Laga Emils Pasta Carbonara ur Ännu mera Matfighten

Foto av :

Lina Eidenberg Adamo

Publicerad:

2 dagar sedan

Victor, Emil, Joel och Jennifer är tillbaka i Matfighten-köket och fajtas vidare om vem som kan göra den godaste rätten på olika teman. Domare Ara övervakar det hela och överraskar med att ge Victor vinsten för en av hans rätter! Läsaren får också lära sig tillaga sushiris och världens dyraste kött, veta vad en gräddsifon är och livsviktiga fakta om carbonara-mannen. Ännu mera Matfighten innehåller 32 recept och åtta fajter att testa hemma: hamburgare, sushi, carbonara, vegetariskt, thai, fisk, kött och tårta. Vi bjuder på ett av Emils recept ur boken!

Pasta Carbonara … utan grädde!

Joel lagar pasta carbonara med grädde, Jennifer lagar pasta carbonara vegetariany style och Victor väljer att fylla en ravioli med pasta (!) och carbonara. Emil, störig som han är, väljer såklart att göra en carbonara på det "korrekta" sättet. Utan grädde och med guanciale i stället för bacon. Men blir såsen verkligen krämig utan grädde? Och om rätten ska vara helt klassisk, ska det verkligen vara lök i då? Eller borde vi döda Emil för det?


4 portioner


egengjord pasta (se längst ner)

200 g guanciale

1 gul lök

3 vitlöksklyftor

50 g riven parmesan (plus extra till serveringen)

6 äggulor

saften från ¼ citron

Bra att ha: pastamaskin


Gör så här:

1. Börja med pastadegen (enligt recept nedan). Låt vila i kylskåp. Forma den som du vill ha den. (Emil gjorde pappardelle.)

2. Tärna upp guanciale och finhacka lök och vitlök.

3. Stek guanciale i en panna på medelhög värme så att fettet smälter. När fettet har smält, häll en liten del av det i en skål och spara till senare.

4. Riv parmesan och vispa ihop med äggulorna i en bunke. Ta lite av det sparade fettet från guancialen och häll det försiktigt i en stråle i bunken med ägg och parmesan.

5. Lägg i den hackade löken och vitlöken i pannan med guanciale, och stek tills löken blivit mjuk och glansig. Sänk värmen.

6. Koka upp en kastrull med vatten. Ha i lite mindre salt i vattnet än man vanligtvis har när man kokar pasta (guanciale och parmesan har väldigt mycket sälta så det kan bli för mycket).

7. När vattnet kokar, lägg i din färska pasta. När den kokat i cirka 3 minuter, häll bort vattnet, men spara cirka två slevar.

8. Lägg pastan i stekpannan och häll i det mesta av ditt sparade pastavatten. Dra upp värmen. Slunga pastan i såsen. Känns den för tjock, ha i lite mer pastavatten. Ha i citronsaften.

9. Ta bort stekpannan från värmen och häll långsamt i ägg- och parmesanblandningen. Det är viktigt att du antingen slungar eller rör pastan hela tiden samtidigt som du häller i äggen för att förhindra att de tillagas för fort (du vill inte att det ska bli äggröra!). Äggen ska bli ett med såsen.

10. Lägg upp din carbonara på en tallrik och toppa med riven parmesan.

Pastadeg:

4 portioner

400 g Tipo 00-mjöl

4 stora ägg

durumvetemjöl till utbakningen


1. Häll Tipo 00-mjölet i en bunke och knäck ner äggen.

2. Rör ihop mjöl och ägg med valfritt redskap, en trägaffel funkar bra, tills det börjar bli en deg som håller ihop. Då kan du ta upp degen ur bunken och fortsätta knåda den med händerna.

3. Degen är klar när du kan trycka in ett finger i den och det blir en liten inbuktning som sakta åker tillbaka.

4. Plasta in degen i plastfolie så den inte torkar ut och förvara i kylen tills du ska använda den.

5. Dags att kavla ut degen. Har du en pastamaskin, använd den, annars gör så här: Strö durumvetemjöl på din arbetsbänk. Kavla ut degen till en avlång rektangel tills den är riktigt tunn, ungefär 2 millimeter. Skär rektangeln i flera mindre rektanglar längs med kortsidan. Längden på dessa rektanglar kommer avgöra hur lång din pasta blir.

6. Strö lite mjöl över rektanglarna och rulla sedan ihop varje rektangel från kortsidan. Sedan är det bara att skära varje rektangel i den tjocklek du vill att din pasta ska ha. För till exempel tagliatelle, cirka 0,5–1 cm tjocka remsor.

7. Rulla ut bitarna, strö lite mjöl över och låt torka medan du fortsätter med resten av degen.

8. Koka pastan i ungefär 2 minuter. Klart!

Relaterat

Ännu mera Matfighten

Om boken

Ännu mera kokbok – galnare, godare, grymmare!
Victor, Emil, Joel och Jennifer är tillbaka i Matfighten-köket och fajtas vidare om vem som kan göra den godaste rätten på olika teman. Domare Ara övervakar det hela och överraskar med att ge Victor vinsten för en av hans rätter! Läsaren får också lära sig tillaga sushiris och världens dyraste kött, veta vad en gräddsifon är och livsviktiga fakta om carbonara-mannen.Det fiskas, firas högtider och det vegetariska temat slår fullständigt ut Joel. Men han blir ändå högsta hönset. Hur går det ihop? Verkar det obegripligt?Det är det inte. Bara en klassisk matfight, en kokbok som får även den mest ovilliga matlagaren att kasta sig över recepten och göra stordåd i köket.Ännu mera Matfighten bjuder på 32 recept och åtta fajter att testa hemma: hamburgare, sushi, carbonara, vegetariskt, thai, fisk, kött och tårta.Sagt om förra boken:”Matfighten är inte bara århundradets kokbok, det är även årtusendets bok, alla kategorier.”Victor Beer

Victor Beer, Emil Beer, Joel Adolphson, IJustWantToBeCool

Ännu mera Matfighten

Relaterade artiklar

Laga Emils Pasta Carbonara ur Ännu mera Matfighten

Victor, Emil, Joel och Jennifer är tillbaka i Matfighten-köket och fajtas vidare om vem som kan göra den godaste rätten på olika teman. Domare Ara övervakar det hela och överraskar med att ge Victor vinsten för en av hans rätter! Läsaren får också lära sig tillaga sushiris och världens dyraste kött, veta vad en gräddsifon är och livsviktiga fakta om carbonara-mannen. Ännu mera Matfighten innehåller 32 recept och åtta fajter att testa hemma: hamburgare, sushi, carbonara, vegetariskt, thai, fisk, kött och tårta. Vi bjuder på ett av Emils recept ur boken!