bok

Vilma säger hejdå

Anna Ribbing

Författare

Lisa Gunnarsson

Illustratör

Beskrivning

2010-09-01
Svenska
0-3

Författare

Anna Ribbing

Illustratör

Lisa Gunnarsson

När Vilma går till dagis måste hon säga hejdå till alla sina djur. Och till tanten på bussen såklart och till allt annat som hon möter på vägen …Varje morgon är ett nytt äventyr - trots att vägen till dagis är den samma varenda dag!

I böckerna om Vilma skildras den spännande vardagen för de allra yngsta. Vilma är i den där åldern då allt är spännande och då allt måste tas på största allvar! Inte kan man gå förbi tanten på bussen utan att säga hejdå eller gå till dagis utan att säga hejdå till alla sina djur - och till allt man möter på vägen till dagis, till exempel den stora bussen, fågeln och huset. Varje dag är ju ett nytt äventyr med nya spännande upptäckter - trots att vägen till dagis är den samma varenda dag!

Där hemma har Vilma en stor filt som man kan gömma sig under. Men det är inte bara Vilma som gömmer sig där. Ett tryne, en svans och några tassar sticker också ut. Vilka djur är det som gömmer sig under Vilmas filt?
En tittut-lek för de allra minsta.

Vilma säger hejdå och Vilma säger titta är de två första kartongböckerna om charmiga Vilma. Småbarnsböcker som på ett barnnära sätt skildrar det lilla barnets syn på världen. Med värme beskrivs de där små sakerna, som vuxna ofta missar men som är så viktiga för en litet barn.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

0-3

Språk

Svenska

Originalspråk

Svenska

Publiceringsdatum

2010-09-01

Läsordning

0

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129674293

Antal Sidor

16

Ryggbredd (mm)

10

Höjd (mm)

160

Vikt (kg)

0.17

Bredd (mm)

160

 

Lilla sifferboken

Om boken

Följ med in i siffrornas underbara värld - fundera, klura och räkna dig fram!

Siffror finns överallt runtomkring oss utan att vi kanske tänker på det. Och tur är väl det. Hur ska vi annars kunna ta reda på hur mycket klockan är? Eller hur många chokladbitar som finns i asken?

På ett finurligt och lekfullt sätt får vi här bekanta oss med enskilda siffror och deras egenskaper, utforska hur de hänger ihop med språket samt annat nyttigt (och onyttigt) som har med siffror att göra.

Boken är fylld med härliga bilder med massor att upptäcka. Perfekt från 4 år och uppåt eller för alla de som är nyfikna på siffror.

Anna Ribbing och Mia Nilsson har gjort flera populära böcker tillsammans, till exempel Stora bildordboken och Engelska bildordboken.

Anna Ribbing, Mia Nilsson Evidon

Lilla sifferboken

 

Relaterat

Så sover staden

Om boken

Två syskon har satt frön i sina fönster
nu gror små plantor där, dom växer i en radI parken där står träden i ett mönsterför så ska det se ut i parken i en stadEn stad gör sig redo för att sova. Kanske är det en stad ganska lik din? Ser du pojken som övar på fiolen, och pappan som somnat mitt i sagan? Eller alla de som står och fryser i en liftkö? Kanske ser du den som ivrigt väntar på att pannkakorna ska bli färdiga, och fartyget som kastar loss och seglar bort i mörkret. Och högt ovanför allt och alla – tyst och stor och rund – ser du månen?En vidunderlig skildring av stadens människor och miljöer, växelvis nära och på avstånd. På stämningsfull vers av Augustvinnaren Oskar Kroon, och bildsatt av Josefin Sundqvist, vars illustrationer förenar stillhet och rörelse, vakenhet och vila. En bilderbokspärla för en lugn stund vid läggdags.

Oskar Kroon, Josefin Sundqvist

Så sover staden

Djuren i staden

Om boken

Välkommen till betongdjungeln!
Det finns många fördelar med att bo i stan och det har även en del vilda djur upptäckt! I den här boken får man bland annat träffa skvallriga småsparvar, höghus-byggande skator, nattpatrullerande rävar, tunnelbane-åkande duvor och stadens listigaste invånare – råttan.Med fakta och humor i perfekt symbios berättar och levandegör Sarah Sheppard djuren och naturen för stora och små.
Några pressröster om böckerna Djuren i skogen och Djuren i vattnet:

"Massor av lärorika fakta, smittande humor." Ingalill Mosander, Aftonbladet

"Sarah Sheppard har verkligen öga för det där, det som är roligt och som samtidigt förmedlar någonting om djurens liv." Yukiko Duke, SVT Gomorron Sverige

"Humor och kunskap i en ljuv förening." Jenny Berntson Djurvall, Naturmorgon, SR P1”… boken andas både lust att lära och lära ut.” BTJ”Imponerande hur Sarah Sheppard lyckas förmedla massor av fakta med humor och ett djup.”Naturmorgon, SR P1

Sarah Sheppard, Sarah Sheppard

Djuren i staden