Beskrivning
Författare
Illustratör
Formgivare omslag
Klara Persson
Mediekontakt
Hanna Thomasson Dykert
Härlig högläsning! Kapitelbok med roliga illustrationer i färg på varje uppslag.
Rosetta är fem år, hon är bäst på att knyta rosetter och har sjutton favoritgosedjur som är gulligast i hela världen. Hon har en mamma, en pappa och en farmor som heter Elisabäst. Hennes bästa kompis heter Tore och är nästan som en lillebror.
Hemma hos Rosetta händer det saker nästan hela tiden och det blir inte alltid som hennes föräldrar har tänkt sig – det blir oftast mycket bättre!
Allt är faktiskt väldigt bra precis som det är, ändå har mamma och pappa bestämt att de ska flytta till ett nytt hus. Men Rosetta tänker absolut inte flytta, det spelar ingen roll att allt är nedpackat i kartonger, att hon kommer att bli granne med Tore eller att det nya huset har samma färg på väggarna som den godaste glassen. Hon tänker ändå bo kvar i det gamla huset!
Klara Perssons och David Hensons första kapitelbok är en humoristisk och varm skildring av den mycket bestämda femåringen Rosetta och hennes familj.
Boken består av 10 kapitel som är perfekta för de lite yngre läsarna som vill ha böcker med mycket bilder, men med mer text än i den klassiska bilderboken.
Hållbarhet
Relaterat
Nyheter
Oskar Kroon: ”Fantasin är en livsnödvändig skaparkraft”
Med sin karakteristiska poetiska precision skriver Augustprisvinnaren Oskar Kroon om vänskapens villkor i en föränderlig värld. Min vän Skurken, illustrerad av David Henson, är en berättelse om fantasin som livskraft och om det mod som krävs för att älska något som kan försvinna.
Första boken om Cleos förskola
Välkommen till Cleos förskola! Det blir färgstarkt, roligt och fartfyllt. Bakom den nya serien står bilderboksfavoriterna Klara Persson och Emma Göthner.
Knäck läskoden!
Att knäcka läskoden är både lockande, kul och svårt. ”LÄS – boken för dig som vill börja läsa” är perfekt att sätta i händerna på nybörjarläsare, vare sig de är fyra eller åtta år.
Om den pirriga väntan på att börja skolan
Skolan börjar snart ... och ingenting är klart! är en blandning av text- och bilderbok, anpassad för att passa de barn som tar steget från förskolan till skolan. Boken är den första i Rabén & Sjögrens nya skolstartsserie, och årets författare är Augustnominerade Elin Johansson – som själv är lärare.