bok

Fåglar på stan

Björn Bergenholtz

Författare

Beskrivning

2001-04-25
Svenska

Författare

Björn Bergenholtz

En behändig fågelbok som presenterar de 50 vanligaste fåglarna som ?icke fågelskådare? spontant upptäcker i stadsmiljön under en vanlig söndagspromenad genom parken, längs stadens kajkanter eller mitt inne i trafikbruset. Det är en fågelbok för den flanör som märkt att det finns fåglar runt omkring, men som ännu inte hängt en kikare runt halsen. Utöver presentationen av respektive art finns artnamnen på sex språk (inklusive svenska och latin).

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2001-04-25

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129653656

Antal Sidor

117

Höjd (mm)

160

Vikt (kg)

0.221

 

Oj, så gott!

Om boken

En banan, ett äpple, många vindruvor eller kanske en isglass? Oj, så gott! Men vad händer sen, när bananen är uppäten? Bara skalet finns kvar!
En allra första bok om något alla små kan relatera till: mellanmålet. Tydlig, rolig och fullständigt genial i sin enkelhet. En blivande pekboksklassiker?Björn Bergenholtz är en av våra stora bilderboksskapare och har bland annat gjort sig känd för sina faktaböcker om djur och natur. Han kombinerar verklighetstrogna, detaljrika bilder med mycket humor och finurlighet.

Björn Bergenholtz, Björn Bergenholtz

Oj, så gott!

Katterna som försvann

Om boken

Var katten är katterna?
En dag när farbrorn gick ut med soporna glömde han att stänga ytterdörren. När han kom tillbaka hade hans fem katter smitit ut! Den svarta, den vita, den gråa, den röda och den mittemellan. Allihop hade sprungit bort. Farbrorn ringde genast till polisen. Att hitta sånt som försvunnit är det poliser gör mest och bäst! Nästan, i alla fall ...En titta-hitta-bok full av roliga och kluriga detaljer. Leta i bilderna och se om du kan hjälpa de förvirrade poliserna att hitta de försvunna katterna!Björn Bergenholtz är en av våra största barnboksskapare. Han har gjort sig känd för sina makalösa bilder och berättelser som alltid innehåller en stor portion humor och finurlighet.

Björn Bergenholtz, Björn Bergenholtz

Katterna som försvann

Den zoologiska trädgården

Om boken

Det är något märkligt på gång i stadens gamla zoologiska trädgård. Det var länge sedan det kom mer än några enstaka besökare för att titta på alla de fina djuren: grisen, björnen, den ståtliga älgen, kossan och alla de tokiga hönorna. Dag efter dag, år ut och år in, har den trötta djurparksdirektören matat alla djuren och städat alla burarna helt på egen hand. Men när han en morgon råkar försova sig får han väldigt bråttom när alla djuren ska tillbaka in i sina burar, och då förändras allt. Plötsligt är hela djurparken proppfull av förundrade besökare som pekar, fotar och filmar. De har aldrig sett på maken, vilken fantastisk gris, så stor och lurvig! Och en björn med knorr på svansen, aldrig har man sett något så märkvärdigt! Djurparksdirektören kliar sig i huvudet - vad är det som har hänt i hans djurpark egentligen?

Med en stor portion humor och finurlighet har Björn Bergenholtz skapat en berättelse om att inte tro på allt man läser. I de makalösa bilderna som blivit Björn Bergenholtz signum finns mycket att upptäcka för både stora och små.

Björn Bergenholtz, Björn Bergenholtz

Den zoologiska trädgården

Relaterat

Läs - Liten är barnvakt

Om boken

LÄS-Nivå 3
Träna på klockan med herr Noshörning, lek kull med Solo och Dubbel och läs om när Liten är barnvakt åt sina småsyskon.I den här genomillustrerade läseboken ryms nio texter för den som knäckt läskoden och är redo för lite större läsutmaningar.LÄS - är böckerna både för den som har det lätt och för den som kämpar. De är uppdelade i tydliga nivåer (1, 2 och 3) - det ska vara enkelt att hitta precis rätt svårighetsgrad.Katarina Kuick har tagit fram texterna med utgångspunkt från barnets tidiga läsprocess, utan pekpinnar och utan att tumma på intresseväckande, stimulerande innehåll. De smarta, träffsäkra illustrationerna av Hedvig Häggman-Sund stöttar läsförståelsen och gör läsningen lustfylld.De tre LÄS-nivåerna:LÄS-nivå 1– För den som vill börja läsa- Utformad för att knäcka läskoden- Många korta berättelser - Enkla ord med lätt stavning - Text i versaler, bara stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-nivå 2– För den som just börjat läsa- Utformad för den som knäckt läskoden och vill komma igång med läsningen- Lite längre berättelser med lite längre meningar- Ord med lätt stavning- Introduktion av gemener, blandning av små och stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-Nivå 3– För den som vill läsa mer- Utformad för den som har lärt sig läsa och vill hitta flytet- Längre berättelser och lite större läsutmaningar- Introduktion av ord med svårare stavning- Längre meningar och alla skiljetecken.- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenKatarina Kuick har skrivit ett flertal böcker för barn och unga och är verksam som översättare. 2009 vann hon Augustpriset tillsammans med Ylva Karlsson för boken Skriv om och om igen – en inspirationsbok för skrivsugna.I serien LÄS ingår även:LÄS - Boken för dig som vill börja läsaLÄS mer - Boken för dig som just börjat läsaHej haj (Läsnivå 1)Gul bil (Läsnivå 1)STOR och Liten flyttar ihop (Läsnivå 2)Rut är rädd (Läsnivå 2)När Ida och Ada blev osams (Läsnivå 3)

Katarina Kuick, Hedvig Häggman-Sund

Läs - Liten är barnvakt

Läs - Gul bil

Om boken

LÄS-nivå 1
Titta på bilar, plocka bär och följ med på cirkus!I den här genomillustrerade läseboken, för den som vill börja läsa, ryms 15 berättelser och andra texter – alla med korta, enkla ord och humoristiska bilder.LÄS - är böckerna både för den som har det lätt och för den som kämpar. De är uppdelade i tydliga nivåer (1, 2 och 3) - det ska vara enkelt att hitta precis rätt svårighetsgrad.Katarina Kuick har tagit fram texterna med utgångspunkt från barnets tidiga läsprocess, utan pekpinnar och utan att tumma på intresseväckande, stimulerande innehåll. De smarta, träffsäkra illustrationerna av Sanna Borell stöttar läsförståelsen och gör läsningen lustfylld.De tre LÄS-nivåerna:LÄS-nivå 1– För den som vill börja läsa- Utformad för att knäcka läskoden- Många korta berättelser - Enkla ord med lätt stavning - Text i versaler, bara stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-nivå 2– För den som just börjat läsa- Utformad för den som knäckt läskoden och vill komma igång med läsningen- Lite längre berättelser med lite längre meningar- Ord med lätt stavning- Introduktion av gemener, blandning av små och stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-Nivå 3– För den som vill läsa mer- Utformad för den som har lärt sig läsa och vill hitta flytet- Längre berättelser och lite större läsutmaningar- Introduktion av ord med svårare stavning- Längre meningar och alla skiljetecken.- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenKatarina Kuick har skrivit ett flertal böcker för barn och unga och är verksam som översättare. 2009 vann hon Augustpriset tillsammans med Ylva Karlsson för boken Skriv om och om igen – en inspirationsbok för skrivsugna.I serien LÄS ingår även:LÄS - Boken för dig som vill börja läsaLÄS mer - Boken för dig som just börjat läsaHej haj (Läsnivå 1)STOR och Liten flyttar ihop (Läsnivå 2)Rut är rädd (Läsnivå 2)När Ida och Ada blev osams (Läsnivå 3)Liten är barnvakt (Läsnivå 3) 

Katarina Kuick, Sanna Borell

Läs - Gul bil

Nyheter

9 nya pekböcker för de yngsta läsarna!

Nu finns flera nya pekböcker i tålig kartong med färgglada bilder och lagom lång text för de yngsta. Böcker som väcker lusten till naturen, som skildrar naturens under och bjuder på kära återseenden med Alfons Åberg, Lilla Anna och den lilla kaninen Obi. Böcker som tål att läsas om och om igen!

Vinnare av Svensk Bokkonst 2019!

Svensk Bokkonst har presenterat pristagarna för 2019. Bland dem finns Luftslott och synvillor av Björn Bergenholtz och Min syster är ett spöke av Lena Sjöberg.

Upptäck naturen och få syn på djuren, på riktigt!

Att det finns olika djur, det vet varenda kotte. Det finns älgar och rävar, gäddor och getingar, paddor och nyckelpigor, sälar, maskar, kråkor, fjärilar och många fler. Men hur får man se dem i verkligheten? Det vet Björn Bergenholtz som i en ny bok delar med sig av sina bästa tips.

”Måste alla böcker vara fyrkantiga?”

Luftslott och synvillor är en bok olik alla andra, både till innehåll och utförande. Ett snedskuret praktverk i stort format fyllt av tankeväckande bilder i Björn Bergenholtz omisskännliga stil.

Grattis Björn Bergenholtz! Vinnare av priset Din bok - Vårt val

Svenska Bokhandelsmedhjälpareföreningens årliga pris tilldelas Björn Bergenholtz bok Lejoparden.