Miranda och breven

Kerstin Sundh

Författare

Beskrivning

2002-06-07
Svenska

Författare

Kerstin Sundh

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Magiska Miranda

Publiceringsdatum

2002-06-07

Läsordning

4

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129657005

Antal Sidor

208

Höjd (mm)

220

Vikt (kg)

0.313

 

Miranda och kärleken

Kerstin Sundh

Miranda och kärleken

Pojken som inte ville bada

Om boken

Det står en segelbåt i farfars sjöbod. Den fick Martin förra sommaren, då han kunde ta tio simtag på simdynan. Egentligen hade farfar tänkt sig att Martin skulle ta tio simtag utan simdyna. Och nu är det sommar igen. Snart ska farfar sätta igång sin simskola. Martin hoppas att det ska bli en regnig sommar, för farfar har inte simskola då det regnar. Men ofta skiner solen. Och farfar är förvånad över att Martin hunnit glömma så mycket under vintern. Men Martin bryr sig inte om simningen. En som aldrig ska bada och aldrig gå ut på en brygga behöver inte kunna simma! Boken ingår i Rabén & Sjögrens Börja läsa-serie och passar perfekt för dig mellan fem och åtta år.

Kerstin Sundh, Sonja Härdin

Pojken som inte ville bada

 

Relaterat

Vilda Vic och världens största våg

Om boken

Snöar det verkligen … inomhus?! När Vic kliver in i farmor Maggies verkstad yr det av vita plastkulor i luften. Vad bygger farmor nu? Surfingbrädor! För snart väntar ett nytt äventyr, den här gången bland havets mäktigaste vågor!
Lorenza, folkabussen med den hemliga hitådit-panelen, packas full för en resa till Biarritz. Men som alltid tar historien en oväntad vändning, för plötsligt befinner sig Vic och gänget på Hawaii för 200 år sedan! Där möter de surfande kungligheter, paddlar bland havssköldpaddor och lär sig att bemästra vågorna.Men när en mullrande vulkan vaknar till liv och skapar en enorm jättevåg gäller det att tänka snabbt. Kommer de att våga surfa på världens största våg?Vilda Vic och världens största våg är ett fartfyllt och lekfullt äventyr fyllt av humor, fakta och hisnande upplevelser. Lär dig om surfande och om hur vågor och vulkaner fungerar, och upptäck att nyfikenhet är den bästa kompassen i världen.Perfekt för barn som älskar hav, spänning och att lära sig nya saker längs vägen.

Sagt om tidigare böcker med Vilda Vic:"Ett spännande äventyr med en perfekt balans mellan fakta och berättelse för att man ska vilja fortsätta läsa.” Tidningen förskolan"Språket är överlag livfullt och ibland, när djuphavsgravens undervattensvärld beskrivs, näst intill poetiskt. Illustrationerna är ett fyrverkeri av färger, detaljrikedom och humor, som ger berättelsen liv och lust. Hela berättelsen är fyndig och slutar i ett hejdundrande crescendo.” BTJ”Roligt, lättfattligt och fartfyllt, på en och samma gång.” DN, Alexandra Sundqvist"Med högt tempo, humor och färgglad palett är det lätt att känna intresse för både djuphavets och mekaniska verkstäders hemligheter.” Jönköpings-posten, Josefin Jansson

Joachim Vogel, Jonas Burman

Vilda Vic och världens största våg