bok

Bara vänner, typ!

Eva Susso

Författare

Beskrivning

2012-07-11
Svenska
12-15

Författare

Eva Susso

Tredje och sista delen i serien Hemligheter och pinsamheter handlar om Maja. Majas självförtroende är inte så stort och hon är ganska blyg. Hon är ihop med Kelly men de bråkar och gör slut titt som tätt. Ändå gillar hon honom och så blir de ihop igen. Kanske är det bättre att göra slut på allvar och bli vänner istället?

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

12-15

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2012-07-11

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129685961

Recensioner

biblanbloggen.blogspot.com

Man blir härligt glad

"Det här är lättläst, lättsmält och man blir härlig glad av att läsa om dem."Biblanbloggen

 

Din första bok

Om boken

Välkommen till världen! Här kommer en tjock och fin samlingsvolym med det allra bästa för alla efterlängtade knytt - en bok att växa med, där kärleken till det lilla barnet står i centrum. Noga utvalda berättelser som passar de minsta varvas med rim och ramsor, fina dikter och roliga sånger. Du hittar älskade barnbokskaraktärer som Pippi, Max och Kotten men även nyare favoriter av stjärnor som Emma AdBåge och Lena Sjöberg, och dessutom flera helt nyskrivna och nyillustrerade verk. En riktig barnboksskatt i en enda bok och den perfekta presenten till alla små nykomlingar.

Jujja Wieslander, Astrid Lindgren, Emma AdBåge, Barbro Lindgren, Lena Anderson, Arne Norlin, Lennart Hellsing, Antologi , Carl Johanson, Lena Sjöberg, Ester Roxberg, Ulf Stark, Siri Ahmed Backström, Eva Susso, Lena Olsson, Emma AdBåge, Cecilia Heikkilä, Charlotte Ramel, Nathalie Ruejas Jonson, Ilon Wikland, Ingrid Vang Nyman, Eva Eriksson, Lena Anderson, Ellen Ekman, Lena Sjöberg, Jonas Burman, Marit Törnqvist, Carl Johanson, Catarina Kruusval, Laura Di Francesco, Benjamin Chaud, Marika Maijala, Siri Ahmed Backström

Din första bok

Relaterat

Lillebror

Om boken

"Med sin andra ungdomsroman 'Lillebror' visar Alex Khourie att han är en ny röst att räkna med inom svensk skönlitteratur. /.../ 'Lillebror' bjuder också på en språkglädje utöver det vanliga. /.../ Khouries romaner förklarar bättre än press och politiker de sammanhang som ligger bakom det ofattbara faktum att barn så unga som tolv år skjuter för att döda, att de skjuts till döds. Samhällsanalysen i 'Lillebror' är sylvass." Lydia Wistisen, Dagens Nyheter
"Detta är en perfekt bok för alla unga killar från utsatta områden som inte brukar vända sig till litteraturen eftersom den sällan skildrar deras verklighet eller perspektiv." Helhetsbetyg 4 - Sanne Persson, BTJ"Han skriver med ett språk fyllt av slang och gör både berättare och handling levande och realistiska. Det är sorgligt, upprörande, men det finns hopp." Bella Stenberg, Borås Tidning"Det är det jag kom för att snacka med er om", sa Nuru. "Fuck mig, ärligt. Benim har alltid klarat sig själv. Men den jag är orolig för – och då menar jag riktigt orolig – ja, det är Zubeir."Hishem har bott hela sitt liv i Solberga, ett utsatt område i utkanten av Stockholm. Men det är hans ort och han älskar den även om våldet smyger sig på och skjutningarna och sprängdåden blir allt fler. Men Hishem och hans kompisar är inte en del av det där. De har ambitioner, bra familjer och drömmer om en annan framtid. De hänger på grillen, åker och badar, väntar spänt på antagningsbeskeden från gymnasiet. Allt är lugnt tills den dagen de får uppdraget att hålla koll på tolvårige Zubeir ...Lillebror är en stark roman om att växa upp mitt i gängvåldet utan att själv vara en del av det. Om vänskap och kärlek och om de som är oskyldiga men ändå drabbas när katastrofen närmar sig. Den är skriven av Alex Khourie, författare till uppmärksammade och kritikerrosade Bror, som bland annat nominerats till både Nordiska rådets barn- och ungdomslitteraturpris, Slangbellan och Adlibrispriset.

Alex Khourie

Lillebror