bok

Mamma Mu klättrar i träd

Jujja Wieslander

Författare

Tomas Wieslander

Författare

Beskrivning

2016-11-07
Svenska
3-6

Författare

Jujja Wieslander, Tomas Wieslander

Kråkan harklade sig.
Jag hade inte ens tid att stanna en minut. Jag skulle bara
säga hej och hej då och sticka direkt. Och vad händer?
Jag blir blöt. Jag blir vit. Jag blir slickad av en ko. Jag får
hänga på tork. Mellan bondens strumpor och kalsonger!
Jag har fått nog! Hej då!
Kråkan flög iväg med bestämda flax.
Hej då, sa Mamma Mu. Hon hade redan börjat klättra upp
på grenen igen.
Kor kan visst hänga i knävecken, sa hon. I alla fall en stund.

Jujja berättar om när Mamma Mu klättrar upp och ner i träd. Kråkan slår halvt ihjäl sig och klär ut sig till höna allt för att få lite wienerbröd eller en bit pizza.


Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2016-11-07

Inläsare

Jujja Wieslander

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129704761

 

Mamma Mu charader

Om boken

Kan du visa ordet ”dansa” utan att använda ord? Eller likna en koja med bara kroppen?
I det här enkla charadspelet drar du ett kort med både ord och bild och försöker visa med gester vad kortet föreställer, medan
de andra gissar. 36 kort. Från 4 år.

Jujja Wieslander, Sven Nordqvist

Mamma Mu charader

Dagspöket i skolan

Om boken

Äntligen en ny bok om förskolebarnens favorit Dagspöket!
Dagspöket är inte som alla andra spöken. I stället för att vara vit är han svart - så han syns inte på natten! Därför måste han spöka på dagen. På nätterna, när alla vanliga spöken är ute och spökar, vill Dagspöket mest ha någonstans att bo. Men vart han än tar sig in trasslar det till sig, eftersom Dagspöket mest ser ut som ett svart tygstycke.I den här boken flyger Dagspöket in i en garderob hos en lärare. Där blir han misstagen för en klänning. Men Dagspöket är inte som vilken klänning som helst, när det blir lite för stillsamt i skolan kommer han på att han kan kittla läraren! Så roligt för barnen i klassen, för med Dagspöket blir skoldagen allt annat än vanlig!

Berättelserna om Dagspöket är omåttligt populära bland förskolebarnen! Med mycket humor berättar Jujja Wieslander om detta läspande, frimodiga och nyfikna spöke som vunnit många läsares och lyssnares hjärtan. De fartfyllda och roliga bilderna är gjorda av Jens Ahlbom.

Jujja Wieslander, Jens Ahlbom

Dagspöket i skolan

Relaterat

Nyheter

Sjungandet bor i gungandet

De allra flesta små barn sjunger, nynnar, tjoar och diktar – när de leker. Sjungandet bor i gungandet. Poetandet finns i spretandet med armar och ben och med orden som ska formuleras, skriver Jujja Wieslander.

Mamma Mu och Kråkan för de minsta

Jujja Wieslanders och Sven Nordqvists Mamma Mu och Kråkan har varit barnfavoriter i över 30 år. Kråkan säger SEN! är en ny, underfundig berättelse för de allra yngsta läsarna.

Jujja Wieslander och Emma AdBåge gör bilderbok ihop

Visst är det orättvist att alltid vara minst? Men i När jag var stor och du var liten vänder författaren Jujja Wieslander och Emma AdBåge på begreppen och berättar om när det var precis tvärtom.

En tjock och härlig samlingsvolym, full med Mamma Mu och Kråkan

Mamma Mu lär sig cykla, Min lilla kråksång, Klappa händerna så fort man kan ... I den här boken ryms bilderböcker, berättelser, visor och poesi om de älskade vännerna Mamma Mu och Kråkan. Följ med på deras gemensamma äventyr.

”Århundradets barnboks-prequel”

Mamma Mu och Kråkan har varit barnfavoriter i över 30 år och sjutton böcker om det omaka radarparet har Jujja Wieslander och Sven Nordqvist skapat under åren. Nu kommer historien bakom historien: berättelsen om när Mamma Mu och Kråkan träffades för allra första gången.