Beskrivning
Vargen ylar i nattens skog,
han vill men kan inte sova.
Hungern river hans vargabuk,
och det är kallt i hans stova.
Du varg, du varg, kom inte hit,
ungen min får du aldrig.
”Vargsången” är en av Astrid Lindgrens mest älskade visor. Den skrevs till filmen Ronja Rövardotter och scenerna där Lovis sjunger med Ronja i famnen har blivit klassiska.
Nu kommer visan som bok med fantastiska illustrationer av Lena Sjöberg. Hennes stämningsfulla bilder tar oss med ut i den mörka skogen, där vargen bor och ylar i månens sken. Vargen är hungrig och letar efter mat. Inne i de upplysta hemmen vaggas människobarnen i en trygg famn. Spänningen mellan trygghet och fara, hot och närhet gör Vargsången till en oemotståndlig, tidlös vaggvisa. Läs, sjung och njut av Astrid Lindgrens älskade visa, illustrerad med stämningsfulla bilder av Lena Sjöberg.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
3-6
Originalspråk
Svenska
Språk
Svenska
Publiceringsdatum
2022-09-02
Produktion
Papper
Magno Natural
Miljömärkning
Ja
CE-märkning
Nej
Produktdetaljer
ISBN
9789129734041
Antal Sidor
34
Ryggbredd (mm)
10
Höjd (mm)
290
Vikt (kg)
0.466
Bredd (mm)
240
Format
InbundenRecensioner
Bazar Masarin
”Hon har skapat en bilderbok för samtiden och dess barn”
"Sjöberg förnyar Vargsången men det är hennes bilderbok som förnyar. Lindgrens text har blivit bok och är i denna mer mångtydig och tillför således något nytt och mer." Susanne Sandström
Dala-Demokraten
”Julens bästa bok!”
"Det har blivit en känslosam och stämningsfull bok med fina illustrationer av Lena Sjöberg." Yvonne Gröning
BTJ
”Allt är mycket stämningsrikt och kärleksfullt. Helhetsbetyg 5.”
"Vargsången är en oerhört vacker och storslagen bok, allt från papperskvalitet, tryck, generöst format, effektfull nedsänkt prägling på omslaget, formgivningen, typsnittet och inte minst Astrid Lindgrens älskade vaggvisa och Lena Sjöbergs stilsäkra och konstfulla illustrationer med färger i samklang." Annika Lundeberg
Nyheter
I ateljén med: Lena Sjöberg
Vi har hälsat på hos en av våra mest älskade författare och illustratörer. Lena Sjöberg debuterade 2005 med bilderboken Hurman hittar en skatt samt med Dom är sötast när dom sover. Sedan dess har hon skrivit och illustrerat över 30 böcker som getts ut i 15 länder. Lena Sjöberg har Augustnominerats två gånger, fått utmärkelsen Svensk Bokkonst fem gånger samt mottagit Elsa Beskowplaketten. Nu är hon aktuell med den vackra bokserien om våra fyra årstider.
Bröderna Lejonhjärta ges ut i ny ”förbjuden” utgåva
I samband med Banned Books Week Sverige ges Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta ut i en specialutgåva med texter om yttrandefrihet och förbjudna böcker. Den innehåller även information om hur Bröderna Lejonhjärta spreds i 30 handtillverkade exemplar, sk Samizdat, via hemliga nätverk i Tjeckoslovakien under Kalla kriget på 80-talet. Pocketutgåvan avslutas med efterord av Laurie Halse Anderson, 2023 års mottagare av Astrid Lindgren Memorial Award, som vi även publicerar här.
Pippiklassiker blir äntligen bok!
Håll i sjörövarhatten! Lagom till Pippis 80-årsjubileum kommer Pippi på de sju haven, illustrerad av den hyllade serieskaparen Fabian Göranson. Astrid Lindgren skrev ursprungligen detta roliga sjörövaräventyr som ett filmmanus 1970. Men det här är första gången som berättelsen blir bok.