Beskrivning
Författare
Mediekontakt
Hanna Thomasson Dykert
Jesper är van vid att saker förändras. Hans pappa dog när han var liten och hans mammas pojkvänner har aldrig varit att lita på. Men den här gången är det annorlunda. För nu flyttar Björn in och med honom Julia – en plastsyster som Jesper verkligen inte vill ha.
Samtidigt börjar Jesper lära känna Misa, tjejen som alla har en åsikt om. Vissa säger att hon är fantastisk, andra att hon är en riktig mobbare.
När Julia och Misa hamnar i konflikt dras Jesper rakt in i något han inte riktigt förstår.
Rykten, gamla bråk och hemligheter börjar komma upp till ytan. Och plötsligt måste Jesper välja sida. Problemet är bara att det inte är så lätt att veta vem som har rätt – och vem som är en megabitch.
Recensioner
BTJ
”En riktigt fin bok”
"Det är en riktigt fin bok om vänskap, lojalitet, förälskelse och civilkurage. Sen handlar den visst lite om fotboll också. Det här är en bok jag gärna skulle sätta i händerna på var och varannan 12–13-åring. Helhetsbetyg: 4." Sarah Utas
Relaterat
Nyheter
Nya böcker i september 2026
September bjuder på kusliga sagor och finstämda godnattvisor av Astrid Lindgren, en ny berättelse om Alfons Åberg, spännande äventyr med Sommarskuggan och en magisk adventsbok. Dessutom kommer den första boken om Gorm, ett rosa gosedjursmonster som är allt annat än ett vanligt mjukisdjur, och en roman som är baserad på ett av 1990-talets mest omtalade och omstridda mordfall. Välkommen till en fullmatad bokmånad!