Beskrivning
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
0-3
Originalspråk
Svenska
Språk
Svenska
Publiceringsdatum
2020-10-14
Produktion
Recensioner
www.expressen.se
”Är Vina Vina en pojke eller flicka? Är vargen en hund? Vina Vinas egen hund? En får grubbla.”
”Om två av Sveriges skickligaste barnboksskapare bestämmer sig för att göra en bok tillsammans borde resultatet bli utmärkt. Och det blir det också.” / Ingalill Mosander, Aftonbladet
arbetarbladet.se
”Det är enkla men finurliga historier för lite mindre barn (två–tre år).”
Relaterat
Nyheter
Älskade Mamma Mu-visor blir pekböcker
Det har gått över 40 år sedan Mamma Mu råmade i radio för första gången. Då som mellanpratskaraktärer till programmet med Jujja och Tomas Wieslanders populära barnsånger. De älskade visorna har sjungits av barn och vuxna i decennier och kommer nu äntligen i pekböcker illustrerade av hyllade Klara Nordin Stensö – ett lustfyllt samarbete mellan två generationer i familjen.
Pro Patrias medalj till Jujja Wieslander och Sven Nordqvist
I samband med Kungl. Sällskapet Pro Patrias årsmöte den 21 maj tilldelades Jujja Wieslander och Sven Nordqvist Sällskapets guldmedalj För medborgerliga förtjänster i 8:e storleken.
Mamma Mu fyller 40 år!
Det har gått 40 år sedan Mamma Mu råmade i radio för första gången. Resten är en kraxig historia som har kantats av försäljningssuccé, roliga visor och priser – och framför allt kärlek till fantasin. Nu firas jubileet med en ny pekbok: Kråkans kläder.