bok

Den sanna tomten

Lady Gurgelum och jag

Emma Karinsdotter

Författare

Beskrivning

2025-10-17
Svenska
3-6

Författare

Emma Karinsdotter

Formgivare omslag

Rebecka Neumann

Mediekontakt

Hanna Thomasson Dykert

Årets adventsbok är här!

”Jag ska berätta något helt sjukt för dig. Jag ska berätta om julen och den sanna tomten. Det är ett äventyr jag aldrig ens kunnat drömma om, och efteråt kommer du nog tro att jag hittat på alltihop.”

Marion och hennes familj ska resa bort över jul, precis som vanligt eftersom pappa hatar julen. I år ska resan gå ända till Italien, men innan dom hunnit sätta sig på tåget ringer pappas okända syster. Hon ligger på sjukhus och familjen MÅSTE ta hand om hennes hund! Istället för det vackra Italien får familjen bege sig till en alldeles folktom och tråkig ö ute i havet. Men allt är kanske inte så tomt och tråkigt som det först verkar. För vad är det för röda saker som sticker upp överallt och varför lyser det i den stängda kiosken som man absolut inte får gå till? På nätterna knäpper och susar det i stugan, som om det fanns något på loftet. Men huset har ju inte ens ett loft, eller …?

Följ med på ett fartfyllt, humoristiskt och varmt juläventyr i jakten på den sanna tomten.

Härlig högläsning i 24 kapitel. Börja första december och läs ett kapitel om dagen ända fram till julafton.

Emma Karinsdotter och Maria Källström har skapat en magisk julberättelse som är perfekt för alla stora och små som otåligt väntar på julen!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Adventsbok

Publiceringsdatum

2025-10-17

Läsordning

2025

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129749892

 

Den sanna tomten

Om boken

Årets adventsbok är här!
”Jag ska berätta något helt sjukt för dig. Jag ska berätta om julen och Den sanna tomten. Det är ett äventyr jag aldrig ens kunnat drömma om, och efteråt kommer du nog tro att jag hittat på alltihop.”
Marion och hennes familj ska som vanligt resa bort över jul, eftersom pappa av någon mystisk anledning hatar julen. Fast just när dom ska åka ringer pappas okända syster. Och istället för det solvarma Italien tvingas familjen bege sig till en kall och enslig ö, långt ute i havet. Men vad är det för röda saker som sticker upp överallt? Och varför lyser det i den stängda kiosken som man absolut inte får gå till? Har pappa ÄNNU större hemligheter, än en okänd syster?
Följ med på ett fartfyllt, humoristiskt och galet juläventyr i jakten på Den sanna tomten! Härlig högläsning i 24 kapitel, för hela familjen. Börja första december och läs ett kapitel om dagen ända fram till julafton. Emma Karinsdotter och Maria Källström har skapat en magisk julberättelse som är perfekt för alla stora och små som otåligt väntar på julen!

Emma Karinsdotter, Maria Källström

Den sanna tomten

 

En bästa vän till jul

Om boken

Alla med fantasin i behåll vet väl att julpynt är levande varelser. Det är bara när människan är i närheten som det stelnar till och inte kan röra sig.
Lena är den finaste julängeln man kan tänka sig. Människojättarna hon bor hos har henne som favorit, det vet hon, och hennes plats i julgranen har alltid varit på det allra bästa stället.Så när hon en jul blir förpassad till soptunnan bara för att hennes vinge gått sönder lite förstår hon ingenting. Hur kan människorna som hon tyckt om så mycket behandla henne så?Tillsammans med sina nyfunna vänner ljusslingan, julbocken och toarulle-pyntet Almak ger hon sig ut på en lång resa för att finna platsen hon en gång hört talas om, där inget pynt behöver bli stelt så fort en människa kommer i närheten och där det aldrig någonsin är julgransplundring ­– landet Adventien.Ett magiskt juläventyr i 24 lagom långa kapitel att läsa högt tillsammans under hela december fram till jul.

Ylva Karlsson, Katarina Strömgård

En bästa vän till jul

Relaterat

Banjo Baby

Om boken

Sasha vände sig mot mig och stirrade mig djupt in i ögonen. Som om hon försökte se igenom min själ.
– Men Mörten, det GÅR inte att bry sig om vad andra tycker. Dessutom finns det en massa kända och lyckade människor som har Tourettes.– Va? Vilka då? frågade jag skeptiskt.Sasha knappade på sin telefon i några sekunder innan hon skrek:– Mozart! Mozart hade Tourettes!– Va? Hade Mozart Tourettes? Pratar du alltså om ... om Wolfgang Amadeus Mozart?– Nej, jag pratar om Gösta Marmeladus Mozart, hans bror. Såklart jag menar Wolfgang! Lyssna här: ”Det finns tecken på att Mozart hade Tourettes syndrom. Människor i hans närhet har beskrivit att han ofta gjorde grimaser eller fick ansiktsryckningar, rörde händer och fötter på ett ofrivilligt, upprepat sätt och plötsligt kunde låta som en katt. Dessa beteenden har vissa forskare tolkat som motoriska och vokala tics, vilket är typiskt för Tourettes syndrom.”– Va? Lät han som en katt? Det är ju precis som jag! sa jag och mjauade så verklighetstroget att en av kaninerna plötsligt skuttade iväg in i en liten träkoja.Märta, eller Mörten som hon kallas, älskar att spela banjo och har startat en videokanal som heter Banjo Baby. En dag får hon ett meddelande från en tjej som heter Alma de Palma, som också spelar banjo och som har sett Mörtens videor. De börjar skriva till varandra och blir snabbt väldigt nära, de pratar om allt – eller nästan allt. För hur berättar för någon man gillar att man har Tourettes syndrom och plötsligt kan börja stampa med foten eller jama som en katt? Jenny Jägerfeld är tillbaka med en fristående uppföljare till bok- och filmsuccén Comedy Queen och äntligen får vi lära känna Sashas underbara bästis Märta lite bättre. Med sin säregna blandning av humor och svärta berättar Jenny Jägerfeld om kärlek och vänskap – men också om de knepiga och ibland ganska pinsamma situationer man kan hamna i när man inte alltid beter sig som förväntat.

Jenny Jägerfeld

Banjo Baby