bok

Lillebror leker

Jujja Wieslander

Författare

Beskrivning

2014-09-03
Svenska
3-6

Författare

Jujja Wieslander

Det gäller att kunna hitta på roliga lekar. Det kan Lillebror!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Sagor och sånger från Mamma Mu

Publiceringsdatum

2014-09-03

Inläsare

Jujja Wieslander

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129695984

 

Mamma Mu och Kråkan - Tre vinterberättelser

Om boken

Tre älskade vinterberättelser i en volym. Här hittar du bilderböckerna Mamma Mu och Kråkans jul, Mamma Mu åker bobb och Mamma Mu låtsas i en samlingsvolym.

Följ med när Mamma Mu och Kråkan åker bobb, gör snöänglar och firar en magisk jul tillsammans. Med fantastiska bilder av Sven Nordqvist.

Jujja Wieslander, Sven Nordqvist

Mamma Mu och Kråkan - Tre vinterberättelser

 

Dagspöket på sjukhus

Om boken

Nylansering av Dagspöket! Nu som bilderbok med nya illustrationer av Jens Ahlbom.

Dagspöket är inte som alla andra spöken. I stället för att vara vit är han svart - så han syns inte på natten! Därför måste han spöka på dagen. På nätterna, när alla vanliga spöken är ute och spökar, vill Dagspöket mest ha någonstans att bo. Men vart han än tar sig in trasslar det till sig, eftersom Dagspöket mest ser ut som ett svart tygstycke.

I den här boken susar Dagspöket in hemma hos en sjuk liten flicka. Han tror att han ska kunna ha det lugnt och skönt hos henne, men det blir inte alltid som han tänkt sig. Först blir han tagen för en filt, sedan sätter sig någon på honom och till sist tar doktorn honom som överrock. Det är inte så lätt alltid, att vara Dagspöket!

Med mycket humor och berättarlust har Jujja och Tomas Wieslander skrivit om detta läspande, frimodiga och nyfikna spöke som vann många läsares hjärtan på nittiotalet. Då var berättelserna gjorda i serieformat. Nu är de omgjorda, och presenteras här i en stor bilderbok med nya bilder av Jens Ahlbom. I bilderboken finns också en cd med inläst berättelse om Dagspöket, som Jujja Wieslander läser. Ett riktigt roligt vardagsdrama i bokform, med ljudbok på köpet.

Jujja Wieslander är en av våra mest älskade barnboksförfattare. Med mycket humor och stort intresse för barn och barnets lekar skriver hon roligt och tokigt om ett misslyckat spöke som hellre söker sällskap än skräms. Mest känd är hon för sina böcker om Mamma Mu och Kråkan.

Jujja Wieslander

Dagspöket på sjukhus

Relaterat

Paddvättens skog

Om boken

"En bok vars uppföljare läsaren kommer att längta till." Helhetsbetyg: 5 – BTJ, Linda Boodh
Allt i den här boken är sant. Jag har skrivit ner det för att det är så konstigt. Och jag kan lika gärna erkänna det. Alltihop hände för att jag åkte för långt med bussen. Och jag åkte för långt med bussen för att jag grät. Men jag tänker inte berätta varför. Det hör inte till historien.Det är i Mörkmarken som Enel råkar kliva av bussen den där dagen, en skog som nästan ingen varit i för att den är så tät, snårig och sank. Allt där känns helt enkelt lite ... fel. Där finns taggiga buskar som nästan verkar röra sig, skumma fåglar och stirrande blommor. Och så paddvätten – den slemmiga, morrande varelsen som Enel måste rädda.Men det är inte bara det som är så konstigt i Mörkmarken. Av någon anledning verkar skogen vilja dra in Enel och hålla henne kvar. Vad är det för ställe egentligen? Vad är det för enorm varelse som tjuter bland träden? Och hur ska Enel kunna ta hand om den skadade paddvätten? I utkanten av skogen bor Peter med sin sexbenta katt. Kanske kan han hjälpa Enel? Fast inte med det viktigaste förstås, det där med hennes mamma, det där som hon inte tänker berätta om.Med Paddvättens skog påbörjar Ylva Karlsson och Katarina Strömgård en ny bokserie i den genre där de trivs bäst, mitt emellan fantasy och realism."Språket är rappt; humor och allvar varvas med lätthet, men framför allt är det inkännande – Enels elvaåriga röst är tonsäkert och förtroligt framskriven. Strömgårds vilda fineliner-illustrationer passar Mörkmarkens enigmatiska flora och fauna perfekt. En bok vars uppföljare läsaren kommer att längta till." Helhetsbetyg: 5 – BTJ, Linda Boodh

Ylva Karlsson, Katarina Strömgård

Paddvättens skog

Banjo Baby

Om boken

Sasha vände sig mot mig och stirrade mig djupt in i ögonen. Som om hon försökte se igenom min själ.
– Men Mörten, det GÅR inte att bry sig om vad andra tycker. Dessutom finns det en massa kända och lyckade människor som har Tourettes.– Va? Vilka då? frågade jag skeptiskt.Sasha knappade på sin telefon i några sekunder innan hon skrek:– Mozart! Mozart hade Tourettes!– Va? Hade Mozart Tourettes? Pratar du alltså om ... om Wolfgang Amadeus Mozart?– Nej, jag pratar om Gösta Marmeladus Mozart, hans bror. Såklart jag menar Wolfgang! Lyssna här: ”Det finns tecken på att Mozart hade Tourettes syndrom. Människor i hans närhet har beskrivit att han ofta gjorde grimaser eller fick ansiktsryckningar, rörde händer och fötter på ett ofrivilligt, upprepat sätt och plötsligt kunde låta som en katt. Dessa beteenden har vissa forskare tolkat som motoriska och vokala tics, vilket är typiskt för Tourettes syndrom.”– Va? Lät han som en katt? Det är ju precis som jag! sa jag och mjauade så verklighetstroget att en av kaninerna plötsligt skuttade iväg in i en liten träkoja.Märta, eller Mörten som hon kallas, älskar att spela banjo och har startat en videokanal som heter Banjo Baby. En dag får hon ett meddelande från en tjej som heter Alma de Palma, som också spelar banjo och som har sett Mörtens videor. De börjar skriva till varandra och blir snabbt väldigt nära, de pratar om allt – eller nästan allt. För hur berättar för någon man gillar att man har Tourettes syndrom och plötsligt kan börja stampa med foten eller jama som en katt? Jenny Jägerfeld är tillbaka med en fristående uppföljare till bok- och filmsuccén Comedy Queen och äntligen får vi lära känna Sashas underbara bästis Märta lite bättre. Med sin säregna blandning av humor och svärta berättar Jenny Jägerfeld om kärlek och vänskap – men också om de knepiga och ibland ganska pinsamma situationer man kan hamna i när man inte alltid beter sig som förväntat.

Jenny Jägerfeld

Banjo Baby

Nyheter

Pro Patrias medalj till Jujja Wieslander och Sven Nordqvist

I samband med Kungl. Sällskapet Pro Patrias årsmöte den 21 maj tilldelades Jujja Wieslander och Sven Nordqvist Sällskapets guldmedalj För medborgerliga förtjänster i 8:e storleken.

Mamma Mu fyller 40 år!

Det har gått 40 år sedan Mamma Mu råmade i radio för första gången. Resten är en kraxig historia som har kantats av försäljningssuccé, roliga visor och priser – och framför allt kärlek till fantasin. Nu firas jubileet med en ny pekbok: Kråkans kläder.

”Har man en vän ska man hälsa på den.”

Jujja Wieslanders och Sven Nordqvists radarpar Mamma Mu och Kråkan har varit barnfavoriter i över 30 år. Den nya bilderboken Mamma Mu blir ledsen är en varm berättelse om vänskap och försoning.

Sjungandet bor i gungandet

De allra flesta små barn sjunger, nynnar, tjoar och diktar – när de leker. Sjungandet bor i gungandet. Poetandet finns i spretandet med armar och ben och med orden som ska formuleras, skriver Jujja Wieslander.

Mamma Mu och Kråkan för de minsta

Jujja Wieslanders och Sven Nordqvists Mamma Mu och Kråkan har varit barnfavoriter i över 30 år. Kråkan säger SEN! är en ny, underfundig berättelse för de allra yngsta läsarna.