Beskrivning
Roligt och klurigt för dig som just börjat bli nyfiken på bokstäver och ord. Här får du lösa massor av korsord tillsammans med Mamma Mu och Kråkan.
Orden är illustrerade med färgbilder. Blir det för svårt kan du kika på lösningarna längst bak i boken. Som extra bonus har små kluriga ord smugit sig in på sidorna. Ord som blir längre ju fler korsord du lyckas lösa. Inledningsvis får man även träna på att skriva bokstäverna i versaler. Lycka till!
Relaterat
Nyheter
”Har man en vän ska man hälsa på den.”
Jujja Wieslanders och Sven Nordqvists radarpar Mamma Mu och Kråkan har varit barnfavoriter i över 30 år. Den nya bilderboken Mamma Mu blir ledsen är en varm berättelse om vänskap och försoning.
Sjungandet bor i gungandet
De allra flesta små barn sjunger, nynnar, tjoar och diktar – när de leker. Sjungandet bor i gungandet. Poetandet finns i spretandet med armar och ben och med orden som ska formuleras, skriver Jujja Wieslander.