bok

Första Sagoskatten - DJUR

Jujja Wieslander

Författare

Astrid Lindgren

Författare

Pija Lindenbaum

Författare

Barbro Lindgren

Författare

Lena Anderson

Författare

Grethe Rottböll

Författare

Lennart Hellsing

Författare

Antologi

Författare

Catarina Kruusval

Författare

Lena Arro

Författare

Sven Nordqvist

Illustratör

Sarah Sheppard

Illustratör

Lisen Adbåge

Illustratör

Olof Landström

Illustratör

Charlotte Ramel

Illustratör

Ilon Wikland

Illustratör

Eva Eriksson

Illustratör

Lena Sjöberg

Illustratör

Anna Ribbing

Illustratör

Beskrivning

2016-09-09
Svenska
3-6

Författare

Jujja Wieslander, Astrid Lindgren, Pija Lindenbaum, Barbro Lindgren, Lena Anderson, Grethe Rottböll, Lennart Hellsing, Antologi , Catarina Kruusval, Lena Arro

Formgivare omslag

Jeanette Wigren

Härlig högläsningsbok om djur! En kul samling som räcker länge och är rikt illustrerad, precis som de tidigare böckerna i serien Första sagoskatten. Här finns både riktiga djur från skog och djungel, och djur från sagans värld. Djuren i skogen, Benny, Mamma Mu, tio vilda hästar, lejonet Leopold och bullterriern Rosa är bara några av dem. Bilderboksskatter och lite längre texter, alla på temat djur. Och verser och sånger som också har djur som tema.

Ur innehållet:
Nöff nöff Benny av Barbro Lindgren och Olof Landström
Djuren i skogen av Sarah Sheppard
Nu är du en höna av Barbro Lindgren och Charlotte Ramel
Tänk om ... av Lena Sjöberg
Tio vilda hästar
av Grete Rottböll och Lisen Adbåge
Köttbullskjol av Pija Lindenbaum
Vår i Bullerbyn av Astrid Lindgren och Ilon Wikland
Rosa på dagis av Barbro Lindgren och Eva Eriksson
Mamma Mu och Kråkan av Jujja Wieslander och Sven Nordqvist
Fyra små kattungar och Ulliga djur av Lennart Hellsing och Axel Scheffler
Roliga djur av Anna Ribbing och Mia Nilsson
Leopold av Lars Klinting
Godnatt alla djur av Lena Arro och Catarina Kruusval









Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2016-09-09

Produktion

Papper

Matt/Silk bestruket

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129697261

Antal Sidor

125

Ryggbredd (mm)

15

Höjd (mm)

254

Vikt (kg)

0.67

Bredd (mm)

206

Format

Inbunden

Recensioner

”Boken känns generös mot både text och bild.” /BTJ

 

Astrid Lindgrens godnattvisor

Om boken

Finaste visboken vid nattning!
Här kommer elva lugna visor ur Astrid Lindgrens sagovärld i en vadderad bok med ljudspelare. Perfekt för att komma ner i varv och skapa en lugn godnattstund vid dagens slut. Bläddra i boken, tryck på knappen och lyssna på de stämningsfulla visorna med sång och musik. En visskatt att njuta av om och om igen.I boken hittar du alla sångtexterna och en mängd fina bilder i färg av Ingrid Vang-Nyman, Ilon Wikland, Björn Berg, Cecilia Heikkilä och många fler.Visor som ingår i boken:Sov allaSommaren är minVem är inte rädd ibland?VargsångenIdas sommarvisaVad det är braLille kattRonjas visa vid lägereldenSov min lilla lusegrisNär mamma var liten, då var hon så rarAlla ska sova för nu är det natt

Astrid Lindgren, Cecilia Heikkilä, Ilon Wikland, Ingrid Vang Nyman, Lena Sjöberg, Maria Nilsson Thore, Marit Törnqvist, Björn Berg, Katsuya Kondo

Astrid Lindgrens godnattvisor

 

Relaterat

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Om boken

Det här är familjen Tvärtomsson - en helt vanlig familj som har kalsongerna utanpå byxorna, precis som alla andra. Det är helg och då ska familjen hitta på något riktigt roligt, bestämmer barnen. Det blir storstädning! NEEEEJ, skriker föräldrarna, de vill gå till badhuset och dinosauriemuseum! Okej, suckar barnen, men först måste föräldrarna få på sig skor och jacka, och det tar en evig tid. På badhuset måste man springa, så man inte ramlar och slår sig, och på museet får man gärna pilla och klättra på allt - särskilt det uråldriga dinosaurieskelettet. Väl hemma är det dags att mysa på extra hårda stolar framför nyheterna, tycker barnen. Men mamma vill bara kolla på Mello, och plötsligt är pappas skärmtid slut! Hur ska det gå?
Komikern och författaren Måns Nilsson står bakom denna fnissiga och helgalna berättelse i en uppochnervänd värld. Myllrande bilder att titta länge på av omtyckta Jenny Dahlberg som bland annat illustrerat för Kamratposten.Sagt om första boken – Familjen Tvärtomsson:"Fart och fläkt och byxorna på huvudet blir det när komikern Måns Nilsson och Kamratpostenfavoriten Jenny Dahlberg slår sina påsar ihop i denna galet kaosiga och medryckande bilderbok." - Erika Hallhagen tipsar om årets bästa böcker för barn och unga i SvD"Mycket underhållande, särskilt att rutscha med i Jenny Dahlbergs bilder som inte sitter still en enda sekund. På vartenda uppslag finns tusen detaljer att upptäcka. Inte minst delikat är att följa familjens hund på dess sniffande äventyr." - Pia Huss, DN"En bok som kommer att locka till skratt hos såväl små som stora." - BTJ.

Måns Nilsson, Jenny Dahlberg

En ledig dag med Familjen Tvärtomsson

Nyheter

Älskade Mamma Mu-visor blir pekböcker

Det har gått över 40 år sedan Mamma Mu råmade i radio för första gången. Då som mellanpratskaraktärer till programmet med Jujja och Tomas Wieslanders populära barnsånger. De älskade visorna har sjungits av barn och vuxna i decennier och kommer nu äntligen i pekböcker illustrerade av hyllade Klara Nordin Stensö – ett lustfyllt samarbete mellan två generationer i familjen.

I ateljén med: Lena Sjöberg

Vi har hälsat på hos en av våra mest älskade författare och illustratörer. Lena Sjöberg debuterade 2005 med bilderboken Hurman hittar en skatt samt med Dom är sötast när dom sover. Sedan dess har hon skrivit och illustrerat över 30 böcker som getts ut i 15 länder. Lena Sjöberg har Augustnominerats två gånger, fått utmärkelsen Svensk Bokkonst fem gånger samt mottagit Elsa Beskowplaketten. Nu är hon aktuell med den vackra bokserien om våra fyra årstider.

Årets folkbildare 2025 är Sarah Sheppard

Föreningen Vetenskap och Folkbildning har utsett författaren och illustratören Sarah Sheppard till Årets folkbildare 2025.

I ateljén med: Sven Nordqvist

Vi har hälsat på hos en av våra absolut mest älskade och välkända barnboksskapare. Sven Nordqvist har tecknat och målat i hela sitt liv. Hans stora genombrott blev Pannkakstårtan* där vi för första gången möter gubben Pettson och hans katt Findus. 1990 blev Mamma Mu och Kråkan av Jujja och Tomas Wieslander årets julkalender i radio. Det var Sven som ritade papperskalendern, en fantasiväckande bild på Kråkans bo. Här inleddes ett samarbete som skrivit in sig som ett av barnlitteraturens främsta och mest självklara. I år uppmärksammades Sven och Jujja med en kunglig medalj!

Bröderna Lejonhjärta ges ut i ny ”förbjuden” utgåva

I samband med Banned Books Week Sverige ges Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta ut i en specialutgåva med texter om yttrandefrihet och förbjudna böcker. Den innehåller även information om hur Bröderna Lejonhjärta spreds i 30 handtillverkade exemplar, sk Samizdat, via hemliga nätverk i Tjeckoslovakien under Kalla kriget på 80-talet. Pocketutgåvan avslutas med efterord av Laurie Halse Anderson, 2023 års mottagare av Astrid Lindgren Memorial Award, som vi även publicerar här.