bok

Pippi och Emil Adventskalender

Astrid Lindgren

Författare

Ingrid Vang Nyman

Illustratör

Björn Berg

Illustratör

Beskrivning

2017-10-03
Svenska
3-6

Författare

Astrid Lindgren

Formgivare omslag

Karin Johansson

"Hur många dagar är det kvar till julafton?" Bästa nedräkningen till julafton kommer här!
En fullproppad adventskalender med sagor, pyssel, pussel och annat skoj som är helt magiskt roligt.
Med Pippi och Emil adventskalender får barnen en mysig och rolig stund som varar hela vägen fram till jul!

Adventskalendern innehåller 24 luckor med överraskningar från Pippi Långstrump och Emil i Lönneberga! Små kvalitetsböcker för barn mellan 2 och 6 år. Pysselböcker, pussel, figurark, målarböcker, berättelser och mycket mer.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Språk

Svenska

Originalspråk

Svenska

Publiceringsdatum

2017-10-03

Läsordning

0

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129704396

Format

 

Vi på Saltkråkan

Om boken

På ön Saltkråkan i Stockholms yttersta skärgård bor familjen Grankvist: Tjorven och hennes bästa vän Båtsman, syskonen Teddy och Freddy och föräldrarna Nisse och Stina. Till ön anländer familjen Melkerson, en varm sommardag för att bo i Snickargården. Och efter det blir ingenting sig likt. Pelle, yngst i familjen Melkerson, Tjorven, Båtsman och de andra barnen får vara med om den mest händelserika sommaren någonsin.
Vi på Saltkråkan skrevs ursprungligen som tv-manus för SVT. Boken baseras på den väldigt populära tv-serien, som även fick fyra efterföljande filmer. Inspiration till skärgårdsmiljöerna hämtade Astrid Lindgren främst från sitt sommarställe i Furusund.

Astrid Lindgren

Vi på Saltkråkan

 

Relaterat

Nyheter

Laga pannkakor som Pippi Långstump

Här är den – den perfekta kokboken för alla barn som bor ensamma i ett stort hus tillsammans med en apa och en häst. Men – den fungerar också utmärkt om man inte har en apa eller en häst. Om man till exempel bor med en familj som består av stora och små personer som bara vill laga eller baka något gott tillsammans. Vi firar boksläppet med att bjuda på receptet på Pippis pannkakor!

Astrid Lindgren berättar om en magisk jul

I En jul i Småland för länge sen berättar Astrid Lindgren, så som bara hon kan, om en av sina barndoms jular, om den magiska stämningen, förväntningarna och om allt roligt som hon fick uppleva.

David Sundin gör Pippis kokbok

Alla känner till att Pippi Långstrump är världens starkaste flicka, men har du tänkt på att hon också är en mästerkock? För det är hon faktiskt! I vår släpps Pippi Långstrumps kokbok där David Sundin tipsar, funderar och lagar sig igenom allt från pannkakor till krumelurpiller.

”Varför badar du med kläderna på, farbror Melker?”

Välkommen tillbaka till Saltkråkan! Till skärgårdsidyll och sommaräventyr med Pelle, Tjorven, Båtsman, Melker och de andra. Från Astrid Lindgrens älskade berättelser om livet på den lilla ön kommer nu en tredje bilderbok. För illustrationerna står återigen Maria Nilsson Thore, en av Sveriges främsta bildberättare.

Gnistrande julmagi med Astrid Lindgren

Äntligen finns alla Astrids mest älskade julberättelser i en vacker samlingsvolym! Kom i stämning med Pippi, Madicken, Emil och alla de andra favoritfigurerna. Boken är lite av en smällkaramell med klassiska färgillustrationer av bland andra Ilon Wikland, Björn Berg, Ingrid Vang Nyman och Eva Eriksson.