Rött kort

Bengt-Åke Cras

Författare

Beskrivning

2000-03-07
Svenska
9-12

Författare

Bengt-Åke Cras

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

BK Pantern

Publiceringsdatum

2000-03-07

Läsordning

6

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129647853

Antal Sidor

187

Vikt (kg)

0.334

 

Komma tillbaka

Om boken

Peter Fredell har blivit förlamad från midjan och neråt sedan han kört med huvudet före rakt in i sargen under en rafflande match i Toronto. Är hans hockeykarriär över för alltid nu? Hemma i Sverige återfår han mirakulöst sin rörlighet och kan snart börja träna igen. Snabbt tempo och massor av dramatik även på det privata planet. Den efterlängtade elfte och avslutande delen i serien om Södergårdens Hockey Club.

Bengt-Åke Cras

Komma tillbaka

Bära eller brista

Om boken

Pernilla är en strulig femtonåring som aldrig funnit sig tillrätta i skolan. Men i löpningen finner hon sitt rätta jag. Hon lyckas över förväntan, trots att hennes liv är fyllt av bekymmer, sorg och oro. Hennes far har just omkommit i en bilolycka och hennes mor är helt apatisk i sin sorg. Hon struntar i att betala deras räkningar och hyran, så nu hänger också ett vräkningshot över dem. Pernilla lyckas ändå placera sig bra i flera tävlingar, och efter många bekymmer ser det ut som om livet ska ordna upp sig för Pernilla och hennes mamma.

Tredje mycket efterfrågade boken om Pernilla, 15 år, som är en fenomenal långdistanslöpare, en verklig naturbegåvning. Hon har just börjat tävla och nu gäller det att visa vad hon går för. Pernillas liv är fyllt av oro oh bekymmer men hon lyckas ändå placera sig bra i flera viktiga tävlingar. Spänningen byggs upp från början och dramatiska händelser avlöser varann i raskt tempo.

Läs också de första böckerna i serien: Springa för livet och Vi vet var du bor.

Bengt-Åke Cras har sedan 1995 kommit ut på Rabén & Sjögren med tio böcker om ishockey och åtta om fotboll. Hans böcker innehåller alltid rafflande skildringar av matcher och tävlingar men också aktuella vardagsproblem och interiörer från ungdomarnas liv. Berättarglädjen och det snabba tempot är också kännetecknande för denne mycket populäre författare som dagligen får mail från läsare som ivrigt efterfrågar fortsättningar på hans idrottsböcker.

Bengt-Åke Cras

Bära eller brista

 

Relaterat

Vilda Vic och världens största våg

Om boken

Snöar det verkligen … inomhus?! När Vic kliver in i farmor Maggies verkstad yr det av vita plastkulor i luften. Vad bygger farmor nu? Surfingbrädor! För snart väntar ett nytt äventyr, den här gången bland havets mäktigaste vågor!
Lorenza, folkabussen med den hemliga hitådit-panelen, packas full för en resa till Biarritz. Men som alltid tar historien en oväntad vändning, för plötsligt befinner sig Vic och gänget på Hawaii för 200 år sedan! Där möter de surfande kungligheter, paddlar bland havssköldpaddor och lär sig att bemästra vågorna.Men när en mullrande vulkan vaknar till liv och skapar en enorm jättevåg gäller det att tänka snabbt. Kommer de att våga surfa på världens största våg?Vilda Vic och världens största våg är ett fartfyllt och lekfullt äventyr fyllt av humor, fakta och hisnande upplevelser. Lär dig om surfande och om hur vågor och vulkaner fungerar, och upptäck att nyfikenhet är den bästa kompassen i världen.Perfekt för barn som älskar hav, spänning och att lära sig nya saker längs vägen.

Sagt om tidigare böcker med Vilda Vic:"Ett spännande äventyr med en perfekt balans mellan fakta och berättelse för att man ska vilja fortsätta läsa.” Tidningen förskolan"Språket är överlag livfullt och ibland, när djuphavsgravens undervattensvärld beskrivs, näst intill poetiskt. Illustrationerna är ett fyrverkeri av färger, detaljrikedom och humor, som ger berättelsen liv och lust. Hela berättelsen är fyndig och slutar i ett hejdundrande crescendo.” BTJ”Roligt, lättfattligt och fartfyllt, på en och samma gång.” DN, Alexandra Sundqvist"Med högt tempo, humor och färgglad palett är det lätt att känna intresse för både djuphavets och mekaniska verkstäders hemligheter.” Jönköpings-posten, Josefin Jansson

Joachim Vogel, Jonas Burman

Vilda Vic och världens största våg