bok

Prinsessan på ärten

Catarina Kruusval

Författare

Catarina Kruusval

Illustratör

Beskrivning

2018-03-16
Svenska
0-3

Författare

Catarina Kruusval

Illustratör

Catarina Kruusval

Formgivare omslag

Rebecka Neumann

Nu kommer femte delen i serien med barnens första sagor i kartongboksformat. Små barns favoritböcker ska tåla ömsint och oöm behandling - allt efter humör. Då är det perfekt att den första, egna sagoboken har stadiga kartongblad! Och Catarina Kruusval vet precis hur sagobilder ska se ut! I den här boken brer hon på med härlig natur, ett ruskigt oväder och en riktig prinsessa. Bilder med humor som håller för många omläsningar.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

0-3

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2018-03-16

Produktion

Papper

Hongta

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Ja

Produktdetaljer

ISBN

9789129705546

Antal Sidor

16

Ryggbredd (mm)

9

Höjd (mm)

180

Vikt (kg)

0.211

Bredd (mm)

180

Recensioner

BTJ

"Det är lätt att charmas av bildernas ljusa, harmoniska färgskala och personernas tydliga kroppsspråk vars blickar är talande. Helhetsbetyg: 4" – Annika Lundeberg.

 

Min första ABC-bok

Om boken

Väck nyfikenheten på alfabetet! Bläddra tillsammans, titta på bilderna och upptäck A som i apelsin, B som i boll och alla de andra bokstäverna i denna tidlösa och roliga ABC-bok. De ljuvliga, klassiska bilderna bidrar med stödjande tydlighet samtidigt som de stimulerar fantasin hos blivande storläsare. Bakom illustrationerna står Catarina Kruusval som har kommit att bli en av våra mest älskade och välkända bildskapare.
En perfekt ingång till bokstävernas förtrollade värld, och en bok som kommer hålla för många läsningar.Boken bygger på Ellens ABC som gavs ut första gången 1999.

Catarina Kruusval, Catarina Kruusval

Min första ABC-bok

 

Relaterat

För dig som går i förskolan – Berättelser om känslor

Om boken

Fyra fantastiska bilderböcker i en maffig samlingsvolym på temat KÄNSLOR! Rolig och spännande läsning för alla barn som går i förskolan.
Ilska, glädje, rädsla och sorg – när man är liten är känslorna starka och många, och ibland kan det vara svårt att veta vad man egentligen känner. I den här boken hittar du fyra berättelser där de stora känslorna får ta plats. Det handlar om att övervinna sin största rädsla, om att bli sådär jättearg att man till och med råkar puttas litegrann, om att vara så kär och glad att man nästan spricker och om hur det känns när allt bara blir fel. Här ryms både klassiska berättelser och nya favoriter av några av våra allra största barnboksskapare.För dig som går i förskolan är en ny antologiserie från Rabén & Sjögren med förskolebarnens favoritböcker på olika efterfrågade teman. Läs också: För dig som går i förskolan – Berättelser om kompisar."En fin kvalitativ samling, med tonalitet anpassad för målgruppen, som ger verktyg att med distans och i en trygg miljö formulera det som kan vara svårt att uttrycka i ord." - BTJI boken hittar du:En stackars liten haj av Mårten Sandén och Per GustavssonKurragömma av Matilda RutaDet regnar hjärtan av Gloria Kisekka-Ndawula och Katarina StrömgårdBerit vill inte av Annica Hedin och Per Gustavsson

Annica Hedin, Antologi , Mårten Sandén, Matilda Ruta, Gloria Kisekka-Ndawula, Per Gustavsson, Matilda Ruta, Katarina Strömgård

För dig som går i förskolan – Berättelser om känslor