bok

Pixlarna

Samir Belarbi

Författare

Samir Belarbi

Illustratör

Beskrivning

2024-04-12
Svenska
3-6

Författare

Samir Belarbi

Illustratör

Samir Belarbi

Formgivare omslag

Maria Svedberg

Mediekontakt

Sofia Bengtsson

Lärarhandledning

Pixlarna.pdf

En rolig och interaktiv bok i pixelartstil som uppmuntrar till kreativitet och eget skapande. För alla blivande Minecraft-fans!

Pixlarna är pyttesmå, fyrkantiga och färgglada, men tittar man nära ser man att de är som vi. Vissa är glada, andra arga eller nyfikna. Nu klumpar de ihop sig och bygger något! Vi zoomar ut för att se vad det ska bli. Oj! Det blev visst ett litet djur som gillar att böka i jorden. Kan du gissa vad det är?

Samir Belarbi jobbar till vardags som art manager på spelföretaget Mojang. Dessförinnan var han under många år art director på spelföretaget King där han bland annat ansvarade för grafiken till det omåttligt populära spelet Candy Crush Saga. Han debuterade 2021 med godnattäventyret Tigern kommer att äta upp mig!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2024-04-12

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129746976

Recensioner

BTJ

”En kreativ odyssé.”

”Pixlarna är en smart bilderbok som leker med både innehåll och format med illustrationer i dova färger i pixelartstil. /…/ en kreativ odyssé. Även pixlarnas berättelse ges en röd tråd och ett spännande slut. /…/ I Pixlarna sammanför Belarbi skickligt digital konst och spelgrafik med barnlitteratur. Det är en lekfull bilderbok som spelar på den digitala värld de flesta barn tar del av dagligen och som därför kan locka lite extra. Den är smart, rolig och lockar till kreativitet. /…/ Helhetsbetyg: 5.”  Anna Bjurström

 

Pixlarna

Om boken

"En lekfull bilderbok som spelar på den digitala värld de flesta barn tar del av dagligen och som därför kan locka lite extra. Den är smart, rolig och lockar till kreativitet."
Helhetsbetyg: 5 av 5. – Anna Bjurström. Bibliotekstjänst
En rolig och interaktiv bok i pixelartstil som uppmuntrar till kreativitet och eget skapande. För alla blivande Minecraft-fans!Pixlarna är pyttesmå, fyrkantiga och färgglada, men tittar man nära ser man att de är som vi. Vissa är glada, andra arga eller nyfikna. Nu klumpar de ihop sig och bygger något! Vi zoomar ut för att se vad det ska bli. Oj! Det blev visst ett litet djur som gillar att böka i jorden. Kan du gissa vad det är?Samir Belarbi jobbar till vardags som art manager på spelföretaget Mojang. Dessförinnan var han under många år art director på spelföretaget King där han bland annat ansvarade för grafiken till det omåttligt populära spelet Candy Crush Saga. Han debuterade 2021 med godnattäventyret Tigern kommer att äta upp mig!

Samir Belarbi, Samir Belarbi

Pixlarna

 

Relaterat

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Om boken

Det här är familjen Tvärtomsson - en helt vanlig familj som har kalsongerna utanpå byxorna, precis som alla andra. Det är helg och då ska familjen hitta på något riktigt roligt, bestämmer barnen. Det blir storstädning! NEEEEJ, skriker föräldrarna, de vill gå till badhuset och dinosauriemuseum! Okej, suckar barnen, men först måste föräldrarna få på sig skor och jacka, och det tar en evig tid. På badhuset måste man springa, så man inte ramlar och slår sig, och på museet får man gärna pilla och klättra på allt - särskilt det uråldriga dinosaurieskelettet. Väl hemma är det dags att mysa på extra hårda stolar framför nyheterna, tycker barnen. Men mamma vill bara kolla på Mello, och plötsligt är pappas skärmtid slut! Hur ska det gå?
Komikern och författaren Måns Nilsson står bakom denna fnissiga och helgalna berättelse i en uppochnervänd värld. Myllrande bilder att titta länge på av omtyckta Jenny Dahlberg som bland annat illustrerat för Kamratposten.Sagt om första boken – Familjen Tvärtomsson:"Fart och fläkt och byxorna på huvudet blir det när komikern Måns Nilsson och Kamratpostenfavoriten Jenny Dahlberg slår sina påsar ihop i denna galet kaosiga och medryckande bilderbok." - Erika Hallhagen tipsar om årets bästa böcker för barn och unga i SvD"Mycket underhållande, särskilt att rutscha med i Jenny Dahlbergs bilder som inte sitter still en enda sekund. På vartenda uppslag finns tusen detaljer att upptäcka. Inte minst delikat är att följa familjens hund på dess sniffande äventyr." - Pia Huss, DN"En bok som kommer att locka till skratt hos såväl små som stora." - BTJ.

Måns Nilsson, Jenny Dahlberg

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Nyheter

Unik, rolig och interaktiv bok i pixelartstil

Samir Belarbi har skapat en rolig och interaktiv bok i pixelartstil som uppmuntrar till kreativitet och eget skapande. För alla blivande Minecraft-fans!

Nya böcker i april 2024

Den hyllade komikern Nour El Refai debuterar med en varm, humoristisk och träffsäker berättelse om rädslor. Hos familjen Rysberg är det dags för kalas, och i den sista delen om spökhunden Buster får vi följa med till ett riktigt skräckslott. Och Lova Lakso, som 2019 gjorde en bejublad debut med Så jävla kallt, är tillbaka med en efterlängtad roman. Välkommen till en maxad bokmånad! 

Från Candy Crush Saga och Minecraft till bilderboksförfattare

Till vardags coachar Samir Belarbi grafikerna bakom det omåttligt populära spelet Minecraft. Nu debuterar han som barnboksförfattare med bilderboken Tigern kommer äta upp mig!. En oväntad, spännande och detaljrik bilderbok om Vilmer och tigern Sumatra.