin, Jenny Östergren

X-märkt + Bimbobakslaget

Bimbobakslaget

Om boken

Så kallade herrtidningar går bättre än någonsin i Sverige. Tidningar späckade med lightporr, machotugg och halvnakna brudar. Fröken Sverige-tävlingar och andra skönhetstävlingar är helt accepterade karriärstegar. Tonårstjejer får skönhetsoperationer i födelsedagspresent. Har Bimbon segrat över tjejen med huvet på skaft?

För två år sedan debuterade de två journalisterna Kristina Thulin och Jenny Östergren med X-märkt - Flickornas guide till verkligheten. Det var en feministisk handbok för unga tjejer som tog upp allt från hur man hanterar killarnas trackande i skolkorridoren till tips inför löneförhandlingen. Boken väckte uppmärksamhet och debatt. Kristina och Jenny fick flitigt debattera boken i olika sammanhang.

Dock var det ett kapitel som alla ville prata om, det om skönhet och den hets dagens sjuka skönhetsideal föder. I Bimbobakslaget gör därför författarna en djupare undersökning av skönhetsindustrin och de mekanismer som får unga tjejer att känna sig så fula och självsvälta sig, ibland till döds. En BIMBO är en ursnygg brud med stora tuttar och tom skalle, och det BAKSLAG som titeln syftar på är att bimbon tycks ha segrat över tjejen med huvudet på skaft. Åtminstone i media där det har blivit helt ok med utvikningsbrudar och att beskriva kvinnor i termer av hur de ser ut. Både i herrtidningar och damtidningar får kvinnor posera mer eller mindre lättklädda och mest uttala sig om sminktips. Till skillnad från män, som intervjuas och porträtteras som yrkesmänniskor.

Intervjuer och reportage om:
Fröken Sverige
Modeindustrin
Skönhetsoperationer
Utvikningsbrudar
m.m.

Kristina Thulin, Jenny Östergren

Bimbobakslaget

Relaterat

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Om boken

Det här är familjen Tvärtomsson - en helt vanlig familj som har kalsongerna utanpå byxorna, precis som alla andra. Det är helg och då ska familjen hitta på något riktigt roligt, bestämmer barnen. Det blir storstädning! NEEEEJ, skriker föräldrarna, de vill gå till badhuset och dinosauriemuseum! Okej, suckar barnen, men först måste föräldrarna få på sig skor och jacka, och det tar en evig tid. På badhuset måste man springa, så man inte ramlar och slår sig, och på museet får man gärna pilla och klättra på allt - särskilt det uråldriga dinosaurieskelettet. Väl hemma är det dags att mysa på extra hårda stolar framför nyheterna, tycker barnen. Men mamma vill bara kolla på Mello, och plötsligt är pappas skärmtid slut! Hur ska det gå?
Komikern och författaren Måns Nilsson står bakom denna fnissiga och helgalna berättelse i en uppochnervänd värld. Myllrande bilder att titta länge på av omtyckta Jenny Dahlberg som bland annat illustrerat för Kamratposten.Sagt om första boken – Familjen Tvärtomsson:"Fart och fläkt och byxorna på huvudet blir det när komikern Måns Nilsson och Kamratpostenfavoriten Jenny Dahlberg slår sina påsar ihop i denna galet kaosiga och medryckande bilderbok." - Erika Hallhagen tipsar om årets bästa böcker för barn och unga i SvD"Mycket underhållande, särskilt att rutscha med i Jenny Dahlbergs bilder som inte sitter still en enda sekund. På vartenda uppslag finns tusen detaljer att upptäcka. Inte minst delikat är att följa familjens hund på dess sniffande äventyr." - Pia Huss, DN"En bok som kommer att locka till skratt hos såväl små som stora." - BTJ.

Måns Nilsson, Jenny Dahlberg

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson