bok

Rulla rulla kula, hoppa på klack och sula

Lennart Hellsing

Författare

Lisen Adbåge

Illustratör

Emma AdBåge

Illustratör

Nathalie Ruejas Jonson

Illustratör

Ellen Ekman

Illustratör

Lena Sjöberg

Illustratör

Maria Fröhlich

Illustratör

Joanna Hellgren

Illustratör

Sepidar Hosseini

Illustratör

Moa Romanova Strinnholm

Illustratör

Erik Svetoft

Illustratör

Jesús Verona

Illustratör

Malin Koort

Illustratör

Niklas Hillborg

Illustratör

Beskrivning

2019-04-18
Svenska
3-6

Författare

Lennart Hellsing

Formgivare omslag

Jens Andersson

En sprakande, vild och färgstark konstbok med bilden i centrum. Tretton av våra mest intressanta illustratörer har valt varsin text av Lennart Hellsing.

Redan 1956 gavs en bilddriven och banbrytande bok ut med texter av Lennart Hellsing, då samlades tio av de mest framgångsrika illustratörerna och reklammakarna i Sverige och illustrerade i tio färgstryck texter till Kanaljen i seraljen. Det blev ett stycke bokhistoria. I Rulla rulla kula, hoppa på klack och sula står kända verser som Annabell Olsson och moster Ester men också med oupptäckta Harlekiner och Bäckhästen. I denna bok tar den nya generationens illustratörer vid där Paul Ströyer och Stig Lindberg slutade. Läs Hellsning på ett sätt du aldrig gjort förut.

Medverkande:
Emma AdBåge, Lisen Adbåge, Ellen Ekman, Maria Fröhlich, Joanna Hellgren, Niklas Hillborg, Sepidar Hosseini, Malin Koort, Moa Romanova, Nathalie Ruejas Jonson, Jesùs Westin Verona, Lena Sjöberg och Erik Svetoft.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2019-04-18

Produktion

Papper

Magno Natural

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129715934

Antal Sidor

32

Ryggbredd (mm)

10

Höjd (mm)

317

Vikt (kg)

0.499

Bredd (mm)

247

Format

Inbunden

Recensioner

Expressen

”Dessa, eller vilken bok som helst av Hellsing, förgyller vilket föräldraskap som helst.” Anna Hellgren

BTJ

”Det här är en jubileumsbok, en konstbok såväl som en barnbok, med väl utvalda texter, en genomtänkt layout och illustrationer av hög kvalitet.

[...] Dessutom är det en utmärkt introduktion till Lennart Hellsings unika författarskap för en ny generation förskolebarn som ännu inte varit inne i hans lekfulla och lättsamma fantasivärld där allt kan hända. Helhetsbetyg: 5.” – Margareta Scharp.

 

Din första bok

Om boken

Välkommen till världen! Här kommer en tjock och fin samlingsvolym med det allra bästa för alla efterlängtade knytt - en bok att växa med, där kärleken till det lilla barnet står i centrum. Noga utvalda berättelser som passar de minsta varvas med rim och ramsor, fina dikter och roliga sånger. Du hittar älskade barnbokskaraktärer som Pippi, Max och Kotten men även nyare favoriter av stjärnor som Emma AdBåge och Lena Sjöberg, och dessutom flera helt nyskrivna och nyillustrerade verk. En riktig barnboksskatt i en enda bok och den perfekta presenten till alla små nykomlingar.

Jujja Wieslander, Astrid Lindgren, Emma AdBåge, Barbro Lindgren, Lena Anderson, Arne Norlin, Lennart Hellsing, Antologi , Carl Johanson, Lena Sjöberg, Ester Roxberg, Ulf Stark, Siri Ahmed Backström, Eva Susso, Lena Olsson, Emma AdBåge, Cecilia Heikkilä, Charlotte Ramel, Nathalie Ruejas Jonson, Ilon Wikland, Ingrid Vang Nyman, Eva Eriksson, Lena Anderson, Ellen Ekman, Lena Sjöberg, Jonas Burman, Marit Törnqvist, Carl Johanson, Catarina Kruusval, Laura Di Francesco, Benjamin Chaud, Marika Maijala, Siri Ahmed Backström

Din första bok

 

Idag är Åke en hund

Om boken

- God morgon, Åke. Dags att stiga upp.
- Vov. Vov vov.- Ojdå. Har du blivit en hund?- Vov.Idag sitter inte Åke vid bordet och äter sin frukost, istället har han en matskål på golvet. Idag kan Åke inte prata, inte ha nån jacka, och på förskolan blev visst alla ungar hundar så fort Åke kommer dit. Men är det inte lite tråkigt att inte kunna åka på cykeln hem? Familjen saknar sin fina gulliga Åke-pojke. Kommer han nånsin komma tillbaka?Idag är Åke en hund är en mästerlig bok om fantasi och lek, vissa dagar är man kanske helt enkelt en hund och det får faktiskt vuxna, förskolan – och ja faktiskt alla – bara ta och förstå.Per Nilsson och Lisen Adbåges böcker har på varsitt håll prisats och hyllats genom åren. Nu samarbetar betar de igen på hundtema. Bland Nilssons och Adbåges tidigare samarbeten finns böckerna Tre (2017), Jag hatar kaniner blommor och barn (2018), Majken och Tassa (2022).

Per Nilsson, Lisen Adbåge

Idag är Åke en hund

Ruby och trolldrycken

Om boken

Äntligen sommarlov! Ruby vill åka och bada, leka i lekparken, ha glass genast, men mamma är trött. Hur ska hon göra för att mamma ska orka? Herr Katt berättar att man kan blanda en trolldryck som gör att man blir pigg, men då behövs väldigt speciella ingredienser. Ruby och Herr Katt ger sig ut på trolldrycksjakt i skogen och får vara med om sitt livs äventyr!
Ruby och trolldrycken är en fin och fantastiskt illustrerad berättelse om gränslandet mellan verklighet och magi, om stora känslor och färgglada drömmar. Läsålder från ca 3-6 år.Maria Fröhlich är författare, serietecknare och illustratör. Ruby och trolldrycken är den andra boken i serien om Ruby.

Maria Fröhlich, Maria Fröhlich

Ruby och trolldrycken

Idde och maskeradkalaset

Om boken

Idde fyller år och ska ha ett stort maskeradkalas hemma. Det är ballonger, discoljus och mamma har förberett lekar. Åh så roligt det ska bli med kalas. Riiing riiing! Det ringer på dörren och där står Iddes kompis Miriam utklädd till katt. Precis som Idde, men Miriam har den fina kattdräkten från affären, dräkten som Idde önskade sig men inte fick. Idde kan inte leka, inte dansa, inte käka popcorn. Hon kan bara titta på Miriams maskeraddräkt, den är otrolig. Hon blir så avundsjuk att hon inte vet vad hon gör.
Tredje boken om älskade kattokiga Idde, en fristående fortsättning på böckerna Idde och Hajen (2019) och Idde och den bortsprungna katten (2021).Bakom böckerna står prisbelönta serieskaparen Ellen Ekman, som med humor och värme gestaltar avundsjuka och vänskap. Ellen har tidigare också illustrerat Veckan före barnbidraget, Hemma hela sommaren och böckerna om Stella och Olle och Bolle.Sagt om böckerna med Idde:”Ellen Ekmans handlingskraftiga Idde tar raskt saken i egna händer i denna varmt humanistiska bilderboksskildring.” DN”Högsta betyg! Den här berättelsen har allt man kan önska av en barnbok, den är varm och äkta och samtidigt får läsaren veta mycket om katter och allt vad de behöver.” BTJ”Jag älskar Ellen Ekmans detaljrika bilderböcker. /…/ Idde och den bortsprungna katten rymmer mycket värme och kärlek, precis som alla Ekmans böcker.” Sydsvenskan

Ellen Ekman, Ellen Ekman

Idde och maskeradkalaset

Relaterat

Nyheter

”Jag tror att poesin behövs nu”

Utan att du vet är en ny finstämd diktsamling med dikter för unga om kärlek, vardag och relationer. Konstnären och poeten Lena Sjöberg har skapat en bok med suveränt samspel mellan dikt och bild.

Mästerligt om fantasi och lek

Åke är en helt vanlig pojke. Men idag äter Åke ur en matskål på golvet och han kan inte prata. Idag är Åke en hund. Ett nytt mästarmöte i text och bild av Per Nilsson och Lisen Adbåge. 

Spännande sommaräventyr med magiska inslag

Ruby och trolldrycken är den internationellt uppmärksammade Maria Fröhlichs uppföljare på den omtyckta bilderboken Ruby och Lejon. Detta är en fin berättelse om att vara rädd och modig på samma gång – och att söka sig allt längre in i skogen.

Såret vinner Snöbollen 2022

Emma AdBåges bilderbok Såret har utsetts till 2022 års bästa svenska bilderbok och tilldelas den nationella utmärkelsen Snöbollen.

Mästerligt om kärlek och oro

Prisbelönta Annica Hedin skildrar mästerligt och finurligt något så sorgligt som att tappa bort ett husdjur. Kan man skydda den man älskar mot allt som är farligt? Med färgsprakande och uttrycksfulla illustrationer av Lennart Hellsing-stipendiaten Erik Svetoft.