bok

Hemlängtan

Michelle Magorian

Författare

Beskrivning

2000-08-01
Svenska
12-15

Författare

Michelle Magorian

Året är 1945 och andra världskriget är äntligen slut. Rusty återvänder till England efter fem år som evakuerad i USA. Rusty stod i trängseln på kajen när en grönklädd kvinna i trettioårsåldern plötsligt slog armarna om henne. Efter ett par sekunder insåg Rusty att kvinnan var hennes mamma. Ingenting är sig likt och till och med hennes familj är som främlingar för henne. Rusty längtar tillbaka till USA. Michelle Magorian har än en gång lyckats skriva en fängslande och gripande berättelse. Hemlängtan är en bok om en flickas känsla av övergivenhet, ensamhet och desperation. Men det är också en bok om människokärlek, tolerans och frimodighet. Debuten med Godnatt Mister Tom 1981 blev en enorm succé. Efter det har hon skrivit Hemlängtan, På djupt vatten och Plats på scen. I vår kommer ytterligare en roman, I rampljuset, ut på svenska. Översättare Meta Ottosson.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

12-15

Originaltitel

Back home

Originalspråk

Svenska

Översättare

Meta Ottosson

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2000-08-01

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789188877192

Antal Sidor

374

Vikt (kg)

0.363

 

Godnatt Mister Tom

Om boken

Under andra världskriget evakueras Willie Beech från London till engelska landsbygden. Han hamnar hos Tom Oakley, en gammal enstöring, i byn Little Weirwold.
Hos Mister Tom möter Willie för första gången i sitt liv vänlighet. Han får äta sig mätt, han får kläder - och han får sova i en egen säng. Han möter snälla människor och får nya vänner. Men det lyckliga livet avbryts när hans mamma plötsligt hämtar hem honom. Dagar och veckor går utan att Mister Tom får något livstecken från Willie. Har någonting hänt honom?
Till slut ger sig Mister Tom i väg till London för att söka efter Willie.

Godnatt Mister Tom är en av våra mest älskade böcker och har blivit en klassiker.

Michelle Magorian

Godnatt Mister Tom

Relaterat

Cirkeln

Om boken

Engelsfors. Vackert namn, risig stad. Omgiven av djupa skogar där människor ofta går vilse och försvinner. Sex tjejer har just börjat gymnasiet. De har inget gemensamt - förutom att en uråldrig ondska jagar dem.

Höstterminen har just börjat när en elev hittas död på en av gymnasieskolans toaletter. Alla förmodar att det var ett självmord. Alla utom de som vet sanningen.

En natt då månen färgats mystiskt röd förs sex tonårstjejer till den nedlagda folkparken. De vet inte hur de har kommit dit eller varför de är där, men utan varandra kommer de inte att överleva.

De får veta att de är häxor. De utvalda, som nämns i en uråldrig profetia. Plötsligt är gymnasiet på liv och död - bokstavligt talat. De måste lära sig samarbeta trots sina olikheter, och kontrollera de magiska krafter som vaknat till liv inom dem. Tiden håller på att rinna ut. De måste hitta och besegra ondskan som jagar dem, innan ondskan hittar dem.

En svensk bruksort blir spelplatsen för den stora striden mellan ont och gott. Cirkeln bjuder på 520 spänningsladdade sidor med kärlek, magi, jobbiga föräldrar, läxor, död och vänskap.

2012 kom fortsättningen Eld och hösten 2013 stod slutstriden i sista romanen Nyckeln.

Cirkeln nominerades till Augustpriset 2011 med motiveringen: "Över det nedmonterade brukssamhällets helvetesgap för tonårshäxorna en motvillig kamp mot ondskan. Med hatkärlek till bysamhället, lojalitet med huvudpersonerna och stor lust för genren skapar författarna en egen mytologi ur ett myller av referenser."

Serien är såld till trettio länder.

Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren

Cirkeln