bok

Zigge, nästan proffs

Inger Lindahl

Författare

Beskrivning

2020-03-04
Svenska
6-9

Författare

Inger Lindahl

I Masthugget i Göteborg, nära Slottskogen med ödledammen och det hemliga cowboyberget bor Zigge, nästan 7 år, tillsammans med mamma, pappa och lillebror Bertil. Zigge är en liten kille med stark integritet. Han både höjdskräck, tandläkarskräck och blodskräck och en del andra skräcker. Men han är bra på skalbaggar och andra småkryp. Och bokstäver är det bästa han vet. Särskilt Z. Zigge samlar på zätan. Kanske för att de är sällsynta. Lillebror Bertil är en helt annan sort. Han gillar gamla bussar, motorsågar, eltandborstar. Ja, allt som låter bulllrigt. En helt igenom äkta och hjärtevärmande berättelse som lockar till många skratt och leenden!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Zigge

Publiceringsdatum

2020-03-04

Läsordning

0

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129723335

 

Igor och jag

Om boken

Det kan kännas ensamt när man är nyinflyttad. Men Vera har sån tur att hon råkar hitta Igor, som blir nästan som en tvillingbror. Tillsammans upplever de många äventyr, bland annat möter de gubben med käpp, den galna hunden och ett äkta spöke med grop i hakan. En låtsaskomips kan vara lika verklig och viktig som en riktig! Av författaren till de populära Ziggeböckerna, med många fina bilder av Charlotta Björnulfson.

Inger Lindahl, Charlotta Björnulfson

Igor och jag

 

Relaterat

Enkla och roliga fakta om husdjur

Om boken

"En fantastiskt bra bok att återkomma till om och om igen! Betyg 5 av 5 (Briljant)" - BTJ
Högst upp på önskelistan brukar det stå: En hund, en katt eller kanske ett marsvin. Många drömmer om ett eget husdjur. Tänk att mötas av en glad hund när man kommer hem att eller att ha en gosig katt …Den här boken ger en bra första koll på hundar, katter, kaniner, hamstrar och andra gosiga, coola djur som man kan ha hemma och ta hand om. Läs om vilka raser som kan passa en familj, hur man sköter sitt husdjur på bästa sätt och vad man måste tänka på innan man skaffar det. Här finns också roliga och oväntade fakta om djuren och en lista på fina namn att ge sin älskling. Och till alla djurälskande barn som inte kan få något eget husdjur finns här tips som tröstar och hjälper, åtminstone lite.Enkla och roliga fakta är en serie från Rabén & Sjögren med lekfulla faktaböcker om barnens favoritämnen med färgglada bilder och lagom mycket text på helt rätt nivå. Perfekt för nyfikna och faktasugna barn från förskoleåldern och uppåt.Julia Wiberg är barnens favorit med sin programserie Djur med Julia på SVT Barn och sina tidigare populära barnfaktaböcker. De urgulliga bilderna är skapade av illustratören Andrea Femerstrand som är en riktigt dedikerad djurnörd.Läs också:Enkla och roliga fakta om rymdenEnkla och roliga fakta om dinosaurierEnkla och roliga fakta om kroppenEnkla och roliga fakta om hajarEnkla och roliga fakta om vulkanerEnkla och roliga fakta om världsrekord

Julia Wiberg, Andrea Femerstrand

Enkla och roliga fakta om husdjur