bok

Vem är det som låter? sa Spöket Laban

Inger Sandberg

Författare

Lasse Sandberg

Illustratör

Beskrivning

2004-06-29
Svenska
3-6

Författare

Inger Sandberg

Illustratör

Lasse Sandberg

Spöket Laban och hans vänner får vara med om en förtrollad midsommarnatt. Spöket Laban sover över hos prins Bus, och Labolina sover över hos prinsessan Busan. Men ingen kan sova, och inte ens solen vill gå och lägga sig. "Jag kan trolla", säger Busan. "Och jag kan härma ljud", säger Labolina. Så de sticker iväg och trollar med djurens läten. Oj vilket MUMUHU och MJAOUMJAO och KUCKELIKU och VOFFELIVOVV det blir! Till slut vet ingen vem som är vem ... "Trolla tillbaka oss, trolla tillbaka oss!" ropar alla djuren. Vem är det som låter? sa Spöket Laban är en färgsprakande bilderbok som gjord att läsa högt för små barn. Inger och Lasse Sandberg har givit ut över hundra böcker tillsammans. De har översatts till ett 30-tal språk och älskas av barn och vuxna världen över.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2004-06-29

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129661262

Antal Sidor

32

Ryggbredd (mm)

6

Höjd (mm)

280

Vikt (kg)

0.322

Bredd (mm)

215

 

Laban och Labolina upptäcker motsatser

Om boken

Lär med Laban!

Varm eller kall, torr eller blöt? Lär dig om motsatser med Laban och Labolina!En dag när Labolina vaknade var hon på ett riktigt tvärtomhumör. När Laban och Lillprins Bus hade springtävling var hon långsam som en snigel och hon ville hellre bli plaskblöt ute i regnet än varm och torr framför brasan i slottet. Oj oj, suckade spökfamiljen, hur ska vi göra nu?Lär med Laban är nyskrivna och nytecknade berättelser baserade på Inger och Lasse Sandbergs älskade karaktärer. Böckerna har ett pedagogiskt upplägg som knyter an till förskolans läroplan, samtidigt som de är roliga att läsa tillsammans. Språkutvecklande och kul för 2–4-åringarna!Cecilia Bross är utbildad förskollärare och skriver både humoristiskt och pedagogiskt för de minsta. De nya bilderna av serieskaparen Hanna Strömberg tar de klassiska karaktärerna in i 2020-talet.

Inger Sandberg, Cecilia Bross, Lasse Sandberg, Hanna Strömberg

Laban och Labolina upptäcker motsatser

 

Relaterat

Nyheter

Vi minns Inger Sandberg

”En ikon i barnbokssverige har gått ur tiden”, säger förläggaren Rebecka Wolff.

Tre berättelser om Lilla Spöket Laban – i en bok!

Sveriges mest älskade spöke är tillbaka i en härligt tjock och matig samlingsvolym av barnbokslegendarerna Inger och Lasse Sandberg. Alldeles lagom läskig för små spökfantaster.

Älskad tidlös klassiker i nytryck

En älskad och tidlös bilderboksklassiker av Inger och Lasse Sandberg, nu i efterlängtad nyutgåva med restaurerade bilder. Lilla Anna tillhör en av våra allra mest kända barnbokskaraktärer och här får vi följa med henne och Långa Farbrorn ut på havet.

Inger Sandberg fyller 90 år och firas med en fin samlingsvolym

Den 2 augusti fyller Inger Sandberg 90 år och lagom till födelsedagen utkommer en vacker samlingsvolym med utvalda favoriter ur Inger och Lasse Sandbergs stora sagoskatt.