bok

Mumin: Vem får blomman?

Tove Jansson

Författare

Riina Kaarla

Illustratör

Sami Kaarla

Illustratör

Beskrivning

2013-03-14
Svenska
0-3

Författare

Tove Jansson

Muminmamman får ett fång rosor av Muminpappan. Hon blir så glad att hon plockar en bukett till Mumintrollet, som i sin tur plockar blommor till Snorkfröken, som binder en krans till - ja, till vem?

En pekbok med kartongsidor på ett klassiskt Vad händer sen?-manér. Härliga bilder i klara färger för de allra yngsta läsarna.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

0-3

Originaltitel

Kuka saa kukan?

Originalspråk

Finska

Översättare

Janina Orlov

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2013-03-14

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129686647

Antal Sidor

16

Ryggbredd (mm)

10

Höjd (mm)

170

Vikt (kg)

0.184

Bredd (mm)

170

 

Kärlek från mumintrollen

Om boken

Kärleken är tystlåten, kärleken är vild. Kärleken är försiktig, kärleken är modig. Kärlek är att hålla nära, och att släppa iväg. Kärleken är allt.

Nu kommer Mumintrollen med en perfekt presentbok till någon du tycker om. Passar till både partner, bästisen, farmor och din lilla favoritunge.

Tove Jansson

Kärlek från mumintrollen

 

Relaterat

För dig som går i förskolan – Berättelser om känslor

Om boken

Fyra fantastiska bilderböcker i en maffig samlingsvolym på temat KÄNSLOR! Rolig och spännande läsning för alla barn som går i förskolan.
Ilska, glädje, rädsla och sorg – när man är liten är känslorna starka och många, och ibland kan det vara svårt att veta vad man egentligen känner. I den här boken hittar du fyra berättelser där de stora känslorna får ta plats. Det handlar om att övervinna sin största rädsla, om att bli sådär jättearg att man till och med råkar puttas litegrann, om att vara så kär och glad att man nästan spricker och om hur det känns när allt bara blir fel. Här ryms både klassiska berättelser och nya favoriter av några av våra allra största barnboksskapare.För dig som går i förskolan är en ny antologiserie från Rabén & Sjögren med förskolebarnens favoritböcker på olika efterfrågade teman. Läs också: För dig som går i förskolan – Berättelser om kompisar."En fin kvalitativ samling, med tonalitet anpassad för målgruppen, som ger verktyg att med distans och i en trygg miljö formulera det som kan vara svårt att uttrycka i ord." - BTJI boken hittar du:En stackars liten haj av Mårten Sandén och Per GustavssonKurragömma av Matilda RutaDet regnar hjärtan av Gloria Kisekka-Ndawula och Katarina StrömgårdBerit vill inte av Annica Hedin och Per Gustavsson

Annica Hedin, Antologi , Mårten Sandén, Matilda Ruta, Gloria Kisekka-Ndawula, Per Gustavsson, Matilda Ruta, Katarina Strömgård

För dig som går i förskolan – Berättelser om känslor