Från Greta Garbos knä till Bryssel

Lasse Sandberg

Författare

Lasse Sandberg

Illustratör

Beskrivning

2000-05-04
Svenska
6-9

Författare

Lasse Sandberg

Illustratör

Lasse Sandberg

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2000-05-04

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789187805868

Antal Sidor

48

Ryggbredd (mm)

8

Höjd (mm)

216

Vikt (kg)

0.203

Bredd (mm)

155

Format

Inbunden

 

Lilla spöket Laban

Om boken

Lilla Spöket Laban har varit en älskad karaktär sedan han först såg dagens ljus 1965, med andra ord femtio år sen. Det vill vi fira med en lyxutgåva av den första boken, i elegant ny formgivning.

Lilla Spöket Laban bor tillsammans med sin pappa och mamma i slottet Gomorronsols källare. "Så skönt det ska bli när Laban växer upp och kan spöka i stället för mig", säger Pappa spöke. "Du lille Laban ska bli ett riktigt hemskt spöke när du blir stor."

Men det går inte alltid som föräldrarna vill ...

Inger Sandberg, Lasse Sandberg, Lasse Sandberg

Lilla spöket Laban

 

Laban och Labolina jämför saker

Om boken

"Hon har lyckats med att skapa en riktigt rolig barnbok som samtidigt är mycket pedagogisk och utvecklande för språket. /.../ Hanna Strömbergs bilder är väldigt lika Lasse Sandbergs bilder, men innehåller spännande detaljer som kanske inte upptäcks första gången man läser boken. /.../ Författaren har tagit en briljant väg och förnyat en omtyckt karaktär och samtidigt på ett förträffligt att knutit an till förskolans läroplan." Betyg 5 av 5, Maj-Britt Claesson, Bibliotekstjänst
Är störst alltid bäst? Lär dig om jämförelser med Laban och Labolina!Laban var Labolinas storebror. Han var både äldre och större än Labolina. Orättvist! tyckte Labolina, jag vill inte vara yngst och minst! Lillprins Bus och Laban försökte trösta henne med en glass. Vilken liten! Jag vill ha en större! ropade Labolina. Men är det stora alltid stort och det lilla alltid litet? Vad händer om man jämför med något annat?Lär med Laban är nyskrivna och nytecknade berättelser baserade på Inger och Lasse Sandbergs älskade karaktärer. Böckerna har ett pedagogiskt upplägg som knyter an till förskolans läroplan, samtidigt som de är roliga att läsa tillsammans. Språkutvecklande och kul för 2–4-åringarna!Cecilia Bross är utbildad förskollärare och skriver både humoristiskt och pedagogiskt för de minsta. De nya bilderna av serieskaparen Hanna Strömberg tar de klassiska karaktärerna in i 2020-talet.

Inger Sandberg, Cecilia Bross, Lasse Sandberg, Hanna Strömberg

Laban och Labolina jämför saker

Relaterat

Cirkeln

Om boken

Engelsfors. Vackert namn, risig stad. Omgiven av djupa skogar där människor ofta går vilse och försvinner. Sex tjejer har just börjat gymnasiet. De har inget gemensamt - förutom att en uråldrig ondska jagar dem.

Höstterminen har just börjat när en elev hittas död på en av gymnasieskolans toaletter. Alla förmodar att det var ett självmord. Alla utom de som vet sanningen.

En natt då månen färgats mystiskt röd förs sex tonårstjejer till den nedlagda folkparken. De vet inte hur de har kommit dit eller varför de är där, men utan varandra kommer de inte att överleva.

De får veta att de är häxor. De utvalda, som nämns i en uråldrig profetia. Plötsligt är gymnasiet på liv och död - bokstavligt talat. De måste lära sig samarbeta trots sina olikheter, och kontrollera de magiska krafter som vaknat till liv inom dem. Tiden håller på att rinna ut. De måste hitta och besegra ondskan som jagar dem, innan ondskan hittar dem.

En svensk bruksort blir spelplatsen för den stora striden mellan ont och gott. Cirkeln bjuder på 520 spänningsladdade sidor med kärlek, magi, jobbiga föräldrar, läxor, död och vänskap.

2012 kom fortsättningen Eld och hösten 2013 stod slutstriden i sista romanen Nyckeln.

Cirkeln nominerades till Augustpriset 2011 med motiveringen: "Över det nedmonterade brukssamhällets helvetesgap för tonårshäxorna en motvillig kamp mot ondskan. Med hatkärlek till bysamhället, lojalitet med huvudpersonerna och stor lust för genren skapar författarna en egen mytologi ur ett myller av referenser."

Serien är såld till trettio länder.

Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren

Cirkeln

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Om boken

Det här är familjen Tvärtomsson - en helt vanlig familj som har kalsongerna utanpå byxorna, precis som alla andra. Det är helg och då ska familjen hitta på något riktigt roligt, bestämmer barnen. Det blir storstädning! NEEEEJ, skriker föräldrarna, de vill gå till badhuset och dinosauriemuseum! Okej, suckar barnen, men först måste föräldrarna få på sig skor och jacka, och det tar en evig tid. På badhuset måste man springa, så man inte ramlar och slår sig, och på museet får man gärna pilla och klättra på allt - särskilt det uråldriga dinosaurieskelettet. Väl hemma är det dags att mysa på extra hårda stolar framför nyheterna, tycker barnen. Men mamma vill bara kolla på Mello, och plötsligt är pappas skärmtid slut! Hur ska det gå?
Komikern och författaren Måns Nilsson står bakom denna fnissiga och helgalna berättelse i en uppochnervänd värld. Myllrande bilder att titta länge på av omtyckta Jenny Dahlberg som bland annat illustrerat för Kamratposten.Sagt om första boken – Familjen Tvärtomsson:"Fart och fläkt och byxorna på huvudet blir det när komikern Måns Nilsson och Kamratpostenfavoriten Jenny Dahlberg slår sina påsar ihop i denna galet kaosiga och medryckande bilderbok." - Erika Hallhagen tipsar om årets bästa böcker för barn och unga i SvD"Mycket underhållande, särskilt att rutscha med i Jenny Dahlbergs bilder som inte sitter still en enda sekund. På vartenda uppslag finns tusen detaljer att upptäcka. Inte minst delikat är att följa familjens hund på dess sniffande äventyr." - Pia Huss, DN"En bok som kommer att locka till skratt hos såväl små som stora." - BTJ.

Måns Nilsson, Jenny Dahlberg

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Nyheter

Tre berättelser om Lilla Spöket Laban – i en bok!

Sveriges mest älskade spöke är tillbaka i en härligt tjock och matig samlingsvolym av barnbokslegendarerna Inger och Lasse Sandberg. Alldeles lagom läskig för små spökfantaster.

Älskad tidlös klassiker i nytryck

En älskad och tidlös bilderboksklassiker av Inger och Lasse Sandberg, nu i efterlängtad nyutgåva med restaurerade bilder. Lilla Anna tillhör en av våra allra mest kända barnbokskaraktärer och här får vi följa med henne och Långa Farbrorn ut på havet.

Inger Sandberg fyller 90 år och firas med en fin samlingsvolym

Den 2 augusti fyller Inger Sandberg 90 år och lagom till födelsedagen utkommer en vacker samlingsvolym med utvalda favoriter ur Inger och Lasse Sandbergs stora sagoskatt.