bok

Lilla Anna - kom och hjälp

Inger Sandberg

Författare

Lasse Sandberg

Illustratör

Beskrivning

2021-04-29
Svenska
0-3

Författare

Inger Sandberg

Illustratör

Lasse Sandberg

Vad är det Långa Farbrorn har i fickan? Det plaskar, flaxar och krafsar. Är det några djur som har flyttat in? Tur att han har sin bästa vän Lilla Anna till hjälp!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

0-3

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2021-04-29

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129731033

 

Här är Lilla Anna

Om boken

Lilla Anna är en älskad barnboksfigur i hela världen och böckerna om henne finns på 15 språk. Med sin rödrandiga klänning och sin stora påhittighet är hon en fin kompis till alla barn. Lilla Anna har också en alldeles speciell, egen kompis, en man i randig gul kostym och hög grön hatt. Han är mycket lång och hon är liten och kort. Lilla Anna är modig och Långa Farbrorn är mer försiktig. Tillsammans blir de jätteduktiga! Nu har Lilla Annas svarta kattunge försvunnit. Vart har katten tagit vägen? Den var ju här nyss och lekte med henne! Lilla Anna får klättra omkring därhemma och leta: på byrån, inuti lådorna, i sängen och under bordet. Men katten är långt, långt borta. Just då kommer Annas bästa kompis, Långa Farbrorn, och knackar på. Vilken tur, för han kan hjälpa henne att leta! Lilla Anna får sitta på hans hatt. Då kan hon se mycket bättre. Hon ber Långa Farbrorn kika i det magiska trollerititthålet. Där borta ser han ett stort träd. Och när de kommer närmare ser de att uppe i trädet, där har Lilla Annas katt gömt sig. Långa Farbrorn hjälper Anna att lyfta ner katten. Sen går de hem igen. Där blir det saftkalas med mamma och pappa. "Tack", säger Lilla Anna. "Tack för hjälpen, Långa Farbrorn!"

Inger Sandberg, Lasse Sandberg

Här är Lilla Anna

 

Relaterat

Idde rymmer

Om boken

Idde är arg. Superarg. Mamma har sagt nej till att hon får sova över hos bästa kompisen Miriam. Istället ska moster Lollo och kusinen Rosa komma på besök. Rosa som bara härmas och inte ens gillar katter!
Idde packar ryggsäcken, tar mammas åkkort och bestämmer sig för att rymma. Men äventyret blir snabbt läskigare än hon tänkt sig. Fel buss, en mörk skog och ett svidande skrubbsår på knät. Kommer Idde att hitta hem igen?Fjärde boken om den älskade och kattokiga Idde – en fristående fortsättning på Idde och Hajen (2019), Idde och den bortsprungna katten (2021) och Idde och maskeradkalaset (2023). Ellen Ekman skildrar med humor och hjärta känslor som ilska, orättvisa och modet att våga göra fel.

Bakom böckerna står den prisbelönta serieskaparen Ellen Ekman, som med humor och värme gestaltar avundsjuka och vänskap. Ellen har tidigare också illustrerat Veckan före barnbidraget, Hemma hela sommaren,böckerna om Stella och Olle och Bolle.Sagt om böckerna om Idde:”Ellen Ekmans handlingskraftiga Idde tar raskt saken i egna händer i denna varmt humanistiska bilderboksskildring.” DN”Högsta betyg! Den här berättelsen har allt man kan önska av en barnbok, den är varm och äkta och samtidigt får läsaren veta mycket om katter och allt vad de behöver.” BTJ”Jag älskar Ellen Ekmans detaljrika bilderböcker. /…/ Idde och den bortsprungna katten rymmer mycket värme och kärlek, precis som alla Ekmans böcker.” Sydsvenskan

Ellen Ekman, Ellen Ekman

Idde rymmer

Lilla känsloboken

Om boken

Äntligen en känslobok för förskoleåldern!
Ilska som bränner, glädje som bubblar och oro som skaver: När man är liten är känslorna starka och många, och det är inte alltid så lätt att förstå vad det är man känner. I Lilla känsloboken får barn på ett lekfullt och tryggt sätt lära sig mer om känslor och hur man kan hantera dem. Varför blir man arg? Hur känns det när man är glad? Vad kan man göra om man känner sig orolig eller ledsen?I både faktaavsnitt och roliga berättelser får vi lära oss känna igen tio olika känslor, från glädje och nyfikenhet till rädsla och skam. Med färgstarka illustrationer, enkla texter och frågor som öppnar upp för samtal blir boken ett naturligt sätt att prata om känslor hemma, på förskolan eller i barngruppen.En avdramatiserande och inkännande bok som kan hjälpa till att förstå och sätta ord på det som känns inuti och att spegla sig i andras känslor - och upptäcka att alla känslor är okej.   Barnpsykologen Reyhaneh Ahangaran syns ibland i TV4 Nyhetsmorgon och SVT där hon svarar på föräldrars frågor kring barn och deras känsloliv. Hon står bakom flera storsäljande böcker på samma tema för lite äldre barn: Känsloboken, Allt som händer inuti, Boken om oro med flera. Maria Källström är en väletablerad illustratör och har gjort bilder till en rad faktaböcker och bilderböcker som till exempel Enkla och roliga fakta om kroppen.

Reyhaneh Ahangaran, Maria Källström

Lilla känsloboken

Nyheter

Vi minns Inger Sandberg

”En ikon i barnbokssverige har gått ur tiden”, säger förläggaren Rebecka Wolff.

Tre berättelser om Lilla Spöket Laban – i en bok!

Sveriges mest älskade spöke är tillbaka i en härligt tjock och matig samlingsvolym av barnbokslegendarerna Inger och Lasse Sandberg. Alldeles lagom läskig för små spökfantaster.

Älskad tidlös klassiker i nytryck

En älskad och tidlös bilderboksklassiker av Inger och Lasse Sandberg, nu i efterlängtad nyutgåva med restaurerade bilder. Lilla Anna tillhör en av våra allra mest kända barnbokskaraktärer och här får vi följa med henne och Långa Farbrorn ut på havet.

Inger Sandberg fyller 90 år och firas med en fin samlingsvolym

Den 2 augusti fyller Inger Sandberg 90 år och lagom till födelsedagen utkommer en vacker samlingsvolym med utvalda favoriter ur Inger och Lasse Sandbergs stora sagoskatt.