Beskrivning
Författare
Illustratör
Den här ovanliga kärlekshistorien i bilderboksform är en mogen och lovande debut. En riktigt galen historia som överraskar läsaren. Maria Nilsson Thore är formsäker både när det gäller text och bild. Hon kan gestalta känslor och stämningar, och har massor av humor.
Maria Nilsson Thore är född 1975. Hon är utbildad på Konstfack i Stockholm, på linjen för Grafisk form och illustration. Hon har alltid tyckt om barnböcker, och har länge velat göra en egen bilderbok. Hon har tidigare illustrerat Vad kostar en krona? (2002) och Sova över-boken (2003).
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
3-6
Språk
Svenska
Originalspråk
Svenska
Publiceringsdatum
2004-03-19
Produktion
Miljömärkning
Nej
CE-märkning
Nej
Produktdetaljer
ISBN
9789129660043
Antal Sidor
32
Ryggbredd (mm)
6
Höjd (mm)
247
Vikt (kg)
0.277
Bredd (mm)
200
Format
Kartonnage
Relaterat
Nyheter
”Varför badar du med kläderna på, farbror Melker?”
Välkommen tillbaka till Saltkråkan! Till skärgårdsidyll och sommaräventyr med Pelle, Tjorven, Båtsman, Melker och de andra. Från Astrid Lindgrens älskade berättelser om livet på den lilla ön kommer nu en tredje bilderbok. För illustrationerna står återigen Maria Nilsson Thore, en av Sveriges främsta bildberättare.
Egensinniga Astrid är tillbaka!
Viljestarka Astrid är tillbaka. Den här gången rymmer berättelsen allt från en bästis som sviker till engagerade spioner som inte skyr några medel!
Tjorven och de andra saltkråkorna är tillbaka!
Nu kommer ett nytt äventyr ur Astrid Lindgrens älskade berättelser om livet på Saltkråkan och den här gången ska familjen Melkersson fira vår ute på ön. För illustrationerna står återigen Maria Nilsson Thore, en av Sveriges främsta bildberättare.