bok

Mollan och bullarna

Lena Anderson

Författare

Lena Anderson

Illustratör

Beskrivning

2018-05-07
Svenska
0-3

Författare

Lena Anderson

Illustratör

Lena Anderson

Mediekontakt

Jenny Edh-Jansen

Mollan hälsar på hos Mormor i dag. De dansar lite och läser en saga. Och sen bakar de bullar. Vilket bullkalas det blir!

Mollan är Mormors allra bästa kompis. De upptäcker världen tillsammans! Och världen runt Mormors hus är ett stort äventyr.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

0-3

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2018-05-07

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129712285

Format

Board book,

 

Kottens hemlighet

Lena Anderson, Lena Anderson

Kottens hemlighet

Majas dag-för-dag-bok

Om boken

Maja är en av Lena Andersons mest älskade figurer. Nu kommer hennes efterlängtade dagbok i nyutgåva!

Det här är inte en bok att läsa i, utan att skriva i! Det finns rejält med plats att notera födelsedagar, kom-ihåg och annat smått och gott under ett helt år. Dessutom massor med glada, roliga och vackra bilder! En bedårande evighetskalender!

Lena Anderson, Lena Anderson

Majas dag-för-dag-bok

 

Relaterat

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Om boken

Det här är familjen Tvärtomsson - en helt vanlig familj som har kalsongerna utanpå byxorna, precis som alla andra. Det är helg och då ska familjen hitta på något riktigt roligt, bestämmer barnen. Det blir storstädning! NEEEEJ, skriker föräldrarna, de vill gå till badhuset och dinosauriemuseum! Okej, suckar barnen, men först måste föräldrarna få på sig skor och jacka, och det tar en evig tid. På badhuset måste man springa, så man inte ramlar och slår sig, och på museet får man gärna pilla och klättra på allt - särskilt det uråldriga dinosaurieskelettet. Väl hemma är det dags att mysa på extra hårda stolar framför nyheterna, tycker barnen. Men mamma vill bara kolla på Mello, och plötsligt är pappas skärmtid slut! Hur ska det gå?
Komikern och författaren Måns Nilsson står bakom denna fnissiga och helgalna berättelse i en uppochnervänd värld. Myllrande bilder att titta länge på av omtyckta Jenny Dahlberg som bland annat illustrerat för Kamratposten.Sagt om första boken – Familjen Tvärtomsson:"Fart och fläkt och byxorna på huvudet blir det när komikern Måns Nilsson och Kamratpostenfavoriten Jenny Dahlberg slår sina påsar ihop i denna galet kaosiga och medryckande bilderbok." - Erika Hallhagen tipsar om årets bästa böcker för barn och unga i SvD"Mycket underhållande, särskilt att rutscha med i Jenny Dahlbergs bilder som inte sitter still en enda sekund. På vartenda uppslag finns tusen detaljer att upptäcka. Inte minst delikat är att följa familjens hund på dess sniffande äventyr." - Pia Huss, DN"En bok som kommer att locka till skratt hos såväl små som stora." - BTJ.

Måns Nilsson, Jenny Dahlberg

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Nyheter

I ateljén med: Lena Anderson

Vi har hälsat på hos en av våra absolut mest älskade och välkända barnboksskapare. Lena Anderson är flerfaldigt prisbelönad och många generationer har läst och njutit av hennes böcker om Linnea, Maja, Stina, Lilla Kotten, Mollan och många fler.

Älskade Maja-böcker i nyutgåvor

"Majas alfabet" och "Majas lilla gröna" har sedan de gavs ut på 1980-talet älskats av flera generationer barn. Nu kommer båda böckerna i lätt bearbetade nyutgåvor!

Älskad klassiker i nyutgåva

I år fyller författaren och illustratören Lena Anderson 80 år. Det firas bland annat med en nyutgåva av klassikern Maja tittar på naturen.

Lena Anderson får Lidmanpriset

”Anderson har en särdeles förmåga att nå fram till sina läsare”, lyder juryns motivering.