bok

Brevtjuven

Anna Jansson

Författare

Mimmi Tollerup

Illustratör

Beskrivning

2015-05-26
Svenska
6-9

Författare

Anna Jansson

Illustratör

Mimmi Tollerup

Formgivare omslag

Rebecka Neumann

När Emil inte får någon inbjudan till Alvas födelsedagsfest blir han både ledsen och fundersam. Varför är hon arg på honom? Men allt visar sig vara ett stort missförstånd. Det är inte bara Emils inbjudan som är borta. Någon har stulit all post ur brevlådan på Stora Torget! Emil bestämmer sig för att leta reda på den skyldiga. Ännu ett fall för Emil Werns detektivbyrå!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Språk

Svenska

Originalspråk

Svenska

Serie

Emil Wern - detektiv

Publiceringsdatum

2015-05-26

Läsordning

13

Produktion

Papper

Bokpapper träfritt

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

Livonia Print Ltd

Produktdetaljer

ISBN

9789129694215

Antal Sidor

87

Ryggbredd (mm)

12

Höjd (mm)

207

Vikt (kg)

0.272

Bredd (mm)

152

Hållbarhet

 

April, april

Om boken

Emil Wern bor i Visby, precis innanför ringmuren. I trädgården finns en gammal gul kiosk där han har sin detektivbyrå – och den behövs verkligen när det finns så många skurkar! Till sin hjälp har han tre klasskompisar, sin lillasyster Linda och hunden Molly. Ibland får även Emils mamma, polisen Maria Wern, rycka in.
På första april får man luras hur mycket man vill. Men får man luras om vad som helst? Det tycker inte Emil Wern. När både kompisen Alva och klassens lärare Hedvig testar en ny mirakelkräm och blir rödprickiga i hela ansiktet bestämmer sig Emil för att ta reda på vem som ligger bakom. Snart är detektivbyrån indragen i ett nytt klurigt fall – på jakt efter en bedragare som tjänar pengar på att lura folk. April, april är ett helt nytt Emil Wern-mysterium av mästerliga Anna Jansson och kommer först som ljudbok.

Anna Jansson

April, april

 

 

Relaterat

Handbok för superhjältar

Om boken

”Du kan fly från dina fiender, men du kan inte fly från dig själv.”
Lisa har det inte lätt. Just nu bor hon hos sin mormor, eftersom hennes mamma jobbar i en annan stad. Problemet är bara att Lisa vantrivs något fruktansvärt i sin nya skola, där hon blir mobbad av ett killgäng.En dag när Lisa, i vanlig ordning, jagas av killgänget rymmer hon in på biblioteket. Där, längst ner på en hylla, står en bok som liksom lyser. Lisa dras till hyllan och får fram boken som har det besynnerliga namnet "Handbok för superhjältar". Märkligt nog är inte boken registrerad i bibliotekets system, och bibliotekarien viskar till Lisa att det nog är så att handboken helt enkelt ska följa med Lisa hem och stanna där. Och i det ögonblicket börjar Lisas resa mot att bli superhjälten Röda masken!Böckerna om Röda Masken har på kort tid tagit Sverige med storm och sålt över 1,5 miljoner exemplar. Det är fartfyllda, färgstarka och spännande berättelser − med en hjältinna som man bara måste älska! Ett slags modern Pippi Långstrump med superkrafter som skildras med fantastiska illustrationer. I denna samlingsvolym är de fyra första böckerna samlade i en lyxig utgåva med extramaterial.

"Boken är fullkomligt lysande. Den passar alla barn och även de som inte är så sugna på att läsa blir lockade. Förutom de grymt tecknade bilderna så är storyn fantastisk och inspirerar barn att tro på sin egen förmåga. /…/ Boken borde vara obligatorisk i alla skolbibliotek."Läsarrecension Adlibris

Elias Våhlund, Agnes Våhlund

Handbok för superhjältar

Skurkarnas skurk 2

Om boken

Stephanie ser fram emot en ny termin på Skurkskolan – trots allt som hände under den första.
Men när elever på skolan kidnappas av en mystisk figur inser hon att även denna termin kommer bli allt annat än normal. Inte blir det bättre av att hennes bästa vän Sven hamnar i kärlekstrubbel och att rektorn ger henne ett svårt uppdrag.Helt klart är det något som inte står rätt till och Stephanie måste ta reda på vad.Humorgruppen IJustWantToBeCool (IJWTBC) är tillbaka med en skruvad, fartfylld bladvändare för lässlukaråldern, där frågan om vem som egentligen är hjälte ställs på sin spets och där allt kan gå precis hur som helst.

Victor Beer, Emil Beer, Joel Adolphson, IJustWantToBeCool , Kalle Landegren

Skurkarnas skurk 2

Nyheter

20-boksjubileum för Emil Wern!

Det är jubileum för den älskade serien om Emil Wern – här är TJUGONDE delen! Världsrekord i jul är en mysig pusseldeckare från storsäljande författaren Anna Jansson. Roligt och lagom klurigt i juletid.

Anna Jansson tilldelas Crimetime Awards hederspris 2021

Hennes deckare är inte bara välskrivna utan visar också på ”vilket stort hjärta och öga författaren har för mänskliga relationer” enligt juryns motivering.

Spännande sommarläsning med Emil Wern detektiv

Anna Jansson är tillbaka med en ny bok om Emil Wern, och den här gången är det en ovanligt fräck tjuv som härjar i Visby. Spännande sommarlovsläsning för barn 6-9 år.

10-årsjubileum för böckerna om Emil Wern detektiv!

För ett decennium sedan kom den första boken i serien om detektiven Emil Wern som löser brott ifrån en kiosk i Visby. Författaren Anna Jansson är också kvinnan bakom vuxendeckarna om Emils mamma, polisen Maria Wern. Lagom till 10-årsjubileet släpps den 18:e boken i Emil Wern-serien – Guldringens gåta.

”Jag blir lite modigare för varje år”

Vi gratulerar Anna Jansson, författaren till Emil Wern-böckerna, 60 år idag!