bok

Dodo & Diamant äter kex

Åsa Lind

Författare

Malin Koort

Illustratör

Beskrivning

2016-09-09
Svenska
0-3

Författare

Åsa Lind

Illustratör

Malin Koort

Formgivare omslag

Fredrika Siwe

En solig sommarmorgon sitter Dodo och Diamant på trappan och äter kex. Plötsligt kommer en fågel.

Fågeln vill också ha kex, sa Diamant.
Men inte MINA kex, sa Dodo.
Och så jagade han bort fågeln.

Stackars fågel, sa Diamant.
Men jag vill ha mina kex ifred, sa Dodo.
Och fågeln sjöng i trädet.


Följ med till Dodo och Diamants värld, ett hus, en sjö, en trädgård och en tvättlina. Dodo är liten, Diamant är gammal. I deras lilla värld kan allt hända.

Dodo och Diamant äter kex är en stämningsfull och spännande bilderbok för de yngsta av Åsa Lind, författaren till de älskade böckerna om Sandvargen. Stilla samtal på trappan varvas med vild lek och funderingar kring stort och smått. Med bilder av debuterande Malin Koort.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

0-3

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2016-09-09

Produktion

Papper

Matt/Silk bestruket

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129700152

Antal Sidor

32

Ryggbredd (mm)

8

Höjd (mm)

212

Vikt (kg)

0.275

Bredd (mm)

220

Recensioner

”En fin bilderbok som kan läsas många gånger!” /BTJ

 

Tiger, Tiger, Tiger

Om boken

Nominerad till Augustpriset 2019!

Tiger, Tiger - grannens katt
Tänker på dig dag och natt.
Gul som solen, lite svart.
Lite brun i fina streck.
Och på nosen: litet veck.

Tiger, Tiger, Tiger handlar om svårfångad kärlek till en vacker katt. Om att vilja klappa och vara nära, men inte hinna med. Grannens katt är alldeles för snabb för små knubbiga ben, inte ens vackra blombuketter och strömmingskaka lockar fram honom ur buskarna.

Ville klappa, ville smeka,
ville leka, leka, leka
MEN TIGER BARA SPRINGER

Tiger, Tiger, Tiger är den allra finaste högläsningen för de yngsta. Åsa Linds rimmade vers i kombination med Joanna Hellgrens bilder skildrar stor dramatik och starka känslor i litet format.

Åsa Lind, Joanna Hellgren

Tiger, Tiger, Tiger

 

Relaterat

För dig som går i förskolan – Berättelser om känslor

Om boken

Fyra fantastiska bilderböcker i en maffig samlingsvolym på temat KÄNSLOR! Rolig och spännande läsning för alla barn som går i förskolan.
Ilska, glädje, rädsla och sorg – när man är liten är känslorna starka och många, och ibland kan det vara svårt att veta vad man egentligen känner. I den här boken hittar du fyra berättelser där de stora känslorna får ta plats. Det handlar om att övervinna sin största rädsla, om att bli sådär jättearg att man till och med råkar puttas litegrann, om att vara så kär och glad att man nästan spricker och om hur det känns när allt bara blir fel. Här ryms både klassiska berättelser och nya favoriter av några av våra allra största barnboksskapare.För dig som går i förskolan är en ny antologiserie från Rabén & Sjögren med förskolebarnens favoritböcker på olika efterfrågade teman. Läs också: För dig som går i förskolan – Berättelser om kompisar."En fin kvalitativ samling, med tonalitet anpassad för målgruppen, som ger verktyg att med distans och i en trygg miljö formulera det som kan vara svårt att uttrycka i ord." - BTJI boken hittar du:En stackars liten haj av Mårten Sandén och Per GustavssonKurragömma av Matilda RutaDet regnar hjärtan av Gloria Kisekka-Ndawula och Katarina StrömgårdBerit vill inte av Annica Hedin och Per Gustavsson

Annica Hedin, Antologi , Mårten Sandén, Matilda Ruta, Gloria Kisekka-Ndawula, Per Gustavsson, Matilda Ruta, Katarina Strömgård

För dig som går i förskolan – Berättelser om känslor

Nyheter

Tre nomineringar till Augustpriset 2019!

Tiger, Tiger, Tiger, Jordgubbsbarnen och Mitt storslagna liv har chans att vinna Augustpriset i kategorin Årets svenska barn- och ungdomsbok.

Den allra finaste högläsningen för de yngsta

Åsa Linds rimmade vers i kombination med Joanna Hellgrens bilder skildrar stor dramatik och starka känslor i litet format. Det blir ett mästarmöte i text och bild!