Godnattsagor om Anders, nästan 4

Kerstin Thorvall

Författare

Ilon Wikland

Illustratör

Beskrivning

2000-04-04
Svenska

Författare

Kerstin Thorvall

Illustratör

Ilon Wikland

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2000-04-04

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129652543

Antal Sidor

49

Vikt (kg)

0.369

 

Kerstin Thorvall, Ilon Wikland

Mera godnattsagor om Anders, nästan 4

 

För dig som går i förskolan – Berättelser om kompisar

Om boken

"Fyra pärlor, med hög igenkänningsfaktor, som lyfter vänskapens många sidor på ett varsamt och väldigt fint sätt. Betyg: 5 av 5 (Briljant)" - BTJ
Fyra fantastiska bilderböcker i en maffig samlingsvolym på temat KOMPISAR! Rolig och spännande läsning för alla barn som går i förskolan.Att vara kompisar kan vara härligt, både tryggt och pirrigt men också lite krångligt ibland. I den här boken hittar du fyra berättelser om alla olika sidor av att vara vänner. Det handlar om att vara ensam men äntligen få en vän, om hur knepigt det kan vara att leka tre, om att bli kompis med någon som är väldigt olik en själv, och om att vänskap kan se ut på många olika sätt. Här ryms både klassiska berättelser och nya favoriter av några av våra allra största barnboksskapare.För dig som går i förskolan är en ny antologiserie från Rabén & Sjögren med förskolebarnens favoritböcker på olika efterfrågade teman. Läs också: För dig som går i förskolan – Berättelser om känslor.I boken hittar du:Nils Karlsson-Pyssling flyttar in av Astrid Lindgren och Ilon WiklandSka vi va? av Pija LindenbaumLenis Olle av Emma AdBågeMina tantkompisar av Ester Roxberg och Nathalie Ruejas Jonson

Astrid Lindgren, Emma AdBåge, Pija Lindenbaum, Antologi , Ester Roxberg, Emma AdBåge, Pija Lindenbaum, Nathalie Ruejas Jonson, Ilon Wikland

För dig som går i förskolan – Berättelser om kompisar

Relaterat

Vilda Vic och världens segaste sengångare

Om boken

Farmor är på väg att ramla ur båten hon håller på att laga! Vilda Vic hinner precis rädda både farmor och hennes katt. Och som tack lovar farmor ett riktigt äventyr: de ska åka till regnskogen och leta efter sengångare!
FOFF! Snart brakar Lorenza, folkabussen med den hemliga hitådit-panelen, rakt ner i en trädtopp i Costa Rica. Medan farmor lagar bussen firar sig Vic och Kattis ner bland träd och lianer. De möter den snälla sengångaren Sigrid, räddar henne från en jaguar och stoppar till och med en skogsskövling – med hjälp av sengångarbajs! Och som om det inte vore nog hittar Vic ett riktigt skelett … av en jättesengångare! Perfekt till farfars museum därhemma. 
Vilda Vic och sengångaren är en fartfylld berättelse med fakta och äventyr, där man får följa med till regnskogen och lära känna både sengångare, jaguarer och bladskärarmyror. Perfekt för vetgiriga barn som älskar djur, natur och spänning.Sagt om tidigare böcker med Vilda Vic"Ett spännande äventyr med en perfekt balans mellan fakta och berättelse för att man ska vilja fortsätta läsa.” Tidningen förskolan"Språket är överlag livfullt och ibland, när djuphavsgravens undervattensvärld beskrivs, näst intill poetiskt. Illustrationerna är ett fyrverkeri av färger, detaljrikedom och humor, som ger berättelsen liv och lust. Hela berättelsen är fyndig och slutar i ett hejdundrande crescendo” BTJ”Roligt, lättfattligt och fartfyllt, på en och samma gång.” DN, Alexandra Sundqvist"Med högt tempo, humor och färgglad palett är det lätt att känna intresse för både djuphavets och mekaniska verkstäders hemligheter.” Jönköpings-posten Josefin Jansson

Joachim Vogel, Jonas Burman

Vilda Vic och världens segaste sengångare

Nyheter

Gnistrande julmagi med Astrid Lindgren

Äntligen finns alla Astrids mest älskade julberättelser i en vacker samlingsvolym! Kom i stämning med Pippi, Madicken, Emil och alla de andra favoritfigurerna. Boken är lite av en smällkaramell med klassiska färgillustrationer av bland andra Ilon Wikland, Björn Berg, Ingrid Vang Nyman och Eva Eriksson.

Ilon Wikland fyller 90 år och firas med ny biografi

Den 5 februari fyller den prisbelönta illustratören Ilon Wikland 90 år! Det firar Rabén & Sjögren genom att ge ut Enno Tammers innehållsrika biografi om hennes konstnärsliv.

Hederspris till Ilon Wikland

Svenska Förläggareföreningens hederspris, som delas ut för första gången, tilldelas Ilon Wikland.