bok

Barnens svenska historia 1. När människorna kom

Sonja Hulth

Författare

Anna-Clara Tidholm

Illustratör

Beskrivning

2004-05-27
Svenska
12-15

Författare

Sonja Hulth

Illustratör

Anna-Clara Tidholm

De oslagbara bilderböckerna om Sveriges historia från stenålder till våra dagar ges nu ut på nytt, bearbetade och med nya omslag. Så här ska faktaböcker för barn göras - roligt, kunnigt, bildrikt!

När människorna kom till vårt land följde de iskanten mot norr. De levde på jakt och fiske. Så småningom blev de bofasta och slog sig ner i byar. De började odla jorden och de skaffade sig husdjur. Under bronsåldern hade de rika hövdingarna hästar, men det var vattenvägarna som höll samman människornas boplatser. Hövdingarnas gravhögar berättar att bronset kommit, men för de fattiga är det fortfarande stenålder.
Så kom järnet. Det blev till spikar, liar och hästskor. Man trodde på Oden, Tor och Frej, man offrade vid högtidliga blotsfester och skapade hällristningarna. Så följde vikingatiden med de nya kontakterna med omvärlden. Birka blev handelsplats och hit kom också missionärerna som tyckte att svearna borde tillbedja den vite Krist i stället. När del 1 slutar har Sverige blivit ett land under en kung, och prästerna predikar i de första små kyrkorna ...

Sonja Hulth, journalist, historiker och folklivsforskare, har förutom Barnens svenska historia skrivit Albert Målare och sommaren i Härkeberga på Rabén & Sjögren och varit huvudförfattare till Natur och Kulturs Skattkammarbok med nordiska och antika myter.
Illustratörerna är de välbekanta och mångsidiga Clara Tidholm (del 1), Jens Ahlbom (del 2), Fibben Hald (del 3) och Ola Ambjörnson (del 4).

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

12-15

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Barnens svenska historia

Publiceringsdatum

2004-05-27

Läsordning

1

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129660197

Antal Sidor

64

Vikt (kg)

0.485

 

Barnens svenska historia 4. När svenskarna flyttade till stan

Sonja Hulth, Ola Ambjörnsson

Barnens svenska historia 4. När svenskarna flyttade till stan

 

Flickornas historia - Europa

Om boken

Augustnominerad 2002.

Historia handlar vanligtvis om krig och kungar, nästan aldrig om barn och särskilt inte om flickor. Kristina Lindström har tidigare skrivit den kritikerrosade Flickornas historia, om svenska flickor från stenåldern fram till våra dagar. I sin uppföljare låter hon oss möta sjutton flickor i Europa, från Sapfos lärljunge Eirene i antiken, till Dilan, kurdisk flicka i Sverige i vår tid. En kort faktatext avslutar varje kapitel.

Med Kristina Lindströms vackra prosa och Anna-Clara Tidholms känsliga flickporträtt blir detta en historiebok att älska!

Kristina Lindström, Anna-Clara Tidholm

Flickornas historia - Europa

 

Relaterat

Cirkeln

Om boken

Engelsfors. Vackert namn, risig stad. Omgiven av djupa skogar där människor ofta går vilse och försvinner. Sex tjejer har just börjat gymnasiet. De har inget gemensamt - förutom att en uråldrig ondska jagar dem.

Höstterminen har just börjat när en elev hittas död på en av gymnasieskolans toaletter. Alla förmodar att det var ett självmord. Alla utom de som vet sanningen.

En natt då månen färgats mystiskt röd förs sex tonårstjejer till den nedlagda folkparken. De vet inte hur de har kommit dit eller varför de är där, men utan varandra kommer de inte att överleva.

De får veta att de är häxor. De utvalda, som nämns i en uråldrig profetia. Plötsligt är gymnasiet på liv och död - bokstavligt talat. De måste lära sig samarbeta trots sina olikheter, och kontrollera de magiska krafter som vaknat till liv inom dem. Tiden håller på att rinna ut. De måste hitta och besegra ondskan som jagar dem, innan ondskan hittar dem.

En svensk bruksort blir spelplatsen för den stora striden mellan ont och gott. Cirkeln bjuder på 520 spänningsladdade sidor med kärlek, magi, jobbiga föräldrar, läxor, död och vänskap.

2012 kom fortsättningen Eld och hösten 2013 stod slutstriden i sista romanen Nyckeln.

Cirkeln nominerades till Augustpriset 2011 med motiveringen: "Över det nedmonterade brukssamhällets helvetesgap för tonårshäxorna en motvillig kamp mot ondskan. Med hatkärlek till bysamhället, lojalitet med huvudpersonerna och stor lust för genren skapar författarna en egen mytologi ur ett myller av referenser."

Serien är såld till trettio länder.

Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren

Cirkeln

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Om boken

Det här är familjen Tvärtomsson - en helt vanlig familj som har kalsongerna utanpå byxorna, precis som alla andra. Det är helg och då ska familjen hitta på något riktigt roligt, bestämmer barnen. Det blir storstädning! NEEEEJ, skriker föräldrarna, de vill gå till badhuset och dinosauriemuseum! Okej, suckar barnen, men först måste föräldrarna få på sig skor och jacka, och det tar en evig tid. På badhuset måste man springa, så man inte ramlar och slår sig, och på museet får man gärna pilla och klättra på allt - särskilt det uråldriga dinosaurieskelettet. Väl hemma är det dags att mysa på extra hårda stolar framför nyheterna, tycker barnen. Men mamma vill bara kolla på Mello, och plötsligt är pappas skärmtid slut! Hur ska det gå?
Komikern och författaren Måns Nilsson står bakom denna fnissiga och helgalna berättelse i en uppochnervänd värld. Myllrande bilder att titta länge på av omtyckta Jenny Dahlberg som bland annat illustrerat för Kamratposten.Sagt om första boken – Familjen Tvärtomsson:"Fart och fläkt och byxorna på huvudet blir det när komikern Måns Nilsson och Kamratpostenfavoriten Jenny Dahlberg slår sina påsar ihop i denna galet kaosiga och medryckande bilderbok." - Erika Hallhagen tipsar om årets bästa böcker för barn och unga i SvD"Mycket underhållande, särskilt att rutscha med i Jenny Dahlbergs bilder som inte sitter still en enda sekund. På vartenda uppslag finns tusen detaljer att upptäcka. Inte minst delikat är att följa familjens hund på dess sniffande äventyr." - Pia Huss, DN"En bok som kommer att locka till skratt hos såväl små som stora." - BTJ.

Måns Nilsson, Jenny Dahlberg

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson