Vänskap & relationer

Berättelser som berör! 
194 produkter
Vi pratar om allt (utom det)

Om boken

"En klockren och gripande debutroman om första kärleken, vänskap, fula känslor och att begå misstag. Det är en autentisk tonårsskildring och dialogerna är verklighetstrogna med rappa repliker." BTJ
Bästa vännerna Maggi och Liv har just lämnat första året på gymnasiet bakom sig och nu väntar en lång sommar med lata dagar på stranden, sena nätter med kompisgänget och jobb på kyrkogården. Allt hade kunnat vara perfekt, om det inte vore för Rasmus, som plötsligt är Livs stora kärlek och som får Maggi och Livs vänskap att kännas hal och främmande. Och så Alma, som inte orkade leva, och som Maggi inte kan sluta tänka på fast alla andra verkar gå vidare.Så händer det som inte får hända. Gränser suddas ut, kroppar dras mot varandra och Maggi måste för första gången fråga sig vem hon är – och hur mycket hon är beredd att offra.Johanna Hellners debutroman för unga vuxna, Vi pratar om allt (utom det), är en träffsäker samtidsskildring om brytpunkten mellan tonår och vuxenblivande och den smärtsamma insikten att inget varar för alltid.

Johanna Hellner

Vi pratar om allt (utom det)

Banjo Baby

Om boken

Sasha vände sig mot mig och stirrade mig djupt in i ögonen. Som om hon försökte se igenom min själ.
– Men Mörten, det GÅR inte att bry sig om vad andra tycker. Dessutom finns det en massa kända och lyckade människor som har Tourettes.– Va? Vilka då? frågade jag skeptiskt.Sasha knappade på sin telefon i några sekunder innan hon skrek:– Mozart! Mozart hade Tourettes!– Va? Hade Mozart Tourettes? Pratar du alltså om ... om Wolfgang Amadeus Mozart?– Nej, jag pratar om Gösta Marmeladus Mozart, hans bror. Såklart jag menar Wolfgang! Lyssna här: ”Det finns tecken på att Mozart hade Tourettes syndrom. Människor i hans närhet har beskrivit att han ofta gjorde grimaser eller fick ansiktsryckningar, rörde händer och fötter på ett ofrivilligt, upprepat sätt och plötsligt kunde låta som en katt. Dessa beteenden har vissa forskare tolkat som motoriska och vokala tics, vilket är typiskt för Tourettes syndrom.”– Va? Lät han som en katt? Det är ju precis som jag! sa jag och mjauade så verklighetstroget att en av kaninerna plötsligt skuttade iväg in i en liten träkoja.Märta, eller Mörten som hon kallas, älskar att spela banjo och har startat en videokanal som heter Banjo Baby. En dag får hon ett meddelande från en tjej som heter Alma de Palma, som också spelar banjo och som har sett Mörtens videor. De börjar skriva till varandra och blir snabbt väldigt nära, de pratar om allt – eller nästan allt. För hur berättar för någon man gillar att man har Tourettes syndrom och plötsligt kan börja stampa med foten eller jama som en katt? Jenny Jägerfeld är tillbaka med en fristående uppföljare till bok- och filmsuccén Comedy Queen och äntligen får vi lära känna Sashas underbara bästis Märta lite bättre. Med sin säregna blandning av humor och svärta berättar Jenny Jägerfeld om kärlek och vänskap – men också om de knepiga och ibland ganska pinsamma situationer man kan hamna i när man inte alltid beter sig som förväntat.

Jenny Jägerfeld

Banjo Baby

12345
9
Visat 24 av 194 produkter