bok

Herbert & tidsmaskinen Chokladjakten

Anders Björkelid

Författare

Jonas Anderson

Illustratör

Beskrivning

2007-03-13
Svenska
6-9

Författare

Anders Björkelid

Illustratör

Jonas Anderson

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Sparvens roliga läseböcker

Publiceringsdatum

2007-03-13

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789185199914

Antal Sidor

61

Ryggbredd (mm)

8

Höjd (mm)

208

Vikt (kg)

0.203

Bredd (mm)

150

 

Herbert & tidsmaskinen Chokladjakten

Anders Björkelid, Jonas Anderson

Herbert & tidsmaskinen Chokladjakten

 

 

De hemliga i skogen

Om boken

De hemliga i skogen är en spännande liten berättelse om mystiska saker som äger rum i de värmländska gränstrakterna till Norge i andra världskrigets slutskede.

I den mörka skogen som tar vid framför huset där Rut bor med sin mamma finns någon som gömmer sig och iakttar dem. Men det är bara Rut som har märkt att något underligt försiggår och hon bestämmer sig för att ta reda på vem som gömmer sig bland träden.

Det är våren 1945. I världen runt omkring pågår ännu kriget. I Norge är det alldeles för nära, och hemma i Sverige rullar tyska tåg med fönsterlösa vagnar förbi om nätterna. Och under en vecka försöker Rut lösa mysteriet med De hemliga i skogen.

Inger Sandberg

De hemliga i skogen

Relaterat

Vilda Vic och världens segaste sengångare

Om boken

Farmor är på väg att ramla ur båten hon håller på att laga! Vilda Vic hinner precis rädda både farmor och hennes katt. Och som tack lovar farmor ett riktigt äventyr: de ska åka till regnskogen och leta efter sengångare!
FOFF! Snart brakar Lorenza, folkabussen med den hemliga hitådit-panelen, rakt ner i en trädtopp i Costa Rica. Medan farmor lagar bussen firar sig Vic och Kattis ner bland träd och lianer. De möter den snälla sengångaren Sigrid, räddar henne från en jaguar och stoppar till och med en skogsskövling – med hjälp av sengångarbajs! Och som om det inte vore nog hittar Vic ett riktigt skelett … av en jättesengångare! Perfekt till farfars museum därhemma. 
Vilda Vic och sengångaren är en fartfylld berättelse med fakta och äventyr, där man får följa med till regnskogen och lära känna både sengångare, jaguarer och bladskärarmyror. Perfekt för vetgiriga barn som älskar djur, natur och spänning.Sagt om tidigare böcker med Vilda Vic"Ett spännande äventyr med en perfekt balans mellan fakta och berättelse för att man ska vilja fortsätta läsa.” Tidningen förskolan"Språket är överlag livfullt och ibland, när djuphavsgravens undervattensvärld beskrivs, näst intill poetiskt. Illustrationerna är ett fyrverkeri av färger, detaljrikedom och humor, som ger berättelsen liv och lust. Hela berättelsen är fyndig och slutar i ett hejdundrande crescendo” BTJ”Roligt, lättfattligt och fartfyllt, på en och samma gång.” DN, Alexandra Sundqvist"Med högt tempo, humor och färgglad palett är det lätt att känna intresse för både djuphavets och mekaniska verkstäders hemligheter.” Jönköpings-posten Josefin Jansson

Joachim Vogel, Jonas Burman

Vilda Vic och världens segaste sengångare