bok

Minna och mirakelmannen

Lina Stoltz

Författare

Ida Björs

Illustratör

Beskrivning

2000-08-08
Svenska

Författare

Lina Stoltz

Illustratör

Ida Björs

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2000-08-08

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129647518

Antal Sidor

85

Vikt (kg)

0.235

 

Aldrig förstå, aldrig förlåta

Om boken

När Savanna får reda på att hennes pappa som ung avtjänat ett fängelsestraff för våldtäkt faller hennes värld i bitar. Hennes närmaste familj har hela tiden vetat, men ingen har berättat för henne! Alla i familjen framstår plötsligt som främlingar, och Savanna kämpar med att förstå. Hur kan hennes kärleksfulla pappa ha utfört en sådan fruktansvärd handling? Hur kan resten av familjen bara acceptera, gå vidare, förlåta?
En drabbande bok om familjehemligheter och om sådant som kommer i kölvattnet av ett brott. Finns det handlingar som aldrig går att sona eller förlåta?

Lina Stoltz

Aldrig förstå, aldrig förlåta

 

Den elektriska pojken från Arbrå

Om boken

En "självlysande", kristallklar och lyhörd diktsamling för unga hör till det verkligt ovanliga. Med inspiration från ett verkligt människoöde, har Victoria Hammar och Ida Björs skapat en förunderligt vacker diktsamling. "Den elektriska pojken", Zander Nord, har funnits på riktigt. Gustav Zander Valentin Nord, föddes 1907 i Sjögrå, mellan Arbrå och Bollnäs. Zander växte upp på morföräldrarnas gård, kallad "spökgården" på grund av de oförklarliga fenomen som han gav upphov till. Prästen, folkskolläraren, provinsialläkaren, landsfiskalen, samt en psykolog från Uppsala, lär ha bevittnat och dokumenterat dessa. Grannar som sökte sig till "spökgården" har också berättat om händelserna. Zander tycks ha orsakat fenomen som bröt mot naturlagarna. Satt han på en stol eller i en skottkärra så kunde de förflyttas av sig själva. Tilltagande ljud, knackningar och buller hördes i väggarna. En del trodde att det var påverkan av elektriciteten som installerades i husen på 20-talet. Där Zander fanns börjde glödlampor att lysa och telefoner ringa av sig själva. Zanders far ordnade visningar av "gossen med den mystiska kraften" mot entréavgift. Föreställningarna stoppades dock av barnavårdsnämnden. Efter elchockbehandling i Stockholm upphörde fenomenen helt. Som vuxen blev Zander Nord hjälpkarl på gårdar innan han gick till sjöss. Han drunknade i Stettin nyårsafton 1948. Victoria Hammar befäster sin särställning bland de unga författarna med sin vackra diktsvit om Zander Nord, pojken från Hälsingland. Hon har en ton, en lyhördhet som griper tag i och förflyttar läsaren till en annan värld och en annan tid. Ida Björs poetiska bilder fångar tidsandan, gestaltar känslor och atmosfär och inte minst Zander själv, i skönhet. Hon har en särskild blick för känsliga relationsbilder. Victoria Hammar är bosatt i Delsbo. Ida Björs kommer från Järvsö.

Victoria Hammar, Ida Björs

Den elektriska pojken från Arbrå

Relaterat

Paddvättens skog

Om boken

"En bok vars uppföljare läsaren kommer att längta till." Helhetsbetyg: 5 – BTJ, Linda Boodh
Allt i den här boken är sant. Jag har skrivit ner det för att det är så konstigt. Och jag kan lika gärna erkänna det. Alltihop hände för att jag åkte för långt med bussen. Och jag åkte för långt med bussen för att jag grät. Men jag tänker inte berätta varför. Det hör inte till historien.Det är i Mörkmarken som Enel råkar kliva av bussen den där dagen, en skog som nästan ingen varit i för att den är så tät, snårig och sank. Allt där känns helt enkelt lite ... fel. Där finns taggiga buskar som nästan verkar röra sig, skumma fåglar och stirrande blommor. Och så paddvätten – den slemmiga, morrande varelsen som Enel måste rädda.Men det är inte bara det som är så konstigt i Mörkmarken. Av någon anledning verkar skogen vilja dra in Enel och hålla henne kvar. Vad är det för ställe egentligen? Vad är det för enorm varelse som tjuter bland träden? Och hur ska Enel kunna ta hand om den skadade paddvätten? I utkanten av skogen bor Peter med sin sexbenta katt. Kanske kan han hjälpa Enel? Fast inte med det viktigaste förstås, det där med hennes mamma, det där som hon inte tänker berätta om.Med Paddvättens skog påbörjar Ylva Karlsson och Katarina Strömgård en ny bokserie i den genre där de trivs bäst, mitt emellan fantasy och realism."Språket är rappt; humor och allvar varvas med lätthet, men framför allt är det inkännande – Enels elvaåriga röst är tonsäkert och förtroligt framskriven. Strömgårds vilda fineliner-illustrationer passar Mörkmarkens enigmatiska flora och fauna perfekt. En bok vars uppföljare läsaren kommer att längta till." Helhetsbetyg: 5 – BTJ, Linda Boodh

Ylva Karlsson, Katarina Strömgård

Paddvättens skog

Banjo Baby

Om boken

Sasha vände sig mot mig och stirrade mig djupt in i ögonen. Som om hon försökte se igenom min själ.
– Men Mörten, det GÅR inte att bry sig om vad andra tycker. Dessutom finns det en massa kända och lyckade människor som har Tourettes.– Va? Vilka då? frågade jag skeptiskt.Sasha knappade på sin telefon i några sekunder innan hon skrek:– Mozart! Mozart hade Tourettes!– Va? Hade Mozart Tourettes? Pratar du alltså om ... om Wolfgang Amadeus Mozart?– Nej, jag pratar om Gösta Marmeladus Mozart, hans bror. Såklart jag menar Wolfgang! Lyssna här: ”Det finns tecken på att Mozart hade Tourettes syndrom. Människor i hans närhet har beskrivit att han ofta gjorde grimaser eller fick ansiktsryckningar, rörde händer och fötter på ett ofrivilligt, upprepat sätt och plötsligt kunde låta som en katt. Dessa beteenden har vissa forskare tolkat som motoriska och vokala tics, vilket är typiskt för Tourettes syndrom.”– Va? Lät han som en katt? Det är ju precis som jag! sa jag och mjauade så verklighetstroget att en av kaninerna plötsligt skuttade iväg in i en liten träkoja.Märta, eller Mörten som hon kallas, älskar att spela banjo och har startat en videokanal som heter Banjo Baby. En dag får hon ett meddelande från en tjej som heter Alma de Palma, som också spelar banjo och som har sett Mörtens videor. De börjar skriva till varandra och blir snabbt väldigt nära, de pratar om allt – eller nästan allt. För hur berättar för någon man gillar att man har Tourettes syndrom och plötsligt kan börja stampa med foten eller jama som en katt? Jenny Jägerfeld är tillbaka med en fristående uppföljare till bok- och filmsuccén Comedy Queen och äntligen får vi lära känna Sashas underbara bästis Märta lite bättre. Med sin säregna blandning av humor och svärta berättar Jenny Jägerfeld om kärlek och vänskap – men också om de knepiga och ibland ganska pinsamma situationer man kan hamna i när man inte alltid beter sig som förväntat.

Jenny Jägerfeld

Banjo Baby