bok

Boken om Pippi Långstrump

Astrid Lindgren

Författare

Ingrid Vang Nyman

Illustratör

Beskrivning

2015-04-20
Svenska
6-9

Författare

Astrid Lindgren

Illustratör

Ingrid Vang Nyman

Formgivare omslag

Emilie Ekström

Pippi Långstrump vill inte bli stor. Pippi, Tommy och Annika sväljer varsitt krumelurpiller och uttalar de magiska orden: "Fina lilla krumelur, jag vill aldrig bliva stur." Men nu har hon blivit hela sjuttio år, fast hon fortfarande är nio till kropp och själ.

Boken om Pippi Långstrump innehåller det bästa och det mesta av Pippis äventyr som tidigare publicerats i de tre böckerna Pippi Långstrump (1945), Pippi Långstrump går ombord (1946) och Pippi Långstrump i Söderhavet (1948). Till 70-årsjubileet av Pippis "födelse" har boken försetts med reviderade och restaurerade färgbilder och texten är reviderad av författaren. Resultatet: En lyxig Pippi-utgåva för 2000-talets barn!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2015-04-20

Produktion

Papper

Livonia Zero Offset

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

Livonia Print Ltd

Produktdetaljer

ISBN

9789129696370

Antal Sidor

240

Ryggbredd (mm)

26

Höjd (mm)

235

Vikt (kg)

0.646

Bredd (mm)

165

Format

Halvklot

Hållbarhet

Recensioner

www.gp.se

”Ingrid Bosseldal läser nyss utkomna Boken om Pippi Långstrump och firar en urstark 70-åring.”

www.etc.se

”Hon har varit helt avgörande för min egen kulturgärning” Susanne Osten, DagensETC

"Idag fyller den första boken om Pippi Långstrump 70 år. Boken, som när den kom på 40-talet slog ned som en bomb i debatten om vanartiga barn, har idag blivit ikonisk och helt avgörande i vår syn på barnen och deras inre värld. – Hennes värde går inte att överskatta, säger regissören och dramatikern Suzanne Osten."

 

Vi på Saltkråkan

Om boken

Nu som tv-serie på SVT!
Den älskade berättelsen om alla på Saltkråkan kommer nu med nytt omslag.På ön Saltkråkan i Stockholms yttersta skärgård bor familjen Grankvist: Tjorven och hennes bästa vän Båtsman, syskonen Teddy och Freddy och föräldrarna Nisse och Märta. Till ön anländer familjen Melkerson en varm sommardag för att bo i Snickargården. Och efter det blir ingenting sig likt. Pelle, yngst i familjen Melkerson, Tjorven, Båtsman och de andra barnen får vara med om många roliga och spännande äventyr!Roligt, mysigt och spännande för hela familjen.

Astrid Lindgren

Vi på Saltkråkan

 

Relaterat

Hotet från rymden

Om boken

Vem är vän och vem är fiende ...?
En enorm rymdstation svävar över staden där Andromeda och resten av UFO-klubben bor. Statsministern säger att rymdvarelserna vill jordens befolkning väl, och människorna börjar förbereda en stor fest för att välkomna dem. Men Andromeda och gänget vet att hon har fel. Varelserna på stationen är canisier – onda utomjordingar som tänker stjäla jordens uran och ta över planeten. Som om det inte vore nog vill de förgöra katterna från planeten Felisius, som gömmer sig här på jorden. Tillsammans med överste Hannibal bestämmer sig UFO-klubben för att stoppa dem. Men vem kan de lita på? Canisierna finns överallt – ibland där man minst anar det. Och mitt i allt blir Andromeda jagad av Rymdstyrelsens agenter. Snart vet hon inte längre vem som är vän … och vem som är fiende.Måns Nilsson (komiker och författare, känd från humorduon Anders & Måns och deckarna Morden på Österlen) och Kim W. Andersson (författare och serietecknare) har skapat ett spännande, färgsprakande äventyr med lagom mycket text och fantastiska illustrationer. Det är full fart från första sidan och man vill hela tiden läsa vidare för att se hur det ska gå för Andromeda och resten av UFO-klubben. Hotet från rymden är tredje och avslutande delen i trilogin UFO-klubben. Läs också Katternas hemlighet och Gänget slår tillbaka. Spänn fast säkerhetsbältena för snart är det dags att landa!

Måns Nilsson, Kim W Andersson

Hotet från rymden

Nyheter

Bröderna Lejonhjärta ges ut i ny ”förbjuden” utgåva

I samband med Banned Books Week Sverige ges Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta ut i en specialutgåva med texter om yttrandefrihet och förbjudna böcker. Den innehåller även information om hur Bröderna Lejonhjärta spreds i 30 handtillverkade exemplar, sk Samizdat, via hemliga nätverk i Tjeckoslovakien under Kalla kriget på 80-talet. Pocketutgåvan avslutas med efterord av Laurie Halse Anderson, 2023 års mottagare av Astrid Lindgren Memorial Award, som vi även publicerar här.

Pippiklassiker blir äntligen bok!

Håll i sjörövarhatten! Lagom till Pippis 80-årsjubileum kommer Pippi på de sju haven, illustrerad av den hyllade serieskaparen Fabian Göranson. Astrid Lindgren skrev ursprungligen detta roliga sjörövaräventyr som ett filmmanus 1970. Men det här är första gången som berättelsen blir bok.

Pippi Långstrump fyller 80 år!

Nu ska vi fira så det brakar i hela Villa Villekulla! I år firar Pippi hela 80 år – trots att hon aldrig blivit stur! Det uppmärksammas med flera böcker, däribland David Sundins Känner du Astrid Lindgren och en genomillustrerad version av Pippi på de sju haven.

Kan Melkersons rädda Snickargården?

I den femte bilderboken om livet på Saltkråkan är det kris på ön! Den älskade Snickargården är till salu och en direktörsfamilj vill köpa tomten för att riva och bygga en bungalow … Illustratören Maria Nilsson Thore har återigen skapat fenomenala bilder till Astrid Lindgrens berättelse.

Älskad bråkmakare i ny kostym

Mer än 60 år efter att Lotta på Bråkmakargatan gavs ut första gången ges boken ut i nyutgåva och med nygjorda illustrationer av hyllade Cecilia Heikkilä.