bok

Flickornas historia - Europa

Från Eirene i antiken till Dilan i vår tid

Kristina Lindström

Författare

Anna-Clara Tidholm

Illustratör

Beskrivning

2002-08-01
Svenska
9-12

Författare

Kristina Lindström

Illustratör

Anna-Clara Tidholm

Augustnominerad 2002.

Historia handlar vanligtvis om krig och kungar, nästan aldrig om barn och särskilt inte om flickor. Kristina Lindström har tidigare skrivit den kritikerrosade Flickornas historia, om svenska flickor från stenåldern fram till våra dagar. I sin uppföljare låter hon oss möta sjutton flickor i Europa, från Sapfos lärljunge Eirene i antiken, till Dilan, kurdisk flicka i Sverige i vår tid. En kort faktatext avslutar varje kapitel.

Med Kristina Lindströms vackra prosa och Anna-Clara Tidholms känsliga flickporträtt blir detta en historiebok att älska!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2002-08-01

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129648706

Antal Sidor

180

Ryggbredd (mm)

21

Höjd (mm)

238

Vikt (kg)

0.694

Bredd (mm)

176

 

Flickornas historia - Världen

Om boken

Historia handlar vanligtvis om krig och kungar, nästan aldrig om barn och särskilt inte om flickor. Kristina Lindström har tidigare skrivit de kritikerrosade Flickornas historia, om svenska flickor från stenåldern fram till våra dagar och Flickornas historia - Europa, som blev Augustnominerad.

I Flickornas historia - Världen möter vi sjutton flickor från olika världsdelar och olika epoker, till exempel Juanita i Inkatidens Peru, Marie Antoinette under franska revolutionen, Michiko i bombens Hiroshima och Sandra under apartheidregimen i Sydafrika. Några av dem har funnits på riktigt, andra är påhittade ur en historisk verklighet. En kort faktatext avslutar varje kapitel. Med Lina Bodéns vackra illustrationer.

Kristina Lindström, Lina Bodén

Flickornas historia - Världen

 

Relaterat

Vilda Vic och världens segaste sengångare

Om boken

Farmor är på väg att ramla ur båten hon håller på att laga! Vilda Vic hinner precis rädda både farmor och hennes katt. Och som tack lovar farmor ett riktigt äventyr: de ska åka till regnskogen och leta efter sengångare!
FOFF! Snart brakar Lorenza, folkabussen med den hemliga hitådit-panelen, rakt ner i en trädtopp i Costa Rica. Medan farmor lagar bussen firar sig Vic och Kattis ner bland träd och lianer. De möter den snälla sengångaren Sigrid, räddar henne från en jaguar och stoppar till och med en skogsskövling – med hjälp av sengångarbajs! Och som om det inte vore nog hittar Vic ett riktigt skelett … av en jättesengångare! Perfekt till farfars museum därhemma. 
Vilda Vic och sengångaren är en fartfylld berättelse med fakta och äventyr, där man får följa med till regnskogen och lära känna både sengångare, jaguarer och bladskärarmyror. Perfekt för vetgiriga barn som älskar djur, natur och spänning.Sagt om tidigare böcker med Vilda Vic"Ett spännande äventyr med en perfekt balans mellan fakta och berättelse för att man ska vilja fortsätta läsa.” Tidningen förskolan"Språket är överlag livfullt och ibland, när djuphavsgravens undervattensvärld beskrivs, näst intill poetiskt. Illustrationerna är ett fyrverkeri av färger, detaljrikedom och humor, som ger berättelsen liv och lust. Hela berättelsen är fyndig och slutar i ett hejdundrande crescendo” BTJ”Roligt, lättfattligt och fartfyllt, på en och samma gång.” DN, Alexandra Sundqvist"Med högt tempo, humor och färgglad palett är det lätt att känna intresse för både djuphavets och mekaniska verkstäders hemligheter.” Jönköpings-posten Josefin Jansson

Joachim Vogel, Jonas Burman

Vilda Vic och världens segaste sengångare