bok

Pelle Pyton på friarstråt

Ingelin Angerborn

Författare

Eva-Lena Rehnmark

Författare

Beskrivning

2002-09-01
Svenska

Författare

Ingelin Angerborn, Eva-Lena Rehnmark

Pelle Pyton är för det mesta glad. Men en morgon när han vaknar är han jätte sur och ingenting kan få honom på gott humör. Nästa natt drömmer Pelle om en söt pytontjej, som väser vackert i hans öra, och plötsligt förstår han vad som fattas honom. Han behöver ju någon att slingra sig med! Så Pelle bestämmer sig för att ge sig ut på jakt efter en pytontjej.

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2002-09-01

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789187803505

Antal Sidor

32

 

De blodiga händerna

Om boken

Omar, Siri, Malte och Adira är Världens bästa detektiver! Ja, eller … så heter deras klubb i alla fall. De brukar träffas i Adiras garage för att planera sina spännande, hemliga och livsfarliga uppdrag. Än så länge har de tyvärr inte löst något fall, för det är faktiskt ganska svårt. Där de bor händer nämligen nästan ingenting, det är knappt ens nån som petar sig i näsan.
Men gänget ger sig ändå ut på spaning. Och plötsligt händer det – de ramlar rakt in i ett hisnande äventyr med en ilsken hundägare, en stulen cykel och en galen mördare! Eller …?Första delen i serien Världens sämsta detektiver bjuder på fniss, knas, lagom spänning och full fart. De dråpliga, färgglada bilderna kompletterar stämningen perfekt.

Ingelin Angerborn, Niclas Angerborn, Sandra Fröjd

De blodiga händerna

Tredje tecknet

Om boken

"Olivia log igen och skulle just gå, när någonting fick henne att ta en ny titt. Tjejen i spegeln hade naturligtvis lett tillbaka, men Olivia rynkade pannan och la huvudet på sned. Tjejen i spegeln gjorde likadant. Ändå var det någonting som inte riktigt stämde. Som om spegelbilden gjorde rörelserna lite, lite för sent. Olivia la prövande huvudet åt andra sidan. Spegelbilden också. En tiondels sekund för sent. Olivia stirrade förvånat på flickan i spegeln. Och plötsligt fick hon en egendomlig känsla av att hon inte visste vem det var hon såg. Att flickan som stirrade tillbaka inte var hon."

Ingelin Angerborns mysrysare Tredje tecknet börjar med en nyckel som inte verkar passa någonstans. Sen börjar Olivias katt Smilla bete sig underligt, hissen åker ner till källaren av sig själv, det dyker upp nyckelpigor lite varstans. Och de där orden hon själv skrivit i sitt block, "Jag är med dig", vad betyder de? Olivia drömmer märkliga drömmar om nätterna, en låda i skrivbordet öppnar sig hela tiden, hon tror det spökar i lägenheten, och allting blir bara mer och mer mystiskt. Att allt har att göra med när hon var bebis på barnhemmet i Colombia skulle hon aldrig kunna föreställa sig. Inte ens i sin vildaste fantasi.

Tredje tecknet är andlöst spännande läsning med en dramatisk och oväntad upplösning.

Ingelin Angerborn är oöverträffad när det gäller magisk realism för mellanåldern. Hon blandar det vardagliga och hemtama med det magiska på ett sånt sätt att allt känns möjligt.

Ingelin Angerborn

Tredje tecknet

Relaterat

Nyheter

Paret Angerborn bjuder på slapstick och spänning i ny deckarserie

Ingelin Angerborn har tillsammans med maken Niclas, manusförfattare och skådespelare, skapat en helt ny deckarserie: "Världens sämsta detektiver". Den första boken i serien, De blodiga händerna, bjuder på fniss, knas, lagom spänning och full fart. För illustrationerna står Sandra Fröjd. 

Ny Ingelin Angerborn-rysare i kort format

Ingelin Angerborn är tillbaka med en klassisk mysrysare för mellanåldern. Vems är spegelbilden i fönsterglaset, varför står vindsdörren alltid på glänt och vad är det för märkliga saker undulaten säger? De spöklikt stämningsfulla illustrationerna är signerade Lina Blixt.

Ny, mysryslig bladvändare av Ingelin Angerborn

Hilding och hans kompisar ska spela sommarteater vid den ödsligt belägna Korpa Gruva. Enligt sägnen vakar gruvfrun över platsen och varnar besökare för olyckor och ras. Men hon kan också straffa den som gör något dumt ...

Alice kan allt. Jo det kan hon faktiskt!

Alice kan allt! är den efterlängtade uppföljaren till Alice vet allt!, feel good-bilderböcker om en alldeles underbart självklar tjej med härligt självförtroende.

Mysrysarnas drottning aktuell med en ny bok!

Ingelin Angerborns mysrysare älskas av flera generationer läsare och nu är hon aktuell med en historia som garanterat kommer krypa under skinnet på dig.