bok

Vitas hemlighet

Kerstin Lundberg Hahn

Författare

Beskrivning

2020-04-03
Svenska
6-9

Författare

Kerstin Lundberg Hahn

Vita Olsson är sju år och den enda i sin klass som inte tappat framtänderna ännu. Hon bor med sin mamma i ett vitt hus, och i bottenplanet ligger pizzeria Amore. Lukten av pizza får henne att tänka på pappa som flyttat tillbaka till Italien och gift sig med en ny kvinna. Nu ska de få en bebis, och Vita som vill ha en lillebror mest i hela världen.

Plötsligt en natt hör hon ylanden nerifrån pizzerian, och några dagar senare får hon syn på ett glödande öga i det dunkla trapphuset. Nästa gång det är fullmåne är hon övertygad om att det flyttat in en varulv där ...

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2020-04-03

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129722895

Recensioner

”En varm, snäll och vänlig historia, med fina illustrationer av Maria Nilsson Thore.”/ Norrtelje Tidning

”Spännande hemligheter” /Norrtelje Tidning

"En varm, snäll och vänlig historia, med fina illustrationer av Maria Nilsson Thore."Staffan Engstrand

boktradet.blogspot.com

”Det är en bok som passar bra för högläsning”

 

Ingenmansland

Om boken

I samlingen Ingenmanslandfinns fem berättelser från en tänkt framtid. Det handlar om den förbjudna skogen där en häpnadsväckande upptäckt väntar, om naturens hämnd, om en älskad släkting som förvandlas till ett hologram, och mycket annat.
Boken består av en längre och fyra kortare berättelser. Vi rör oss i samma värld som i samlingen Tunnelbarnen, men möter här nya huvudpersoner i andra situationer och med nya dilemman. Natur på liv och död, ny teknik, vänskap och solidaritet med både människor, djur och natur är några av temana.Texterna är spännande och väcker samtidigt frågor om både nutid och framtid. Det finns mycket i dem att tänka på och prata om tillsammans.

Kerstin Lundberg Hahn

Ingenmansland

Relaterat

Paddvättens skog

Om boken

"En bok vars uppföljare läsaren kommer att längta till." Helhetsbetyg: 5 – BTJ, Linda Boodh
Allt i den här boken är sant. Jag har skrivit ner det för att det är så konstigt. Och jag kan lika gärna erkänna det. Alltihop hände för att jag åkte för långt med bussen. Och jag åkte för långt med bussen för att jag grät. Men jag tänker inte berätta varför. Det hör inte till historien.Det är i Mörkmarken som Enel råkar kliva av bussen den där dagen, en skog som nästan ingen varit i för att den är så tät, snårig och sank. Allt där känns helt enkelt lite ... fel. Där finns taggiga buskar som nästan verkar röra sig, skumma fåglar och stirrande blommor. Och så paddvätten – den slemmiga, morrande varelsen som Enel måste rädda.Men det är inte bara det som är så konstigt i Mörkmarken. Av någon anledning verkar skogen vilja dra in Enel och hålla henne kvar. Vad är det för ställe egentligen? Vad är det för enorm varelse som tjuter bland träden? Och hur ska Enel kunna ta hand om den skadade paddvätten? I utkanten av skogen bor Peter med sin sexbenta katt. Kanske kan han hjälpa Enel? Fast inte med det viktigaste förstås, det där med hennes mamma, det där som hon inte tänker berätta om.Med Paddvättens skog påbörjar Ylva Karlsson och Katarina Strömgård en ny bokserie i den genre där de trivs bäst, mitt emellan fantasy och realism."Språket är rappt; humor och allvar varvas med lätthet, men framför allt är det inkännande – Enels elvaåriga röst är tonsäkert och förtroligt framskriven. Strömgårds vilda fineliner-illustrationer passar Mörkmarkens enigmatiska flora och fauna perfekt. En bok vars uppföljare läsaren kommer att längta till." Helhetsbetyg: 5 – BTJ, Linda Boodh

Ylva Karlsson, Katarina Strömgård

Paddvättens skog

Banjo Baby

Om boken

Sasha vände sig mot mig och stirrade mig djupt in i ögonen. Som om hon försökte se igenom min själ.
– Men Mörten, det GÅR inte att bry sig om vad andra tycker. Dessutom finns det en massa kända och lyckade människor som har Tourettes.– Va? Vilka då? frågade jag skeptiskt.Sasha knappade på sin telefon i några sekunder innan hon skrek:– Mozart! Mozart hade Tourettes!– Va? Hade Mozart Tourettes? Pratar du alltså om ... om Wolfgang Amadeus Mozart?– Nej, jag pratar om Gösta Marmeladus Mozart, hans bror. Såklart jag menar Wolfgang! Lyssna här: ”Det finns tecken på att Mozart hade Tourettes syndrom. Människor i hans närhet har beskrivit att han ofta gjorde grimaser eller fick ansiktsryckningar, rörde händer och fötter på ett ofrivilligt, upprepat sätt och plötsligt kunde låta som en katt. Dessa beteenden har vissa forskare tolkat som motoriska och vokala tics, vilket är typiskt för Tourettes syndrom.”– Va? Lät han som en katt? Det är ju precis som jag! sa jag och mjauade så verklighetstroget att en av kaninerna plötsligt skuttade iväg in i en liten träkoja.Märta, eller Mörten som hon kallas, älskar att spela banjo och har startat en videokanal som heter Banjo Baby. En dag får hon ett meddelande från en tjej som heter Alma de Palma, som också spelar banjo och som har sett Mörtens videor. De börjar skriva till varandra och blir snabbt väldigt nära, de pratar om allt – eller nästan allt. För hur berättar för någon man gillar att man har Tourettes syndrom och plötsligt kan börja stampa med foten eller jama som en katt? Jenny Jägerfeld är tillbaka med en fristående uppföljare till bok- och filmsuccén Comedy Queen och äntligen får vi lära känna Sashas underbara bästis Märta lite bättre. Med sin säregna blandning av humor och svärta berättar Jenny Jägerfeld om kärlek och vänskap – men också om de knepiga och ibland ganska pinsamma situationer man kan hamna i när man inte alltid beter sig som förväntat.

Jenny Jägerfeld

Banjo Baby

Nyheter

Spänning, skräck och framtidsvisioner

Kerstin Lundberg Hahn är aktuell med Tunnelbarnen, en samling kortare berättelser i framtidsmiljö. Här kombineras nagelbitarspänning med tankar om livets små och stora frågor; klimatförändringar, klass, natur på liv och död, vänskap och solidaritet, och hur ny teknik påverkar människan.

Naturthriller i grafisk roman-form

Naturen vill oss egentligen inget ont. Men om vi skadar den, då kommer den att slå tillbaka. Kerstin Lundberg Hahn och Elisabeth Widmarks grafiska roman Odjuren är en saga och en thriller, en berättelse om kärlek och om hämnd, förankrad i verklighet och fantasi. Det är läskigt, spännande och samtidigt stämningsfullt.

Kerstin Lundberg Hahn: Jag älskar äventyrets möjligheter!

Prisbelönta författaren Kerstin Lundberg Hahn är tillbaka med en ny bladvändartrilogi för bokslukarna. Tankeläsarna utspelar sig i ett lätt skruvat 1800-talsgruvsamhälle där verkligheten har fler dimensioner än man först anar.

William Spetz läser in Lyckokakan och Mandelhjärtat

Nu finns Kerstin Lundberg Hahns omtyckta böcker om Oscar och Bie inlästa som ljudböcker hos Storytel.

Kerstin Lundberg Hahn tilldelas Astrid Lindgren-priset 2019

Författaren Kerstin Lundberg Hahn får Astrid Lindgren-priset för förtjänstfullt författarskap inom barn- och ungdomslitteraturen.