Beskrivning
Författare
Illustratör
Formgivare omslag
Sofia Falkenhem
Mediekontakt
Jenny Edh-Jansen
Sam och Sara har hela källaren full av magiska apparater och mystiska maskiner som de ärvt av sin farmor och farfar, som var spökforskare. Syskonen är alltid på jakt efter nya spöken att rädda och nu behöver deras vän Preben hjälp. Det verkar som om hans hus är hemsökt! Kanske är det hans döda fru som kommit tillbaka? Kan Sam och Sara hjälpa honom att få kontakt?
Petrus Dahlin och Sofia Falkenhem är ett radarpar när de gäller roliga och spännande serier för 6–9-åringarna. Det blir fart och fläkt, tokiga karaktärer, knäppa uppfinningar men framför allt SPÖKEN!
Böckerna i Spökräddarna-serien är genomillustrerade och funkar både som högläsning och för den som kommit en bit på vägen med sitt eget läsande. Och var inte rädda, spökena i de här böckerna är nästan alltid snälla …
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
6-9
Språk
Svenska
Originalspråk
Svenska
Serie
Spökräddarna
Publiceringsdatum
2022-08-30
Läsordning
3
Produktion
Papper
Munken Print Cream
Miljömärkning
Ja
CE-märkning
Nej
Tryckeri/Producent
Livonia Print Ltd
Hållbarhet
Vi vill bidra till ökad förståelse för en boks livscykel. Därför beräknar vi årligen våra böckers klimatavtryck. Här visar vi utsläppen för just den här boken. Med hjälp av kunskap om tryckeri, tryckort och vikt kan vi berätta om utsläppen som boken skapar. Vi gör beräkningen utifrån genomsnittstal från alla transporter och genomsnittliga utsläpp från tryckeri och pappersval. Hur illa är det? En liter mjölk släpper ut 1 kg, en hamburgare 2 kg och ett par Nikeskor 7,3 kg. En bok släpper alltså ut mycket mindre – och räcker längre. Men vi är inte nöjda: vi arbetar hela tiden för att minska bokens klimatpåverkan.
Läs mer om hållbarhetMiljöpåverkan
Vi beräknar på mängden papper som köpts in till respektive tryckeri, på papprets kvalitet och på pappersbrukets utsläpp. Vi utgår från pappersbrukens utsläppsberäkningar och kompletterar med utsläpp från deras inköpta el och utsläpp skogsbruk och transporter.
Vi beräknar på tryckeriernas åtgång av el och fjärrvärme per ton tryckta böcker. Utsläppen inkluderar inte förbrukningsmaterial, förpackningsmaterial eller tryckeriernas overhead.
Vi beräknar på sträckan mellan pappersbruk och tryckeri, samt mellan tryckeri och vårt lager. Vi använder både vägfrakt och sjöfrakt. Vi beräknar att en genomsnittlig lastbil med dieselmotor används och olika fartyg vid t ex långväga frakt (container) eller frakt över Östersjön (lastbilstransporter).
Recensioner
BTJ
”En charmfull berättelse för alla som älskar spöken.”
"Sofia Falkenhems illustrationer i en blåsvart färgskala ger en fin spökstämning. Textens vardagliga språk och blandningen av berättande text och dialog gör den lockande för de som kommit igång med sin läsning. Berättelsen är inte skrämmande på något sätt, snarare vardaglig och spökena ofarliga vilket gör att boken även kan högläsas som godnattsaga för yngre barn. Helhetsbetyg: 4." Agneta Warheim
Relaterat
Nyheter
Nya böcker i september 2022
Följ med på en resa till förr i tiden tillsammans med Pernilla Stalfelt och njut av Lena Sjöbergs vackra illustrationer till Astrid Lindgrens klassiska visa, Vargsången. Missa inte nya äventyr med Sommarskuggan, Spökräddarna och Loui & Rio, och ta del av dödsnödvändig information om världens otäckaste genre – SKRÄCK. Nu startar bokhösten på riktigt – välkommen till en maxad bokmånad!
Räddningsaktion för utrotningshotade spöken
Fart och fläkt, tokiga karaktärer, knäppa uppfinningar och massor av spöken! Duon bakom populära Kalle Skavank-böckerna är tillbaka. Nu kommer Petrus Dahlin och Sofia Falkenhem med en ny bokserie för lågstadieåldern: Spökräddarna.
Grande finale för fantasyserien om Filix Wood
Berättelsen om antihjälten Filix Woods och hans äventyr i den magiska världen, uppe bland trädkronorna, bjuder på spänning från första till sista sidan. I skuggornas våld är den tredje och avslutande boken i Petrus Dahlins fantasytrilogi för mellanåldern. Kommer Filix kunna rädda den hemliga världen?