bok

101 saker du ska göra innan du blir gammal och tråkig

Richard Horne

Författare

Helen Szirtes

Författare

Beskrivning

2006-08-24
Svenska
9-12

Författare

Richard Horne, Helen Szirtes

Har du skickat flaskpost? Sett ett spöke? Börjat samla på något? Tagit hand om ett djur? Lärt dig ett partytrick? Färgat håret? Gjort en egen webbsajt? Träffat någon kändis?

Här är boken som får dig att göra det! 101 saker du ska göra innan du blir gammal och tråkig. Boken är full av roliga idéer att ägna helger och lediga dagar åt; och så fort man klarat av ett uppdrag klistrar man i en stjärna och bockar av i listan.

Boken är barn- och ungdomsuppföljaren till 101 saker du ska göra innan du dör.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originaltitel

101 Things To Do Before ...

Originalspråk

Svenska

Översättare

Thorbjörn Nilsson

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2006-08-24

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789185243709

Antal Sidor

216

Vikt (kg)

0.31

 

101 saker du behöver veta ... eller inte

Om boken

Varför är himlen blå? Hur kan en fågel stå på ett elstängsel utan att få en stöt? Vem uppfann papper? Hur överlever man en lavin? Vad är det för vits med skottår? Vilket är det populäraste husdjuret i världen? Hur många stjärnor finns det i Vintergatan? Varför är vattnet i havet salt? 101 av livets viktigaste frågor och svar hittar du i 101 saker du behöver veta... eller inte. För alla vetgiriga från 9 år och uppåt!

Richard Horne, Tracey Turner, Richard Horne

101 saker du behöver veta ... eller inte

Relaterat

Här kommer taxin

Om boken


Sätt dig i Halvans taxi och lär dig vad en hybridmotor är, hur en taxameter funkar och hur den första svenska taxin såg ut!Halvan är taxichaufför och han bryr sig verkligen om sina kunder. Han kör en musiker till tåget, ett barn till skolan och en dam till sin mans grav. Och Halvan ställer upp när knattelaget i fotboll behöver skjuts till en match. Dessutom lyckas han ta sig till sjukhuset så snabbt att den medvetslösa mannen i baksätet hinner räddas.Vilken tur att Halvan och hans taxi finns!Böckerna om Halvan skildrar spänningen i vardagen och är fulla av roliga detaljer. Inför varje Halvan-bok gör författare och tecknare noggrann research. Därför står Halvan ständigt på barnens önskelistor och på bokhandelns topplistor.Författaren Arne Norlin har tidigare arbetat som reporter på Aftonbladet och illustratören Jonas Burman levandegör skickligt hur alla spännande fordon ser ut både inuti och utanpå.

Arne Norlin, Jonas Burman

Här kommer taxin