bok

Henrys cirkus

Grethe Rottböll

Författare

Jeanette Milde

Illustratör

Beskrivning

2005-06-02
Svenska
6-9

Författare

Grethe Rottböll

Illustratör

Jeanette Milde

Formgivare omslag

Jeanette Milde

Får jag be om största ... möjliga ... tyssstnad ? Rabén & Sjögren presenterar Henrys cirkus - en fantastisk faktabok om cirkusens värld. Doften av sågspån, djur och popcorn, musik, jubel och strålkastare, prima ballerinor, clowner och elefanter- allt man förknippar med ett riktigt cirkusbesök finns i Henrys cirkus. En cirkus har kommit till Storängen och vi följer med Joel på cirkusäventyr. Han vill lära sig ett cykelnummer, men får massor av kunskaper på köpet: Hur dresserar man djur? Vem gör vad på cirkusen? Hur får man publiken att skratta? På ett lekfullt sätt lär sig läsaren de viktigaste knepen för att sedan kunna presentera en egen cirkus! Grethe Rottböll och Jeanette Milde skildrar cirkuslivet på ett underhållande vis. Boken är rikt illustrerad och här finns även fina foton från Henry Bronets cirkus.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2005-06-02

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129662993

Antal Sidor

56

Ryggbredd (mm)

8

Höjd (mm)

240

Vikt (kg)

0.317

Bredd (mm)

190

 

Tänk om alla

Om boken

Tänk om alla höll varandra i handen. Då skulle ingen blåsa bort och ingen skulle känna sig borta. Då skulle ingen vara ensam och alla skulle ha någon att berätta saker för. Äta skulle vara omöjligt om man inte stod under ett äppelträd.

En tankeväckande och rolig bok om värdet av att vara tillsammans, men också om vikten av att få vara för sig själv en stund. Många saker skulle lösas direkt om alla höll i varandra, men nya problem skulle uppstå. Marcus-Gunnars myllrande bilder är en ringdans genom hela boken och sätter igång fantasin fullständigt. Ingen människa är den andra lik. Bild och text i perfekt harmoni.

Grethe Rottböll, Marcus-Gunnar Pettersson

Tänk om alla

Häng med på cykel!

Om boken

Att cykla i trafik är mycket svårare än att gå till fots. Här får du ett antal viktiga regler och trafiksituationer att öva på. När du läst boken och provat bokens inbyggda cykelväg, får du "Lilla cykelmärket", och har blivit en säkrare cyklist.

Att cykla är roligt, härligt och bra för miljön. Du tar dig fram snabbt och cyklar gärna runt i området där du bor, till en början inte ute i gatutrafiken. Men den dagen du cyklar ut från garageuppfarten och ner på vägen, eller ut på din gata, är du i trafiken. Frågan är hur många regler för cyklister du känner till.
Häng med på cykel! vänder sig till dig som inte längre har cykeln som lekredskap utan använder den som fordon. Här lär vi dig att cykla så säkert som möjligt! Det betyder att du som vill cykla till skolan, till badet, affären eller till en kompis får öva på olika trafiksituationer för att undvika olyckor.
Cykelbanor och vägar kan se olika ut beroende på om du bor i en stor stad eller i ett litet samhälle. Men det mest grundläggande, som att lära dig släppa fram andra, hålla till höger, veta när du ska ge tecken eller signal, hur du gör en höger- eller vänstersväng, stanna för rött ljus eller att inte cykla fortare än du kan stanna, är lika var du än bor.

Efter genomgången av bokens regler och exempel provkör du bokens inbyggda cykelväg och testar att du känner till vad du ska göra vid olika tillfällen. När det är klart får du "Lilla cykelmärket"! Klistermärken medföljer boken.

Som extrabonus tipsar vi om att du kan fotografera och rita in dig själv i din egen trafikmiljö. Sätt upp bilderna i en utställning på väggen eller gör en liten bok. Det är ett av de smartaste sätten att öva trafik där just du bor, lika roligt att göra hemma, som i skolan eller på fritis.

Roligast är naturligtvis att hoja iväg på riktigt, men kom ihåg, är du under tolv år bör du ha någon vuxen med dig när du cyklar i trafiken!

Grethe Rottböll, Erica Jacobson

Häng med på cykel!

 

Relaterat

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Om boken

Det här är familjen Tvärtomsson - en helt vanlig familj som har kalsongerna utanpå byxorna, precis som alla andra. Det är helg och då ska familjen hitta på något riktigt roligt, bestämmer barnen. Det blir storstädning! NEEEEJ, skriker föräldrarna, de vill gå till badhuset och dinosauriemuseum! Okej, suckar barnen, men först måste föräldrarna få på sig skor och jacka, och det tar en evig tid. På badhuset måste man springa, så man inte ramlar och slår sig, och på museet får man gärna pilla och klättra på allt - särskilt det uråldriga dinosaurieskelettet. Väl hemma är det dags att mysa på extra hårda stolar framför nyheterna, tycker barnen. Men mamma vill bara kolla på Mello, och plötsligt är pappas skärmtid slut! Hur ska det gå?
Komikern och författaren Måns Nilsson står bakom denna fnissiga och helgalna berättelse i en uppochnervänd värld. Myllrande bilder att titta länge på av omtyckta Jenny Dahlberg som bland annat illustrerat för Kamratposten.Sagt om första boken – Familjen Tvärtomsson:"Fart och fläkt och byxorna på huvudet blir det när komikern Måns Nilsson och Kamratpostenfavoriten Jenny Dahlberg slår sina påsar ihop i denna galet kaosiga och medryckande bilderbok." - Erika Hallhagen tipsar om årets bästa böcker för barn och unga i SvD"Mycket underhållande, särskilt att rutscha med i Jenny Dahlbergs bilder som inte sitter still en enda sekund. På vartenda uppslag finns tusen detaljer att upptäcka. Inte minst delikat är att följa familjens hund på dess sniffande äventyr." - Pia Huss, DN"En bok som kommer att locka till skratt hos såväl små som stora." - BTJ.

Måns Nilsson, Jenny Dahlberg

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Nyheter

Halsbrytande havsäventyr på rim

Humor möter äventyr i en perfekt symbios när tio apor lider skeppsbrott – på rim. Grethe Rottböll och Anna-Karin Garhamns Apor bananer storm och orkaner erbjuder underbara bilder och roliga rim.

Om alla höll varandra i handen skulle ingen kriga

Grethe Rottböll och Marcus-Gunnar Pettersson har skapat en lekfull bilderbok för en värld i kris. För tänk om alla höll varandra i handen! Tänk om alla är en bok om värdet av att vara tillsammans, men också om vikten av att få vara för sig själv en stund.